Clicky

Jump to content

Smart TV Toshiba. MKV fara sunet.

execpwd

Recommended Posts

Salutare! Nu știu unde să postez chestia asta, deci am s-o fac aici. Zilele astea am luat un Smart TV Toshiba. Nimic nemulțumitor, dar am o problemă majoră : filmele în format .mkv (1080p) merg excelent, in afară de sunet, care nu vrea să funcționeze deloc. Anyone, vreo idee? A mai pățit cineva? Menționez că citește filmele de pe hdd extern. Merci!

exact ce zice didi... problema o reprezinta codarea sunetului si mai precis DTS. singura ta solutie e sa transformi sunetul DTS in AAC folosind un soft simplu si gratuit numit Audio Converter.

dupa instalare si configurare (care e automata) cu un click, in cateva minute faci din DTS ce format vrei...

te asigur ca e singura solutie. recodarea.

DTS e un codec proprietar (la fel ca si divx - care intr-o vreme nu se putea rula pe anumite playere fizice - gen home theater).

sculele scumpe (cum e blurayul meu samsung) poate ca au cumparat dreptul de a utiliza/reda DTS.

crede-ma ca a fost maxima frustrarea mea cand am cumparat primult TV fullhd (LG) si am vazut ca anumite fisiere nu ruleaza.

la fel de mare e frustrarea acum ca am 2 TV fullhd cand vad ca nu suporta codecuri VECHI. adica ce filmex cu niste camere foto vechi (un nikon subacvatic si un LG) nu le pot rula pe TV fara procesare. partea proasta ca nu le pot rula nici pe bluray samsung. partea si mai proasta este ca producatorii camerelor nu au facut update de firmware/software care sa permita codarea folosind alt codec.

Categoric este vorba despre dts.

A trebuit să studiez problema atunci când mi-am luat ultimul tv.

Din ce înțeleg, nu te-ai interesat înainte de achiziția asta și acum ai soluția de a converti fiecare film, ceea ce e extrem de frustrant sau să-l vinzi și să îți iei un tv care suportă dts.

Eu am cumpărat un lg 3d, absolut criminal și înainte de a-l cumpăra, am citit vreo două luni tot ce se putea.

Astfel, am evitat țeapa celor de la Samsung, aceea de a cumpăra unul dintre acele tv-uri 3d active.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

exact ce zice didi... problema o reprezinta codarea sunetului si mai precis DTS. singura ta solutie e sa transformi sunetul DTS in AAC folosind un soft simplu si gratuit numit Audio Converter.

dupa instalare si configurare (care e automata) cu un click, in cateva minute faci din DTS ce format vrei...

Daca spui ca e liber programelul , da-mi te rog si mie un link de unde l-as putea descarca. Nu prea gasesc nici un soft serios ...

cum sa nu iti dau! se numeste popcorn mkv audioconverter

dupa instalare isi va descarca el un pachet cam de 30 mega de alte aplicatii si dll-uri pe care le foloseste si si le va aseza singur in locurile necesare.

isi va pune o icoana pe desktop si te va intreba daca vrei un tutorial. sfatul meu este sa vrei sa vezi tutorialul.

Edited by DTTR

• 2 weeks later...

Păi aia face și audioconverter. Instala de care zic eu reprezintă doar așezarea unor fișiere într-o structură de directoare.

Mănânci cai? Qashqai!

Categoric este vorba despre dts.A trebuit să studiez problema atunci când mi-am luat ultimul tv.Din ce înțeleg, nu te-ai interesat înainte de achiziția asta și acum ai soluția de a converti fiecare film, ceea ce e extrem de frustrant sau să-l vinzi și să îți iei un tv care suportă dts.Eu am cumpărat un lg 3d, absolut criminal și înainte de a-l cumpăra, am citit vreo două luni tot ce se putea.Astfel, am evitat țeapa celor de la Samsung, aceea de a cumpăra unul dintre acele tv-uri 3d active. Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

Și acel TV LG 3D știe DTS?

Din câte știu eu LG-ul nu a cumpărat drepturile pentru acest codec.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 4 Beta

Și acel TV LG 3D știe DTS?

