Clicky

Jump to content
Guest Deio

Avem si "tabletari" printre noi? Sau doar "telefonari"? Ce tablete detineti?

Recommended Posts

Guest Deio

Din cate vad pe aici pe forumul nostru (care creste intr-o zi cat altii intr-un an, I love it) sunt multi care sunt "telefonari", au smartphone-uri care mai de care mai faine si/sau high-end cu care isi petrec "viata mobila".

Avem oare si persoane care detin tablete? Indiferent de brand sau nume, nu vreau sa starnesc vechea polemica Apple versus restu' ca se inchide la Non-Stop.

Dar, totusi... Sunt printre noi si detinatori de tablet PC? Ce modele de tablete detineti? Cum va descurcati cu ele? E interesant sa detii un astfel de "gadget" sau dispozitiv mobil?

Il folositi mai mult ca un laptop sau telefon?

Edit:

Vad ca Erwin a spart gheata. Am si eu un P7300 prin preajma, dar are ICS prin AOKP (proiect open source KANG). Tin sa spun ca a primit NOX (nitro oxid) de cand i-am pus ICS. Nu ii merge camera, singurul downside, dar in rest, zici ca nu e Tegra 2, "lenesul familiei". A prins aripi. Si mai am un TF101G care si el "zboara". Are un ROM special, cu accelerare hardware completa. I-a scos "bucatarul" randarea software si totul se face prin GPU.

Cred ca, din aceasta cauza, Samsung si alti producatori, nu vor sa puna ICS asa repede pe terminalele lor, pentru ca ar pierde potentiali clienti la urmatoarele modele.

Cel putin, experienta si flerul, asta mi-o zice.

Am avut până săptămâna trecuta un Samsung Galaxy Tab 8.9" de care pot să spun că am fost destul de mulțumit, în ciuda faptului că avea lag. L-am folosit în special pentru a mă uita la filme și să mă joc câteva jocuri gen Tower defender. DLNA de pe tabletă și Xbox-ul făceau pereche bună, puteam viziona pe TV conținutul media al tabletei. Fiind versiunea cu 3G, am putut-o folosi pentru a-mi rezolva problemele legate de activitatea mea și în locuri unde n-aveam PC și internet prin cablu. Am vândut-o pentru că am primit un preț corect și doresc ceva mai bun, poate ceva cu Windows 8.

Ca sa ma bag si eu in seama...in viitor...sunt interesat de achizitia unei tablete.Poate ma indrumati voi posesorii acestui echipament ce sa aleg....sa fie bun si la un pret decent.

Guest Deio

Ca sa ma bag si eu in seama...in viitor...sunt interesat de achizitia unei tablete.Poate ma indrumati voi posesorii acestui echipament ce sa aleg....sa fie bun si la un pret decent.

Cred ca Galaxy Tab 10.1 ver. 2 care e pe cale sa apara. Sau Acer Olympics Iconia 510. Cred ca mai degraba Acer 510. Va avea un pret mai bun ca Samsung si vine cu Tegra 3. Diferenta o face ca pentru Tegra 3 gasesti jocuri mai multe si compatibile. Mali-400 e super pe Samsung, dar jocurile nu merg toate. Nvidia tot pompeaza mai nou bani in reclame si Tegra Zone, se aliaza cu producatorii de jocuri, investeste la greu.

Cred ca urmatoarea generatie de console va avea Tegra 4 (la Xbox). Asa ca recomand Acer 510, cand o sa apara. O sa primesc si eu liste de distributie si vedem cat costa.

Guest Deio

Dar daca nu as fi cu jocurile.... Ce tableta sa imi iau??

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Depinde. Daca nu doresti cu 3G, poti sa iti iei Asus Transformer Prime. Ai tot ceea ce se cere de la o tableta: autonomie, subtire, usoara. Sau daca ti-e prea scumpa, atunci mai asteapta pana iese Acer Iconia A510. Sigur va fi la un pret bun.

Pai daca nu ai 3g, la ce dzeu e buna o tableta? La jocuri?

Eu chiar nu mai vad utilitatea unei tablete, pt ca m-am gandit si eu sa-mi iau una, insa nu prea vad ce sa fac cu ea.

Asa cum spuneam undeva, mi-as pune o tableta pe masina, daca as gasi un launcer asa cum sunt pe anumite sisteme audio de masina.

La fel se poate spune si despre un laptop. Eu citesc si ma informez foarte mult de pe Internet, sa fac lucrul asta cand nu sunt acasa in fata PC-ului mi se pare mie cel mai util, e mai "eco" sa stai pe un dispozitiv din asta mobil decat pe un PC care consuma mult mai mult curent.

Exact, asta era si ideea: daca nu ai 3g la o tableta, nu e decat un obiect f scump cu care sa te poti juca.

Nu?

Edited by mesersmith

Guest Deio

Exact, asta era si ideea: daca nu ai 3g la o tableta, nu e decat un obiect f scump cu care sa te poti juca.

Nu?

Sa stii ca 3G nu e asa dorit de multi, desi nici eu nu concep fara 3G. Niciodata nu am avut tableta fara 3G, nu sufar sa nu am internet permanent.

Asus nu a pus multa vreme 3G pe tabletele lor, la fel si Acer. Toshiba, HP si Sony nici nu au modele cu 3G. Abia acum, cu LTE, s-au trezit ca le trebuie. Mai ales ca Apple e primul cu LTE pe tableta, pentru ca HTC Jetstream nu este disponibil pe piata.

Daca ar fi sa recomand acum o tableta, nu am ce. Nu exista nici o tableta care sa satisfaca niste cerinte minime. Am scris in articolul de pe forum "In cautarea tabletei....." ca mi-e greu sa recomand. As recomanda Apple iPad2 3G pentru ca are de toate, in afara de Adobe Flash. Desi unele site-uri se pot citi prin aplicatii dedicate, mai elimini din probleme.

Acum, iPad 2 are un pret "beton", ar spune multi. M-am uitat pe listele de furnizori si "s-a taiat" serios din pret.

Sau, Vodafone Tab 10.

Are un pret bun. Procesor Qualcomm Snapdragon S2 parca, 8260, Adreno 220, fullHD suport/decode. Jocuri merg, site-uri merg bine. Sper ca ii baga un ICS repede. OEM-ul este ZTE China. Dar nu este de lepadat.

Vad ca Vodafone il da la un pret bunicel. Nu stiu ce beneficii ai, dar am inteles ca avem un membru in forum care lucreaza pentru "rosii". Il putem intreba.

am acasa un asus transformer prime luat din state si un vodafone smart tab 10.

Lipsa 3g la asus se poate compensa cu un Vodafone Mobile Broadband Hotspot R201.

Guest Deio
Ipad 2 ... dupa ce-am incercat vreo 2 3 modele de la Samsung(la telefoane sunt ok .. dar tabletele sunt slabe).

Ai dreptate ca Samsung nu sunt grozavi la tablete, dar doar in afara de P6800 si Note 10.1 care o sa iasa in curand.

Guest Deio
P6800 are unele chestii tari : modul gsm, port infrarosu (genial ), amoled ... design/ materiale cel putin la acelasi nivel cu Apple.

Din pacate portul IR lipseste. P6200 il are. Iar Honeycomb trage frana de mana.