Clicky

Jump to content
deiuma

Merită să îți iei telefon la abonament?

Recommended Posts

orange-vodafone-cosmote.png

De când se află pe piața din România operatorii se folosesc de telefoane cu prețuri reduse pentru a convinge actualii abonați să rămână în rețea sau pentru a aduna alții noi. Pentru prima categorie se adaugă reduceri suplimentare, prin așa numitele puncte de retenție. Dar, merită să faci un contract (de cele mai multe ori pe doi ani) pentru o reducere?

Avantajele.. pe termen scurt

Atunci când mergi să îți faci un abonament de voce ești prins în cursa prețurilor mici din vitrinele de prezentare. Texte de genul†începând de la 1 euro†sau†cu â€reducere de x% dacă îl iei împreună cu abonamentul Z†sunt des întâlnite în magazinele operatorilor. Orbit de prețurile mici împreună cu un contract lunar te gândești instant că faci o afacere. Da, dar numai pe termen scurt.

Acum ești prins!

De când ai semnat acel contract te poți considera chiriașul unei camere închise. Acum nu poți da înapoi, doar înainte. Dacă nu mai ai aceleași nevoi de comunicare ca atunci când ai semnat contractul e clar că n-ai noroc. Nu poți modifica mai nimic în contractul tău, eventual poți adăuga opțiuni care să mai acopere cât de cât costul suplimentar. Alți bani, altă distracție... și altă perioadă contractuală. Nici dacă vrei mai puțin nu se poate. În perioada contractuală poți doar să mărești abonamentul, nu să îl micșorezi.

Atunci când s-a terminat perioada contractuală și vrei să treci la alt operator trebuie să îl vizitezi pe cel vechi întâi pentru a decoda telefonul și a pune un soft†curatâ€, fără însemnele companiei vechi.

Client vechi sau client nou?

Așa cum am spus la începutul articolului, operatorii încearcă să facă abonații să rămână la ei prin acordarea unor puncte de reducere care de cele mai multe ori nu au o valoare prea mare.
Am luat drept exemplu un abonament din familie, activ din 2007 și prelungit acum un an pentru achiziția unui telefon. Ei bine, în acest an, abonamentul a strâns 82 de puncte care valorează 12,33€.
Am ales să văd și ce primește un client nou. Au fost selectate aceleași abonamente și telefoane. La start prețurile sunt egale dar special pentru clientul vechi ce plătește la zi se scade din preț fabuloasa sumă de 12€. Dap, asta chiar e reducere..

Trecerea la pre paid și alte constrângeri

Atunci când am făcut noul  abonament am fost obligat să îmi iau și o opțiune de internet pentru că†doar așa se pot vinde smartphone-urileâ€, ceea ce a dus la creșterea abonamentului meu cu încă 3 euro. Aici e mică problemă legală. deoarece Codul consumatorului interzice prin legea nr. 296/2004, republicat 2008 astfel de acțiuni.

Capitolul II - Obligatiile operatorilor economici

Art. 10

Este interzisa conditionarea vanzarii catre consumator a unui produs, de cumpararea unei cantitati impuse sau de cumpararea concomitenta a unui alt produs sau serviciu. De asemenea, este interzisa prestarea unui serviciu catre consumator, conditionata de prestarea altui serviciu sau de cumpararea unui produs.

Un alt prost obicei al operatorilor era imposibilitatea trecerii la cartelă, dar văd că acum s-au calmat.

Concluzie

După părerea mea nu (mai) merită să achiziționezi telefoane de la operatori. Dacă nu ai bani destui îți poți cumpăra telefonul în rate de la un magazin + o cartelă prepay. Prefer acest tip de pachete pentru că atunci când nu îți mai convine operatorul te portezi, fără să plătești în plus sau să dai explicații.

Si nu era o lege in care daca nu ai achizitionat un telefon sa poti intrerupe un abonament ? Eu unul as vrea sa intrerup abonamentul si ei nu sunt de acord. Eu stiam ca se daduse o lege.

Deci nu am niciun avantaj din partea lor necumparand niciun telefon de la ei la un pret mai avantajos sau ceva de genul. Stiti cumva daca se poate face ceva in aceasta privinta ?

Parlamentul a adoptat un proiect de modificare a Legii nr. 296/2004 privind Codul Consumului si a Legii nr. 193/2000 privind clauzele abuzive din contractele incheiate intre comercianti si consumatori, vizand crearea unui cadru legal care sa reglementeze strict interdictia comerciantilor de a stipula in contractele incheiate cu consumatorii unele clauze care sa anuleze sau sa limiteze dreptul la denuntare sau reziliere unilaterala.

Când reziliezi, le duci o notificare (cauta modele pe net) si asta-i tot.

Abonamentul mi se pare o mare porcarie din mai multe motive .
1 La sfarsitul abonamentului o sa platesti dublu fata de telefon si pentru acele minute/mesaje/date.
2 Daca economisesti acei bani iti poti lua acel temefon.

