Clicky

Jump to content

Recommended Posts

Cred ca toata tema iOS vs Android este bazata pe gusturi, iar gusturile nu se discuta.

Fiecare aduce ceva ce nu are celalalt. Parerea mea e ca amandoua tabere sunt bune, asta depinzand de nevoile si asteptarile fiecaruia dintre noi

Sent from my Nexus S using Tapatalk 2

Guest Deio

Va rog sa mentinem o linie. Nu vreau interminabila discutie IOS vs. Android ca mai repede se inchide la Non-Stop si inchid topicul. Sa mentinem un nivel acceptabil, in ceea ce inseamna tranzitia unui sistem operare la altul, in acest caz, Android la IOS.

Daca aveti pareri constructive, sa le aud. Eu pot sa va spun ca le folosesc pe ambele si nu vad nici o problema niciunde. Fiecare (IOS si Android) are neajunsurile lui si avantajele lui.

Recomand trecere de la Android la IOS, doar daca schimbi "aerul" sau sa incerci si altceva. Mai mult, daca iti permiti un Apple, te alegi cu o experienta diferita, care te poate atrage spre ea prin faptul ca ai mult mai multe aplicatii si jocuri cu care sa iti omori timpul. Acestea costa insa si trebuie sa iti faci un calcul lunar de cheltuieli pe ele.

Eu unul nu am avut iphone ... Dar stiu un vecin de al meh care a avut toate generatiile de iphone pana la dezamagit ... Si dc zic ca la dezamagit ... In casa nu avea deloc semnal la el si trebuia mereu sa stea cu redirectionare pe alt telefon ... Din ce am auzit de la el stau f prost la capitolul semnal... Si nu cred ca ar fi super convenabil sa intrii in scara blocului vb la tel si sa te trezesti fara semnal...

Sent from my WP HTC Radar C110e using Board Express

Exemple ca Android e un sistem inchis?

Nu. Exemple ca IOS nu este un sistem de operare inchis si ca e ultra deschis.

Chiar ma intrebam cum din postarile de mai sus, tu ai inteles sa aduci argumente ca Androidul e inchis.

Argumenteaza ca IOS-ul e deschis.

Dar asta e o chestie pur romaneasca....de ce sa arat eu ca produsul meu e mai bun, cand pot demonstra ca produsul concurentei e mai prost...

Asa ai facut si tu aici.

Edited by mesersmith

Va rog sa mentinem o linie. Nu vreau interminabila discutie IOS vs. Android ca mai repede se inchide la Non-Stop si inchid topicul. Sa mentinem un nivel acceptabil, in ceea ce inseamna tranzitia unui sistem operare la altul, in acest caz, Android la IOS.

Daca aveti pareri constructive, sa le aud. Eu pot sa va spun ca le folosesc pe ambele si nu vad nici o problema niciunde. Fiecare (IOS si Android) are neajunsurile lui si avantajele lui.

Recomand trecere de la Android la IOS, doar daca schimbi "aerul" sau sa incerci si altceva. Mai mult, daca iti permiti un Apple, te alegi cu o experienta diferita, care te poate atrage spre ea prin faptul ca ai mult mai multe aplicatii si jocuri cu care sa iti omori timpul. Acestea costa insa si trebuie sa iti faci un calcul lunar de cheltuieli pe ele.

Dupa cum zice si Deio, acest thread cu e unul pentru compararea OS-urilor si unul despre tranzitia Android-iOS. Evitati sa mai fiti off-topic.

no ofence, dar atunci cand migrezi de la un sistem de operare la altul, ce faci? Nu compari sisteme de operare? Evident, compari si terminalele, dar in principal, sistemele de operare.

Anyway, discutam in celalalt topic.

• 2 weeks later...
  • 1 month later...

Acum sunt intr-o mare dilema.Am ajuns la momentul in care trebuie sa imi schimb si eu vechiul Android si nu stiu ce sa fac.Ceva din mine vrea sa trec pe iOS ..sa mai incerc si altceva,ceva imi spune ca fac o prostie si o sa imi para rau.Nu ma intereseaza sa schimb iconita la aplicatie X de 3 ori pe zi si nici nu am prea multe widget-uri pe ecran(pe Android-ul actual),tot ce vreau de la un tel este sa se miste fluid,sa nu am blocaje si sa am niste aplicatii care sa se miste exemplar(chiar daca dau 2-3 lei pe ele).Vreau sa mai aud de la voi pareri (care ati trecut de la Android la iOS) ,va pare rau?Sunteti nemultumiti de ceva?Nu vreau sa fac o prostie :)

Depinde si daca ai investit mult in aplicatii Android si nu vrei sa pierzi banii respectivi. Daca nu, atunci poti sa schimbi "aerul" si sa treci pe iPhone 4S. Fluiditatea si stabilitatea te va uimi, dar orice faci, fa-o fara regrete si gandeste-te foarte bine daca vrei Apple. De obicei acolo, totul e pe bani, orice faci, orice aplicatie care se respecta, costa. Nu e o avere, poti cu 50-60 lei pe luna sa iti satisfaci necesitatile de jocuri si/sau aplicatii.

Mai mult, un iPhone 4S e scump ca terminal si ma gandesc sa nu te dezamageasca simplitatea lui si simplitatea sistemului de operare.

Te va incanta tranzitia dintre aplicatii (chiar daca nu e chiar multitasking), dar lag-free-ul e incredibil. In schimb, Android e mai flexibil si poti personaliza mult mai multe aspecte. Apoi aplicatii gratis gasesti pe Android mai multe ca pe IOS.

Sper ca te ajuta aspectele astea in decizie.