Din câte știu eu LG-ul nu a cumpărat drepturile pentru acest codec.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 4 Beta

Da, știe. Se pare că au cumpărat și drepturile de folosință, altminteri nu prea văd cum ar fi făcut.

Da, știe. Se pare că au cumpărat și drepturile de folosință, altminteri nu prea văd cum ar fi făcut.

Am LG LM37 611S care nu are codecul DTS si asta era situatia acum 1.5 - 2 ani pentru toate TV-urile LG.

LG-ul nu avea acest codec pe niciun TV din cauza ca nu a vrut sa plateasca extra pentru el.

Poti sa-mi spui exact ce TV ai? 

Trebuie sa ma interesez si eu. Poate au mai actualizat SO-ul. Ultima actualizare facuta acum vreo 6 luni nu includea acest codec...

Fata de modelele de acum 2-3 ani, lucrurile s-au schimbat mult.

Te referi cumva la 37LM611? Ca asa cum ai scris tu, nu exista.

Da, se stie ca tot de la 611 la 615, NU au codec DTS.

De la 620 in sus, toate au acest codec inclus.

Eu am 47LM640, pe care l-am ales pentru wifi si rama absolut eleganta pe care le are.

Din cate stiu eu, la 611 nu se poate include printr-un update codecul in discutie.

Imi amintesc o discutie in sensul asta pe un topic dedicat LG pe care il urmaresc zilnic.

Daca ai nevoie si de alte informatii despre tv-urile LG, poti sa ma intrebi.

Daca te hotarasti sa-l schimbi cu un model 2012 sau 2013, nu te grabi, mai intai sa-ti dau un fisier cu toate modelele, cu ce au sau nu au ele inclus.

@mesersmith: Misto tv-ul, imi place designul, dar din ce vad eu e wi-fi ready, nu built-in... caci ziceai ca l-ai ales pentru wi-fi...deci iti mai trebuie adaptor wireless... si am inteles ca vine fara, cum era de asteptat la cele wi-fi ready. :P

Ca sa fiu cat de cat la subiectul initial, o alta solutie ar fi sa cumperi un mediaplayer capabil, ca sa nu mai stai sa convertesti fiecare film in parte. Partea nasoala e ca trebuie sa scoti ceva banuti din nou din buzunar. :D

Apropo de LG (desi personal nu ma omor dupa marca asta), de design, si nu numai, azi citeam pe flipboard despre jucaria asta, care mi-a placut:

large03_610x390.jpg

http://news.cnet.com/8301-1023_3-57593446-93/lg-offers-up-55-65-inch-ultra-hd-tvs-prices-start-at-$6999/]Detalii[/url]. Cat despre pret, o nimica toata. :D

Edited by steff195

Si Steff, tv-ul postat de tine e altceva. Este un 4k.

Pana la el, mai avem multa mamaliga de mancat.

Faza este ca se pare ca aceasta tehnologie castiga in draci teren in dauna tehnologiei 3D.

Da, se stie ca tot de la 611 la 615, NU au codec DTS.

De la 620 in sus, toate au acest codec inclus.

Eu am 47LM640, pe care l-am ales pentru wifi si rama absolut eleganta pe care le are.

Steff, 47LM640S are wifi built in.

Am tv-ul in fata. :P

Pai tu ai scris initial 47LM640, fara "S", de aici si confuzia... eu am vazut la modelul ala (fara "S") ca e wi-fi ready, de aia am si zis... stii ca nu prea vorbesc aiurea. :D Asa am vazut cand am dat sa vad despre ce e vorba. Acum ca ai mentionat si "S"-ul am vazut ca asta are built-in. ;)

Si Steff, tv-ul postat de tine e altceva. Este un 4k.

Pana la el, mai avem multa mamaliga de mancat.

Faza este ca se pare ca aceasta tehnologie castiga in draci teren in dauna tehnologiei 3D.

Cat despre modelul postat de mine, stiu ca e 4K  :blink:, de aia am si pus link cu info despre el... ziceam ca citisem pe flipboard si am vrut sa fac o paranteza.  ;)

Edited by steff195