Clicky

Jump to content
Mihnea

Autonomia smartphone-ului sau a tabletei tale

Recommended Posts

Numa wifi, browsing și vreo 15 minute de Tomas Was alone.

E prima data când prind asa SOT. Diseară pun din nou, m-aș mira sa prind 6h SOT.

post-11625-142036547402_thumb.png

post-11625-142036547796_thumb.png

post-11625-142036548126_thumb.png

:)) m.a tinut si pe mine 5 ore si 55 ecran.

1 ora 40 de vorbit.

1 zi si cateva ore

Si mai aveam 13% seara, dar l.a bagat dimineata gagicamea la incarcat pe la 11%

Fara power saving, fara date mobile, doar wifi destul de mult + youtube si luminozitatea auto +5.

Deci acum înțeleg cum se prind orele astea.

Acasa am 4-5 linii, acum am avut mereu 5, am stat doar pe wifi, de aia am depășit 5:30, 6 ore. Daca stau ca de obicei pe net 3G/4G si cam cat stau de obicei ajung la maxim 5 ore.

90% din timpul în care ecranul a fost activat a fost activat si wifi-ul

A trebuit să recurg la setari drastice pentru a obtine asa ecran activ. Timpul de standby e mic pentru că dacă nu folosesc tableta o închid. De obicei o folosesc cateva ore incontinu apoi pentru alte cateva ore o inchid. Noaptea la fel.

La utilizari medii prind lejer 5-6 ore de ecran activ.

Puteam obtine si mai mult acum daca eram mai econom in primii 25% dar totusi, nu-i rau pentru un 2560x1600 la o baterie amărâtă de 4800 mAh. :D

post-13813-0-54494200-1420921333_thumb.pngpost-13813-0-69713200-1420921370_thumb.png

Sunt curios unde sunt posesorii de LG G3 cu 2 - 3 ore de ecran pentru telefonul anului.

Înainte de a posta, te-ai uitat pe acest topic?

Răspund eu în locul tau.....adică NU

Uu... Ai făcut greșeala vieții tale.

Da și tu câteva pagini în spate, o sa ai o surpriza.

Este greu pt el.....nici nu știi cât trebuie să mă abțin....

Omule, nu trebuie sa te agiți. Sincer îmi doresc sa aibă G3 autonomia dorită, pentru ca vreau sa îl iau. Telefonul mi se pare extrem de reusit. Designul este incredibil. Chiar sunt obsedat. M-au oprit pana acum extrem de multele plângeri legate de autonomie, semnal prost, faptul ca au integrat thermal throttling, luminozitate slaba, supraîncălzire și faptul ca la americani este telefonul cu cele mai multe retururi și schimburi.

Crede-ma, chiar am căutat pe cineva cu care sa fac schimb câteva zile, sa văd cum se comporta. Nu sunt fanul unui anumit brand. Caut autonomie, camera excelenta, baterie ce poată sa fie schimbată, card sd și luminozitate decenta.

Intru pe toate topicurile flagship- urilor sa văd ce probleme sunt. Sunt de acord ca pe forumuri sunt în primul rand problemele, dar în cazul G3 par sa fie peste tot.

HTC One m8 nu are card sd și camera slaba, seria xperia nu are baterie care sa poată fi schimbată, oneplus one nu are nici baterie removable, nici card sd. Singura mea șansă era lg g3. Nu e normal sa fiu convins înainte sa fac pasul ?

Eu nu pot sa stau cu max. 4 ore de ecran pe zi.

Nu discut de root, custom rom și alte minuni.

Edited by neflictus

Pai atunci renunta la ideea de a-l cumpara, ironia din postul anterior nu dadea impresia ca ai vrea sa-l cumperi.

Semnalul gsm e mai prost decat la alte telefoane, asta pot sa o confirm, pentru ca stau intr-o zona cu semnal prost, unde S4 avea doua liniute, iar G3 cauta semnal destul de des.

Luminozitatea si mie mi s-a parut slaba, trecand de la superamoled la lcd, dar este rezonabila. Ideea e ca nu-l pot tine la 100% pentru ca ma deranjeaza la ochi. Eu m-am obisnuit cu el la 30%, ceea ce altora li se pare putin, dar pentru mine e destul. Afara, in bataia soarelui, nici nu trebuie sa ajung la 100%, ca sa disting totul perfect.

Supraincalzirea mi se pare exact la fel ca la telefoanele anterioare pe care le-am avut. Nu stiu ce telefon din ziua de azi nu frige, daca il folosesti jumatate de ora in jocuri sau diverse aplicatii care consuma resurse, mai ales cele cu procesor Snapdragon.

Autonomia e relativa, in functie de ce faci cu telefonul. Avand in vedere rezolutia ecranului, probabil sta mai prost ca restul telefoanelor, care au doar ecran fullHD si aceeasi capacitate la baterie.

Dintre ce telefoane ai enumerat tu, as alege din nou G3, fara remuscari.

Sent from my LG G3-D855 using Tapatalk

Ironia a fost evidenta și îmi asum acest lucru, cu scuzele de rigoare, deși nu ar trebui sa fie cazul. Problema exista.

Chiar doresc acest telefon, dar vroiam dovezi palpabile. Îmi calc pe inima și doresc sa cred ca telefonul e capabil de 5 - 6 ore de ecran, fără artificii.

Am citit toate șmecherie. Dezactivare smart bulletin, instalare alt launcher, dezactivare aplicații nefolosite etc.

Exista și alte telefoane cu rezoluție identica care se descurca admirabil. Sunt posesorul unuia de acest fel care poate scoate 8 ore de ecran, în cazul în care este tras pana la maxim. Și nu vorbesc de 0 aplicații. Am peste 100 de aplicații instalate.

Întâmplător am și al doilea telefon pe care vreau sa îl vând, pentru a putea sa iau și G3.

Singura problema este ca vreau sa văd ca este posibila autonomia de peste 5 ore de ecran.

Vreau sa fiu păcălit chiar. Simpla introducere a thermal throttling îmi inspira neîncredere.

Legat de supraîncălzire, eu ultima oară am resimțit fenomenul pe un S4, în condițiile în care flashuiam 4 rom-uri pe zi cu incarcatorul langa mine. De atunci deloc.

Folosesc telefonul la maxim, rare sunt zilele în care trec de 24 de ore.

fa41cb4b7bd3f0705baf35ad5ecfd197.jpg

e83c4ac83459a08da0c92a22f55be961.jpg

Edited by neflictus

Il transformi in dihai caramida cu bateria aia De curios, ce telefon scoate autonomia de care vorbesti? Din moment ce vrei autonomie de 8 ore la ecran, nu cred ca e indicat G3 pentru tine. Poti sa astepti G4, dar vei fi un fel de tester, probabil si ala va avea diverse probleme la inceput.

Sent from my LG G3-D855 using Tapatalk