Clicky

Jump to content

Recommended Posts

Propun un subiect de dezbatere interesant, si provocator.

In ultima vreme tabletele au luat un foarte mare avant, mai ales in 2012, si se pot distinge deja 3 directii de dezvoltare (in opinia mea): 

1. Tablete foarte ieftine. Practic exista o competitie intre tot felul de impotatori de tablete din China care se autointituleaza "Producatori" , care sa scoata tableta ieftina si buna cum ar vrea romanu sa aibe.

Aceste tablete dezamgesc dupa cumparare pentru ca romanu se asteapta la quad core si memorie cat cuprinde la 100 de euro....

2. Tablete la un raport calitate pret OK, tabletele intre 900 si 1500 de lei.  Pe acest segment se lupta atat "producatorii" romani Allview, E-Boda, Evolio si alte marci no name precum si Samsung, Asus, Google.

3. Tablete de top in care lider este iPad si iPad mini dar si tabletele de la Sony, Microsoft, Asus, Motorola. Aici preturile pleaca de la 1600 - 1700 de lei si ajung pana la 4000 de lei si chiar peste.

Astfel, se pune intrebarea care va fi evolutia lor in urmatorii ani?

Care va fi dimensiunea ideala a ecranului?

Sa fie oare Asus FonePad un raspuns?  Hibridul intre telefon si talbeta? 

Sa fie oare Microsoft Surface raspunsul?

Sa fie oare iPad Mini?

Sau poate o tableta flexibila pe care o faci sul si o pui in buzunar chiar daca are 10 inci?

Sunt mai multe dezbateri si articole pe tema asta cum ar fi aici: 4 directii de evolutie a tabletelor in 2013,  sau aici: top al vanzarilor sau

dar as vrea sa vad si parerea voastra.

Bun venit pe forum!!

Interesant subiect ;).Personal cred ca dimensiunea ideala a unei tablete variaza intre 8 si 9 inch.De tableta flexibila nu stiu ce sa zic, carcasa trebuie sa aiba o parte solida unde trebuie depozitate cipurile, bateria si senzorii.Nu le vad rostul momentan.Prefer o tableta subtire, poate chiar Ipad Mini, daca ar fi avut un ecran macar 1080p si SOC mai puternic poate acum scriam comentariul asta de pe ea ;).Evolutia lor va fi asemanatoare cu a smartphone-urilor, procesoare mai puternice, carcase mai subtiri si rezolutii din ce in ce mai mari.

Multumesc Mihnea pentru welcome!

Poate am exagerat cu tableta flexibila, dar asa cum am zis in prima parte vreau sa avem o discutie provocatoare care sa starneasca imaginatia. Poate cine stie, gasim ideea unui gadget nou :)

Sa punctam deci.

"Evolutia lor va fi asemanatoare cu a smartphone-urilor, procesoare mai puternice, carcase mai subtiri si rezolutii din ce in ce mai mari."

Edited by Innoxius
Nu mai da citare la intreg mesajul anterior

Microsoft Surface singur nu va fi viitorul deoarece nu a avut atatea vanzari si a fost aproape un  esec dar Microsot tot incearca sa o vanda dar fara rost

este un esec la fel ca Widows 8 , X-BOX One ,revenind la topic o tableta intre 7-10 Inch ,Quad Core si o rezolutie 720P sau de ce nu 1080P .

Windows 8 nu este un esec, pe mine ma incanta chiar meniul Start, e posibil sa nu iti placa tie. Si sa stii ca M. Surface chiar ar putea fi viitorul pt. ca e mult mai comoda ca un laptop.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk 4 Beta

Edited by denis

Microsoft Surface singur nu va fi viitorul deoarece nu a avut atatea vanzari si a fost aproape un  esec dar Microsot tot incearca sa o vanda dar fara rost

este un esec la fel ca Widows 8 , X-BOX One ,revenind la topic o tableta intre 7-10 Inch ,Quad Core si o rezolutie 720P sau de ce nu 1080P .

ce-ti mai place sa te arunci in configuratii din astea..

mie mi-ar placea o tableta dual core (nexus 10) dar bine configurata. nu iti trebuie șasă cai care nu stiu sa traga ci doi bine instruiti, intelegi? un soft bun si totu' merge bine.

windows 8 nu este un esec, este un esec in opinia unuia iar apoi spiritu' de turma a iesit la iveala. eu l-am instalat in varianta pentru desktop de cand a aparut si am ramas placut impresionat de la prima experienta.

un ecran 1080p nu este necesar, ochiul uman nu face diferenta intre 1080p si 720p + ca pe un ecran mare, chiar daca ai rezolutia mai mica, tot vei putea intelege continutul..

