Clicky

Jump to content

Chiar avem nevoie de tablete în școli?

ionel

Recommended Posts

Articolul acesta m-a făcut să-mi pun niște întrebări. Și prima care mi-a venit în minte este, chiar avem nevoie de tablete în școli? Sunt atât de necesare?

În primul rând consider că scrisul de mână este o minunăție. Adică învățăm un cod cu ajutorul căruia vom comunica cu membrii din societatea în care trăim, doar așa vom putea să asimilăm cunoștințe ale altor oameni. Și aici nu înțeleg rolul tabletelor în școli. Ce utilitate au aceste mofturi în școli? Adică avem tableta X care costă să zicem cât două trei salarii minime pe economie. Și este ea frumos în școală învățăm după ea la școală dar cum părinții noștrii nu-și permit să dea o grămadă de bani pe x tabletă acasă ce facem? Nimic. Dar suntem moderni avem tablete în școli în sfârșit am scăpat de manual. Uraaaa, nu mai avem manuale suntem scăpați. Dar o să pățim cum au făcut comuniștii cu tractoarele. Au zis: Ce dracu într-o economie multilateral-dezoltată ca a noastră cum mai putem ara noi cu calul? De ce să nu arăm cu tractoarele? Au tăiat caii de la gospodăriile colective(care nu erau nici ai lor ci luați cu hapca) și au băgat tractoarele. Dar după un timp și-au dat seama că tractoarele nu pot ara peste tot, dar tăiaseră caii. Asta e o poveste care apare atunci când suntem mai catolici decât papa și vrem noi să schimbăm un lucru pe care strămoșii l-au introdus și care a trecut proba timpului. Mă gândesc cum o să fie copii mei care vor scrie pe tablete, când vor fi majori și cor trebui să scrie o notă, dar n-au tableta ;). Bineînțeles că dacă nu o să le predea scrisul de mână o să le predau eu că am studii pedagogice.

Voi ce credeți, avem nevoie de tablete în școli?

Nu exista deocamdata continut educational pentru astfel de device-uri. Nu exista deloc si probabil ca va trece mult timp pana cand vor fi realizate aplicatii care sa fie in concordanta cu programele scolare. Probabil vor fi cateva firme clientelare care vor castiga masiv din aceasta afacere.

Este nevoie de pachete de aplicatii care sa fie in concordanta cu programele scolare. Aplicatii izolate probabil ca se vor gasi. Siveco probabil lucreaza la asa ceva. Dar va fi ca si cu PC-urile. Au umplut scolile cu ele si stateau nefolosite sau numai in scop didactic nu erau utilizate.

Uite eu sunt la scoala iar treaba aceasta mi se pare o porcarie si o pierdere de bani din mai multe motive :

1La noi nu se mai face scoala (si nu doar de unde sunt eu ce si prin alte partii) , din cauza salariului mic , profesori nu-si dau interestul ,elevi nu invata ,deoarece mama si tata au bani , sau sunt doar ignorantii.

2Din cauza ca si asa nu sunt manuale peste tot ,cum vor avea banii sa cumpere tablete ? prin foduri europene ?
si sunt foarte singur ca nu se vor folosi pentru invatat , ci pentru jucat si alte modalitati de pierdut vremea.

3Cum zicea si Ionel despre scrisul de mana si asa nu se scrie corect (da si eu  , dar macar incerc) , va dau un exemplu .

Acesta ar fi gramatia folosita pe retele de sociaizare ''shi'' in loc de '''si'' , ''bn'' in loc  ''bine'' , ''k'' in loc de ''ce'' .

Deci dupa parerea mea nu ar avea sens deoarece n-ar ajuta cu nimic .

De banii pe care i-ar da pe tablete și pe alte basme cu cocoșul roșu ar fi mult mai indicat să mărească salariile medicilor și profesorilor. Atât de mult are de învățat un doctor și iese stagiar cu 1000 de lei. Rușinos. Un profesor la fel câtă muncă grade, post și alte lucruri și ies după 10-12 ani de muncă cu 2200 de lei. Pur și simplu rușinos. Eu nu cred că luam BAC-ul dacă nu aveam profesori buni la liceu. Și sunt plătiți cu salarii de mizerie în opinia mea. Este un chin să vorbești 45 de minute deoarece știu de la practica pedagogică cu copii de grădiniță și I-IV, dar ce mai poți spune de un profesor care are 5-6 ore într-o zi? Nici eu nu înțelegeam asta, dar am avut ocazia să fiu și eu în față, în locul profesorului. Un manual costă de 10 ori ai puțin decât o tabletă midrange. Și așa au apărut studii care spun că toate aceste gajeturi opresc dezvoltarea firească a creierului. Distrag atenția foarte mult de la activitatea de învățare. Lumea a evoluat pentru că a scris pentru că a învățat nu pentru că s-a holbat la scânduri cu ecran. Eu nu pot să citesc de pe monitor mai mult de o pagină că mă apucă durerea de ochi, parcă îmi aruncă o mână de praf în ochi. În schimb pot citi o carte zi-lumină fără pauză fără să mă doară ochii dacă respectiva carte mă captivează îndeajuns de mult. Eu cred că aceste tablete și toată tehnică nu este decât o iluzie, o Fata Morgana.

