Clicky

Jump to content

Sony Xperia Z primește Android 4.2.2 începând de astăzi!

Recommended Posts

Anunțat în urmă cu ceva timp la CES 2013, Sony Xperia Z a dat tonul generației de smartphone din 2013. Puteți găsi un review detaliat al terminalului pe mobilissimo.ro, unde telefonul a obținut un scor total de 8,5 din 10, plusând prin OS si UI și având ca puncte slabe ecranul ce nu se ridică la nivelul celui de pe GS4 sau HTC One și camera, unde se mai puteau face îmbunătățiri, mai ales la aplicația acesteia.

post-11129-0-74650600-1372171347_thumb.jpg

De astăzi este disponibilă mult așteptata actualizare către Android 4.2.2, dar prioritate la update vor avea terminalele achiziționate la liber. Pentru cei ce au achiziționat telefonul la abonament, depinde de operatorul de telefonie cât de repede va fi oferit update-ul.

Printre noutățile aduse de această actualizare, se numără suportul pentru widget-uri in lockscreen si câteva schimbări minore la nivel de interfață.

Ca dotări, Sony Xperia Z dispune de un ecran Full HD TFT touch de 5 inch, un procesor quad-core Qualcomm Snapdragon S4 Pro tactat la 1,5 GHz, 2 GB de ram, iar ca accelerator grafic avem parte de Adreno 320. Alte dotări includ o cameră de 13.1MP, capabilă de filmare Full HD la 30 fps, 16 GB de memorie internă cu posibilitate de extindere printr-un card Micro SD plus o cameră frontală de 2.2 MP. Telefonul beneficiază de 3G cu HSPA, LTE, WiFi, DLNA, GPS, Glonass, Bluetooth 4.0 și NFC. Bateria terminalului este una de 2330 mAh ce poate oferi lejer peste 1 zi te utilizare medie.

Terminalul este foarte pretențios, oferind o carcasă din sticlă ce este un magnet pentru amprente si praf. Ecranul este rezistent la zgârieturi, iar telefonul poate fi scufundat in apă de până la 1m timp de 30 de minute.

post-11129-0-39567100-1372171347_thumb.jpg

Sony Xperia Z este un telefon pretențios, elegant, stilat, destinat în special oamenilor ce știu să aibă grijă de un device atât de prețios, care de azi înainte va beneficia de experința oferită de Android 4.2.2, ce include noua zonă de notificări și abilitatea de a customiza lockscreen-ul cu diverse widget-uri.

Sursă: Engadget

• 2 months later...
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Similar Content

• By Miokyl
      Salut! Din cate stiu acest telefon are android 7.0, insa specificatiile sunt bune, procesor 1,5 ghz Cortex®-A53 si 4 gb ram, cand va primi update la android 9?
    • By Ovidiu Cretu (OviOne)
      Salutare,
      Am urmarit un pic forumul si as dori sa primesc si eu niste sfaturi de la colegii forumisti.
      Doresc sa cumpar un telefon performant cu urmatoarele cerinte in minte: buget 2500 RON; doar Android, pe cat se poate un flagship, va fi folosit in filme, jocuri gen PUBG, youtube si altele uzuale: chat, facebook etc.
      Am restrans optiunile la urmatoarele firme si modele:
      1- Oneplus 6 de pe site-ul lor, varianta 8Gb RAM/128GB stocare
      2- LG V30 
      3- Xiaomi Mi 8 
      4- Samsung Galaxy S9 sigilat de pe un site de vanzari online, cu factura si garantie.
      5-Sony Xperia XZ2 compact. (am mai avut un Sony in trecut si am fost super multumit; in plus nu imi plac telefoanele foarte mari, cu toate ca asta e trendul)
      Multumesc in avans pentru sugestii.

• By BlackDevil
      Descoperă cele mai amuzante taine în jocul ,,Curiozităti Amuzante Quiz”
      DESCĂRCARE: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.BlackDevil.CuriozitatiQuiz
      YOUTUBE:

• By BlackDevil
      DESCĂRCARE: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.BlackDevil.IstoriaQuiz
      YOUTUBE:
      https://www.youtube.com/watch?v=XDCp-wYZ-jI&t=1s
      „Un popor care nu-și cunoaște istoria e ca un copil care nu-și cunoaște părinții.”
      — Nicolae Iorga
      Cît de bine cunoști istoria? Acceptă provocarea și demonstrează cunoștințele în Istoria Românilor Quiz. 
      Despre joc:
      - Multe întrebări interesante referitor la Istoria Românilor
      - Muzică și sunete care crează o atmosferă medievală
      - Diferite animații, care fac jocul mai placut
      - etc.

• By andyground
      Vand Samsung S5 mini black - liber de rețea
      - specificațiile se găsesc pe internet;
      - prezintă urme de uzură normele (a se vedea pozele);
      - are folie aplicată;
      - are cutia originală cu toate accesoriile (cablu de date, căști și cărți).
      Pret - 350 lei
      Predare personala in Targu-Jiu, iar prin curierat se mai adauga transportul.

• Who's Online (See full list)

There are no registered users currently online

• Create New...

Important Information

Terms of Use