Evolutia va fi tot pe cele trei directii, pentru ca sunt bunuri de larg consum si toate bunurile de larg consum se incadreaza in trei categorii: ieftine, mai scumpe si scumpe. La astea din urma apar si alea cu diamante si carcasa de aur, dar banui ca Jiji nu e membru al forumului nostru, deci nu le luam in considerare :))

Nici eu nu as pune W8 la index. Asa a fost pus si Android 1.X si uite in ce hal a ajuns ;) Sau pentru ca nu are nevoie de quad si giga ? O tableta nu trebuie sa fie ultradotata, ci sa satisfaca niste necesitati. Ca si telefoanele, masinile, camioanele sau avioanele, de altfel. Tableta mea imi satisface nevoile pentru care o folosesc cam in proportie de 80%. Ce-i drept, nu ma uit la filme si nu ma joc pe ea. Iar urmatoarea sunt sanse sa fie cu Windows si asta pentru ca ce fac (si ma refer aici nu doar la aplicatii ci si la integrarea cu alte servicii) as face mai bine pe Windows.

Cred ca in continuare vom avea cele 3 OS-uri, la care se va adauga, eventual, Tizen. Vor apare din ce in ce mai multe pe arhitectura Intel si in momentul in care Intel se va apuca serios de treaba (inteleg dintr-un tweet al lui Erwin ca s-au trezit), vom avea aceeasi situatie ca la PC: marea majoritate Intel si cine vrea sa mai castige niste banuti isi va lua cu ARM, asa cum azi isi ia PC cu AMD. Ce e sigur (cred) e ca trendul tablete vs. laptop va continua ca si acum, cu crestere la tablete si scadere la laptop-uri.

Cat despre chestii de genul ecran flexibil sau alte nazbatii, vor exista si ele, asa cum acuma exista monitoare desktop cu touch, de parca sta cineva la birou cu mana intinsa si muta tile-uri sau deseneaza roti dintate.

Se pare ca avem o dezbatere in toata regula. Va multmesc pentru implicare.

O sa mai adaugam pe lista si ideea lui @innoxius si anume:

"Cred ca in continuare vom avea cele 3 OS-uri, la care se va adauga, eventual, Tizen. Vor apare din ce in ce mai multe pe arhitectura Intel si in momentul in care Intel se va apuca serios de treaba (inteleg dintr-un tweet al lui Erwin ca s-au trezit), vom avea aceeasi situatie ca la PC: marea majoritate Intel si cine vrea sa mai castige niste banuti isi va lua cu ARM, asa cum azi isi ia PC cu AMD. Ce e sigur (cred) e ca trendul tablete vs. laptop va continua ca si acum, cu crestere la tablete si scadere la laptop-uri."

Dar ce parere aveti de UBUNTU? Ar avea viitor pe tablete?

Dimensiunea ideala nu exista, ma rog, nu la modul general, intrucat fiecare are propriile preferinte pe acest aspect. Eu, de ex., prefer 10 inch, intrucat o utilizez indoor in majoritatea timpului si vreau confort pt video, iar in browsing e ideala. Pt portabilitate maxim 9 inch e "ideal".

Tabletele ieftine vor exista cat timp vor exista si persoane interesate de "ieftin si bun", desi acest deziderat e basm curat.

Hibridele nu ma incanta si nu cred ca reprezinta decat o nisa si nimic mai mult, mai ales ca exista smartphoneurile care iau partea leului.

Ipadurile vor ramane in top pt renumele sau dar si pt ca au un ecosistem puternic, iar calitatea produselor e sus.

Flexibilele sunt mai mult decat exotice in prezent, dar in viitor, probabil, asta va fi directia.

Pt mine tableta din semnatura e tot ce-mi trebuie momentan.

Sent from my GT-N8000 using Tapatalk HD