Cand a inceput fiica-mea clasa I, era la un liceu / scoala pentru nemti. Nemaifiind nemti, era plin de romani, dar tot scoala a nationalitatii e socotita si drept urmare ceva ajutor de la statul german. Una dintre chestii era un laborator plin cu calculatoare (Siemens la vremea aceea) pentru "Scoala Mica", adica clasele I - IV. Eu, bucuros ca in ce scoala moderna imi dau copilul. Si trece o saptamana, trec doua, eu, cu toate ca avea calculator acasa, ma gandeam ca na, la scoala invata cu colegii si e altfel. Tot asteptand sa-mi zica cum e la laboratorul respectiv, vine prima sedinta si o pun pe nevasta-mea (ca ea a fost responsabila cu sedintele) sa intrebe. Raspunsul a fost: "Nu il folosim pentru ca nu avem angajat de specialitate". Si erau cam 15 calculatoare noi noute, donate. Asta prin 2000.

Oh vai si amar .Dar acum sunt calculatoare in scoli peste tot dar ce se face la acele ore ? facebook pe de o parte , Counter Strike pe alta parte .

Si ore dar nu atat de des .

Edited by Alex Toma

Ultimele 3 postari nu tin de "e bine sau nu". Nu poti zice ca nu e bine pentru ca nu se folosesc la ce trebuie. Asta e vina celor de la scoala. E ca si cand ai zice ca masinile e rele pentru ca sunt soferi nesimtiti in trafic. 

Ar trebui sa vedem cum e in tarile cu autostrazi si cosuri de gunoi folosite. Tare mi-e ca aia fac ce trebuie in domeniul asta.

Cred ca totul tine de conceptie. Pentru ca aseara tocmai a fost o stire in care se spunea ca doar 5% dintre medici folosesc calculatorul. E vorba de a-l folosi pentru a tine evidenta pacientilor, a diagnosticelor, a retetelor, a cauta in baze de date. Pai daca unii cu studii superioare grele, care au tone de informatie disponibila si care poate fi organizata pentru un BI cu adevarat eficient nu folosesc PC, cum sa convingi un intreg sistem anchilozat ca normalul e altul ?

Asta mai este vina și a profilor. Adică totuși facebook are și acasă CS poate avea și acasă. Nu te oprește nimeni ca profesor să ai un program pe care poți monitoriza tot ce fac elevii în timpul orei de info. Cel puțin al nostru așa avea și îți suspenda ședința, te deconecta, sau îți trimitea mesaje: Hurjui lasă prostiile și fă-ți proiectul! (eram în clasa a X-a pe atunci) :D.

Oh vai si amar .Dar acum sunt calculatoare in scoli peste tot dar ce se face la acele ore ? facebook pe de o parte , Counter Strike pe alta parte .

Eu zic că tabletele pur și simplu nu sunt bune, sunt doar niște unelte foarte bune de distras atenția. Mulți cred că orele vor fi mai interactive, dar nici vorbă de așa ceva. Pot fi înlocuite cu alte minunății ale tehnicii. Eu am văzut la o școală altceva mult mai interesant. Un proiector agățat de un plafon și o tablă de proiecție, care înlocuise o tablă convențională pentru că aveau două. Dacă profesorul dorea să le arate elevilor imagini sau orice altceva, avea un calculator legat cu cablu VGA de smartboard și le arăta imagini, filmulețe în legătură bineînțeles cu lecția predată. Elevii veneau parcă erau legați cu ață. Poate să facă așa ceva un ecran de câțiva inchi? Eu nu cred. Aici este un exemplu de utilizare a tehnicii în scop didactic. La fizică tot așa proful avea proiector în laborator și ne arăta diferite clipuri, animații care aveau legătură cu ce ne preda. Poți prinde mult mai repede dacă la oră ai parte de așa ceva pentru că faci mult mai repede corelații cu lumea exterioară.

Asta mai este vina și a profilor. Adică totuși facebook are și acasă CS poate avea și acasă. Nu te oprește nimeni ca profesor să ai un program pe care poți monitoriza tot ce fac elevii în timpul orei de info. Cel puțin al nostru așa avea și îți suspenda ședința, te deconecta, sau îți trimitea mesaje: Hurjui lasă prostiile și fă-ți proiectul! (eram în clasa a X-a pe atunci) :D.