3 Nu merita abonamentul deoarece cu o cartela prepay poti sa ai mai multe minute/SMS/Mb de date.

Asa ca mai biine iau acel telefon in rate si imi iau o cartela prepay  simplu si fara bataii de cap fara mesaje idioate si ''promotii'' .

Adevarat, dar cartela prepay trebuie incarcata mereu, cu abonament stai linistit in fiecare luna, + ca daca e vreo urgenta si nu mai ai minute poti suna, chiar daca faci cost suplimentar.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk 4 Beta

De ceva timp în urmă, avantajele sunt în favoarea pre pay. De ce? Pentru că , 2 ani, clientul e ținut în "zgarda", pe când utilizatorul pre pay, nu. Operatorii urmăresc atragerea de noi clienți, cei vechi...

Sent from my Evotech Cyano using Tapatalk 2

Edited by katees

Problema trebuie pusa separat pentru persoane fizice si persoane juridice. Banui ca ai facut-o doar dpdv al persoanei fizice. 

@katees, te asigur ca la juridice se lupta mai mult sa-i tine pe cei vechi decat la fizice. Pe mine m-au sunat nu la doi ani, nu la un an, ci la 6 luni dupa ce tocmai il prelungisem pe doi ani. Si stii ce mi-au propus ? Mai multe pentru aceeasi bani. Si asta fara sa-mi exprim nemultumirea, fara sa fiu unul care se tot muta dupa cum bate vantul, client vechi de nici nu mai tin minte cand, bun platitor. Curios, nu ?

Nu am citit articolul da' eu-s impotriva abonamentelor. Ajungi sa platesti telefonul de minim 2 ori. Sa luam exemplu HTC ONE la Orange, 239 de euro si abonament de 49 de euro timp de 2 ani.

Telefonul e 539 parca. Il platesti intr-un an..

Pe vremuri cand indiferent de valoarea abonamentului primeai aceasi reducere la telefon merita.Tot atunci cartela era destul de slab "impulsionata" .Acum chiar si cu abonamente foarte mari tot nu prinzi cine stie ce reducere si mai mult dai pe abonament, de cateva ori bune suma primita ca reducere.

Bine daca esti al naibi de nerabdator sa iei un anume telefon sa zicem ca e o varianta sa iei cu abonament dar o sa platesti enorm la final fata de telefonul luat la liber.

Bonus la abonament : telefon blocat in reteaua lor, branding pe carcasa telefonului uneori(eu asa ma patit la s2), o groaza de aplicatii inutile in softul pentru acel operator de telefonie.

Edited by argoteck

Trecerea la pre paid și alte constrângeri

Atunci când am făcut noul  abonament am fost obligat să îmi iau și o opțiune de internet pentru că†doar așa se pot vinde smartphone-urileâ€, ceea ce a dus la creșterea abonamentului meu cu încă 3 euro. Aici e mică problemă legală. deoarece Codul consumatorului interzice prin legea nr. 296/2004, republicat 2008 astfel de acțiuni.

Un alt prost obicei al operatorilor era imposibilitatea trecerii la cartelă, dar văd că acum s-au calmat.

Concluzie

După părerea mea nu (mai) merită să achiziționezi telefoane de la operatori. Dacă nu ai bani destui îți poți cumpăra telefonul în rate de la un magazin + o cartelă prepay. Prefer acest tip de pachete pentru că atunci când nu îți mai convine operatorul te portezi, fără să plătești în plus sau să dai explicații.

De fapt ei iti ofera si telefonul fara abonament. Astfel nu te conditioneaza sa achizitionezi niciun abonament sau alt serviciu pe care nu il doresti si astfel totul este legal. Acum daca vrei o oferta* mai buna trebuie sa achizitionezi telefonul cu abonament + optiune de date. Nu cunosc situatia la Orange, dar la Vodafone daca vrei reducere mai mare la pretul platit initial pe telefon trebuie sa adaugi si o optiune de internet mobil dar nu te obliga nimeni la VDF sa iti achizitionezi acesta optiune. Ma gandesc ca la fel procedeaza si ceilalti operatori.

* de ceva timp nu mai exista oferte buna la operatorii romani - poate doar la telefoanele mai ieftine.

Sunt total de acord cu concluzia ta. Nu se mai merita achizitionare unui telefon pe abonament. Nu mai exista oferte reale. Inainte chiar daca nu era chiar exceptionale aceste oferte totusi existau. Acum nu.

Pe mine m-au sunat nu la doi ani, nu la un an, ci la 6 luni dupa ce tocmai il prelungisem pe doi ani. Si stii ce mi-au propus ? Mai multe pentru aceeasi bani. Si asta fara sa-mi exprim nemultumirea, fara sa fiu unul care se tot muta dupa cum bate vantul, client vechi de nici nu mai tin minte cand, bun platitor. Curios, nu ?

Fost abonat platinum Vodafone (adica facturi destul de mari) de mai bine de 10 ani. Plata a fost facuta intotdeauna la timp. 