Depinde si daca ai investit mult in aplicatii Android si nu vrei sa pierzi banii respectivi.

Asta cu investitia banilor in aplicatii depinde de fiecare. Respect munca developer'ilor, dar sa ajungi sa investesti multi bani in aplicatii mi' se pare aiurea, atata timp cat Google te ajuta sa gasesti orice "gratis" printr-un simplu search.

Recunosc ! Eu asa procedez si nu duc lipsa de nici o aplicatia oricat ar costa ea, pentru ca pur si simplu mi' se pare o risipa de bani atata timp cat iti este permisa aceasta gratuitate.

Multi poate zic: Asa e romanul ! Cum e ? Sarac ? Poate e sarac, dar e si inventiv ;)

Depinde si daca ai investit mult in aplicatii Android si nu vrei sa pierzi banii respectivi. Daca nu, atunci poti sa schimbi "aerul" si sa treci pe iPhone 4S. Fluiditatea si stabilitatea te va uimi, dar orice faci, fa-o fara regrete si gandeste-te foarte bine daca vrei Apple. De obicei acolo, totul e pe bani, orice faci, orice aplicatie care se respecta, costa. Nu e o avere, poti cu 50-60 lei pe luna sa iti satisfaci necesitatile de jocuri si/sau aplicatii.

Mai mult, un iPhone 4S e scump ca terminal si ma gandesc sa nu te dezamageasca simplitatea lui si simplitatea sistemului de operare.

Te va incanta tranzitia dintre aplicatii (chiar daca nu e chiar multitasking), dar lag-free-ul e incredibil. In schimb, Android e mai flexibil si poti personaliza mult mai multe aspecte. Apoi aplicatii gratis gasesti pe Android mai multe ca pe IOS.

Bani foarte multi in aplicatii nu am investit ,dar nici acum nu folosesc foarte multe aplicatii.Cele esentiale,pe care daca dau cativa banuti (asta pe iOS) nu ma deranjeaza.Pana acum am incercat pe telul asta toate rom-urile posibile si imposibile,si tot la cel stock m-am intors pt. ca este cel mai simplu si cel cu care ma "simt" cel mai bine.Fluiditatea m-a uimit si pe mine pe iOS si in aplicatii,de aceea as vrea sa incerc pe mai mult timp :D.

Edited by Gaocre

Atunci IOS sa fie. Atata doar ca trebuie sa fii foarte decis si bine ar fi daca ai avea o cunostinta/prieten foarte bun care este dispus sa iti dea un telefon cateva zile, nu doar sa il butonezi. Vorba aia: "cand mananci din aceeasi farfurie, iti cunosti persoana de langa tine". Nu vreau polemici sa starnesc pe forum, nici sa spun care platforma e mai buna, pentru ca se intoarce galaxia invers pana ne lamurim, insa eu am avut telefoane destule cu Android si acum am schimbat pentru mar, nu regret deloc. Dar pentru fiecare, platforma care ii se potriveste, trebuie el sa o descopere.

Toate platformele sunt bune si au parti bune si lipsuri. Depinde cat de mult vrei sa o exploatezi. Pentru mine, telefonul actual e doar telefon, cu o camera foto-video excelenta, nimic mai mult. Aplicatii nastrusnice si jocuri 3D le joc pe PC si tableta.

• 2 months later...

După aproape 3 luni în care am butonat zilnic un iPhone 4S,vreau să vă spun că l-am vândut și aștept următorul telefon de la Google(Nexus).Sincer,am stat si m-am gandit la un motiv clar pentru care îl vând...nu știu.E fluid,se mișcă foarte bine,dar eu tot timpul am simțit că îmi lipsește ceva.Prima impresie și primele zile au fost de WOW..nu o sa mai renunț niciodată la Apple.Nu a fost chiar așa.L-am pus loa vânzare înainte de a apărea iOS și m-am gândit că o să mă răzgândesc dacă apare iOS 6....din contră,chiar am micșorat prețul să îl vând mai repede:)).Eu nu spun la nimeni să nu incerce,poate doar eu nu sunt prea compatibil cu iOS,dar știu că până apare următorul Nexus,o să fac o "cură" de smartphone cu un 6230i și pe urmă..back to Android:D

ÅžI sper să mă primiți...am revenit cu coada între picioare:))

După aproape 3 luni în care am butonat zilnic un iPhone 4S,vreau să vă spun că l-am vândut și aștept următorul telefon de la Google(Nexus).Sincer,am stat si m-am gandit la un motiv clar pentru care îl vând...nu știu.E fluid,se mișcă foarte bine,dar eu tot timpul am simțit că îmi lipsește ceva.Prima impresie și primele zile au fost de WOW..nu o sa mai renunț niciodată la Apple.Nu a fost chiar așa.L-am pus la vânzare înainte de a apărea iOS 6 și m-am gândit că o să mă răzgândesc dacă apare iOS 6....din contră,chiar am micșorat prețul să îl vând mai repede:)).Eu nu spun la nimeni să nu incerce,poate doar eu nu sunt prea compatibil cu iOS,dar știu că până apare următorul Nexus,o să fac o "cură" de smartphone cu un 6230i și pe urmă..back to Android:D

ÅžI sper să mă primiți...am revenit cu coada între picioare:))

• 1 month later...

iOS 6 e chiar in regula. Eu îl folosesc de când a apărut primul Beta, in Iunie. Nu am mai multe probleme decât la precedentul. Oricum, m-am obișnuit cu "limitarile," așa cum le zic mulți. Eu am avut jailbreak si din cauza lui era sa brick-uiesc telefonul, deși acum daca mă gândesc mai bine acum, as fi rezolvat din prima cu DFU :D

Edited by Tudor