Eu zic că tabletele pur și simplu nu sunt bune, sunt doar niște unelte foarte bune de distras atenția. Mulți cred că orele vor fi mai interactive, dar nici vorbă de așa ceva. Pot fi înlocuite cu alte minunății ale tehnicii. Eu am văzut la o școală altceva mult mai interesant. Un proiector agățat de un plafon și un smartboard, care înlocuise o tablă convențională pentru că aveau două. Dacă profesorul dorea să le arate elevilor imagini sau orice altceva, avea un calculator legat cu cablu VGA de smartboard și  de proiector și le arăta imagini, filmulețe în legătură bineînțeles cu lecția predată. Elevii veneau parcă erau legați cu ață. Poate să facă așa ceva un ecran de câțiva inchi? Sunt destul de multe impedimente. Nu au puterea de calcul a unui calculator convențional, sunt mult mai scumpe etc, etc.

Ultimele 3 postari nu tin de "e bine sau nu". Nu poti zice ca nu e bine pentru ca nu se folosesc la ce trebuie. Asta e vina celor de la scoala. E ca si cand ai zice ca masinile e rele pentru ca sunt soferi nesimtiti in trafic. 

Ar trebui sa vedem cum e in tarile cu autostrazi si cosuri de gunoi folosite. Tare mi-e ca aia fac ce trebuie in domeniul asta.

Metoda cu videoproiectorul se preteaza foarte bine la orele de istorie sau geografie. La ora de fizica pana nu vezi cum se comporta un elev cu un multimetru in maini, cand este pus sa masoare marimi fizice ca intensitate, tensiune, putere, rezistente etc., nu poti face o evaluare obiectiva.

La orice oră se pretează crede-mă. Întâi filmulețul îi arată ce măsoară aparatul respectiv și apoi elevul poate fi pus să aplice ceea ce a văzut. La chimie de exemplu îi poți arăta un experiment cu substanțe și apoi un filmuleț cu interacțiunea dintre moleculele celor două substanțe și reacția dintre acestea. Doar la mate cred că nu prea își găsește locul. Este foarte bine pentru elevi să li se arate imagini pentru că informația se va structura mult mai logic în mintea lor decât predarea normală pentru că apar punțile către lumea înconjurătoare.

Ionel, te cred ca se  preteaza la orice ora. Depinde de maiestria profesorului cum integreaza acele metode si mijloace alternative si le combina cu cele clasice. Este valabil si pentru tablete, daca profesorul va sti cand si cum sa le foloseasca atunci isi va indeplini obiectivele. Este nevoie de aplicatii bine gandite.

Foarte adevărat, dar profii nu sunt chiar atât de flexibili, mai ales la mate. Ar fi foarte bine ca la orele de geometrie din gimnaziu profesorul să apeleze la un proiector și la un filmuleț. Dar intervin probleme de ordin românesc adică doar un laborator multimedia, puține proiectoare, multă materie de predat. Așa cred că s-ar înțelege mult mai ușor ceea ce se predă. Doar așa ar crește promovabilitatea la BAC, pentru că la mate mulți nu-și pot structura logic materia care li s-a predat, deși nu este mare brânză.

La mate geometrie in spatiu. Mai greu pricepi ("vezi") 3D-ul intr-un desen 2D

Cum a spus si Ionel, exista programe specializate, sau chiar mai simplu prin crearea a doua profile pe Pc.Unul ,,Elev'' fara drepturi de admin, cu care nu poti actualiza nici Adobe Flash player ca iti cere parola, si profilul adminului care se ocupa de intretinere pe partea de soft. La liceu aveam calculatoarele fara flash player, deci nu te puteai juca nimic si lucrul se facea pe contul de Elev.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 4 Beta

Corect. Exista posibilitatea de a interzice prin policies orice. Totul e sa vrei. Dar, asa ca in multe familii, e mai simplu si comod sa lasi copilul sa se joace sau sa chat-uiasca, ca ai liniste si poti face mancare sau la scoala e liniste in clasa si nici nu te doare capul.

Pai cum ziceti si voi de exemplu unde sunt eu sunt 2 profile ''Elev'' si ''Profesor'' si pe elev nu poti instala programe,jocuri etc ,doar pe ''profesor'' dar parola este aceea ca si ID-ul utilizatorului deci nu-i mare branza sa intri dar aici este vorba in mare de lipsa de interes din partea profesoril si al elevilor ,ca nici o tabara nu se streseaza sa faca ceva .

Edited by Alex Toma