Clicky

Jump to content

E Tizen aschia care nu sare departe de gardul MeeGo ?

Recommended Posts

Guest Deio

Posteaza peste tot ca sa adune posturi, imi vin gamada de mailuri. Grrrr, incepe sa nu imi placa treaba asta cu concursuri si goana dupa postari.....

Si a doua intrebare a secolului: daca tot se posteaza pentru numar, in cazul in care li se pun intrebari legate de inep... scuze, ideile deosebite pe care le debit... scuze, prezinta, nu ar fi normal sa raspunda ? Ma gandesc ca, pe langa dublarea numarului de posturi propriu, ar da dovada si de bunacreste... scuze, politete ?

PS Bineinteles, persoanele prezente (in acest topic) se exclud  ;)

Tizen OS nu trebuie sa fie lasat "balta" deoarece este bazat pe linux,iar daca va suporta aplicatii android,iar pretul unui telefon cu acest OS(samsung z care are specificatii bune) nu ar depasi 1500 lei(in cazul lui samsung z,iar pretul din celelalte game sa fie mai mic decat unul cu android si aceleasi specificatii ca cel cu tizen) ar fi un best buy.Daca va fi si mai stabil decat android va fi foarte cumparat.Dupa parerea mea,tizen e aschia care va sari foarte departe de gardul format de bada os,meego,chiar si sailfish(de la care se asteptau multe pentru ca suporta aplicatii android),insa doar daca respecta cele mentionate de mine mai sus.

Edited by tmn_stelist

Vad că instabilitatea androidul-ului a devenit un stereotip. Ce are toată lumea de zice că android-ul e instabil? Kitkat e foarte stabil. Eu cu noul ROM(Vanir AOSP) nu am avut niciun freeze sau random reboot, nici wakelock deoarece sunt atent. Sunt instabile rahaturile ce ți le servesc deștepții de la Samsung, LG(nu de la G3) sau chinezariile. Un Nexus e extrem de stabil și fără Custom Rom si alte minuni.

Sent from my G2 powered by Dorimanx V5 kernel

• 3 weeks later...

Deja nu imi mai place atitudinea asta. De ce vor sa inlocuiasca Android-ul cu altceva? Sa inceapa sa lucreze la telefoane Tizen, sa le faca atat de bune (mai ales software-ul) incat de-abia atunci sa se simta Google amenintat. Mai e si ideea asta: daca apare altceva bazat pe Linux, e automat un Android killer. Putem avea mai mult OS-uri, poate unul chiar deschis pe bune si care nu e bazat pe Android. De-asta s-a speriat Sammy si a dat inapoi.

Daca il lansau, probabil se impuscau singuri in picior. Am inteles ca developerii nu se inghesuie sa dezvolte pentru Tizen. Daca lansau un OS nou cu trei aplicatii amarate, cum au in Samsung Apps, era dead on arrival. Probabil mai sunt si alte motive, printre care si o posibila urecheala din partea celor de la Google. Dupa parerea mea Tizen va avea fix succesul lui Bada, adica 0 barat.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Probabil a intrat in intelegerea "Noi va lasam sa faceti harcea-parcea Android-ul, voi ne dati gratuit Knox si opriti Tizen pe telefoane".

Si asta cu developerii e corecta. Cand ai doua sisteme (nu stiu de ce le zice eco-, eu la scoala am invatat ca ecosistem e cu totul altceva) in care succesul e cat de cat garantat si inca unul in care ai putea avea ceva sanse, nu vad de ce ai pierde vremea pentru un sistem cu un telefon.

• 1 month later...

Nu e pentru cine se pregateste, ci pentru cine se nimereste. Adica nu pentru telefoane, ci pentru ceasuri si televizoare. Bun si asa.

Samsung lansează un smart TV bazat pe Tizen OS, debutul comercial are loc la anul

Na, ca iar il lanseaza pe telefoane :D

Samsung to launch Tizen smartphone in India by November

Daca si acum il amana, promit sa nu mai postez nimic despre Tizen.