Am primit si eu oferte de la ei. Multe. Foarte multe. Minute nationale, minute in retea, sms-uri, telefonie fixa "gratuita", acces internet mobil laptop etc. Toate super oferte si oferite mie ca si abonat Vodafone.

Ultima: abonament internet mobil prin stick USB cu reducere de 50% (asa ziceau ei) la pretul de 7 euro. Eram interesat pentru tableta - deci aveam nevoie doar de SIM (fara acel USB stick) - lucru care i l-am comunicat ofertantului. Am zis ca ma interesez de oferta si am rugat sa ma sune ceva mai tarziu. Pe site acel abonament era de 9 euro - deci unde era reducerea de 50%? 

Cand m-a sunat din nou si am intrebat la ce era reducerea de 50% nu prea a stiut cum s-o intoarca afirmand de fapt ca ei mi-ar fi oferit acel USB stick gratuit (stick de care eu nu aveam nevoie) si de aceea reducerea era de 50%. Deci o oferta de nerefuzat cu 50% reducere...

Ca si o concluzie: Nu acceptati oferte inainte de a va informa. De cele mai multe ori aceste "oferte" sunt mai mult sau mai putin tepe.

La Vodafone ca si la alti operatori exista un departament de ofertare. Ei suna clientii si le propun diferite "oferte". Am fost ofertat si eu si alti colegi care nu aveau abonament de foarte mult timp cu aceeasi placa "pentru ca sunteti un abonat vechi". Nici nu conteaza prea mult pentru ei - ei trebuie doar sa-si vanda produsele (pentru asta sunt platiti). Oricine e abonat a primit astfel de oferte. 

Deci este curios acest fapt?

Desigur ca NU!

Si nu era o lege in care daca nu ai achizitionat un telefon sa poti intrerupe un abonament ? Eu unul as vrea sa intrerup abonamentul si ei nu sunt de acord. Eu stiam ca se daduse o lege.

Deci nu am niciun avantaj din partea lor necumparand niciun telefon de la ei la un pret mai avantajos sau ceva de genul. Stiti cumva daca se poate face ceva in aceasta privinta ?

Poti intrerupe contractul in orice moment insa va trebui sa platesti o taxa de reziliere. 

Operatorii spun ca iti fac o oferta chiar daca nu cumperi un dispozitiv cu acel abonament si este stipulat in abonament termenele si conditiile in care un contract poate fi reziliat si cuantumul taxei de reziliere.

Mai recent am vrut sa reziliez contractul cu UPC si mi-au cerut taxa de reziliere pentru ca ei mi-au facut o oferta cand am luat un abonament care avea inclus 3 servicii. Iar acesta taxa este destul de mare - cateva sute de lei pentru cele 2 luni ramase din contract.

Edited by LV23

Inca o data, din nou: incheiasem cu sase luni in urma contract nou pe 2 ani, fara nici un avantaj (telefon, tableta sau alt dispozitiv mai ieftin sau la oferta). Si am primit  apoi, in aceeasi bani internet fix nelimitat (pe care il folosesc), tableta gratuita cu 18 GB trafic (pe care o folosesc), telefon fix (pe care il folosesc), Fax2Mail (pe care il folosesc), mai multe minute si SMS nationale si ceva internationale pe unul dintre mobile (care se folosesc). Una peste alta, mi s-a modificat structura de minute de pe mobile asa cum am cerut si am primit 4 chestii folositoare si gratuite, socotind ca nu platesc nimic in plus. Ca sa nu mai vorbesc ca acum pot sa-mi sun toti fostii colegi din State, Canada sau UE si sa vorbesc cu ei de pe fix pana mi se descarca bateria. Eu zic ca daca nu e ciudat, e macar la categoria "uite ca se poate sa fie si clientul stapanul nostru".

Faptul ca altii primesc o oferta cu toate astea, dar fara a avea nevoie de ele, nu inseamna decat ca au abonament pe persoana juridica degeaba (ma rog, eventual pentru a-si deduce costurile) si s-ar putea descurca foarte bine si cu o cartela de 4 euro / luna, eventual 500 MB date ;)

Pe GSM. https://www.vodafone.ro/business/firme-mici-si-mijlocii/solutii-integrate/vodafone-office-complet/index.htm

Sunt doar persoana fizica,nu am cum sa compar :)

Pana la urma si pentru persoana fizica sunt doua variante: cea in care iti iei pe abonament pentru ca vrei telefonul, caz in care, de cele mai multe ori nu se merita (se merita daca chiar folosesti ce primesti la abonament) si cea in care oricum vrei sa-ti pastrezi abonamentul si daca tot poti sa-ti cumperi telefonul mai redus, de ce sa nu o faci ?

Internet fix nelimitat? Stiu ca au fibra in toata tara, dar chiar o dau abonatilor?

Internetul fix la ei este tot un internet mobil .Au un router 3g to wifi/lan. Fibra o folosesc doar pentru transport pe distante mari intre punctele lor .