Clicky

Jump to content
Dana Irimies

Sticla sparta Galaxy Note 2

Recommended Posts

Din ce am mai citit și prin alte părți...... în jur de 750 de lei la reprezentanța Samsung din București. Se schimba complet display + sticlă.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

După 11 luni ai răspuns... Sigur te va asculta.

Trimis de pe al meu veceu, folosind Tapatalk 14

post-24-14440353788_thumb.jpg

Fratele meu a scăpat telefonul și cam asta e rezultatul, partea buna e ca touch-screen'ul merge fără probleme. Aveți idee cam cat m-ar costa să-l repar?? Am găsit pe uni în Auchan Titan care mi-au cerut 250 lei să-l facă dar sincer va spun ca nu prea am încredere în ei... As vrea sa ma duc sa pana la samsung sa vad exact cat imi cer și ei pentru geamul ala.

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

La service Samsung probabil va costa mai mult, presupunand ca cei care ti-l schimba cu 250 nu cumpara ecran original nou. Cred ca poti si suna la service-ul Samsung, fara sa te duci fizic la ei.

Sent from my LG G3-D855

Stiu o fata care si l-a schimbat la S4 cu 150 lei, cu tot cu montaj.. Nu stiu ce service, dar unul din Ploiesti. Intreaba la mai multe service-uri din orasul tau.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

Am vb la samsung și ar fi 750 lei,( extrem de mult) tipul mi a zis ca e atat de mult ca nu se poate schimba doar geamul spart din fata și se schimba cu tot cu touch-screen + rama argintie, ca asa sunt amoled'urile cica... Am sa mai încerc pe la diferite service-uri de cartier sa vad poate gasesc mai ieftin.

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

Daca omul a zis ca i-a crapat geamul, nu cred ca vorbea de termopanul din casa. Presupun ca intreba daca se poate schimba doar display-ul, fara digitizer, in termeni tehnici

Sent from my LG G3-D855

Da stai, geamu de protectie nu.i ala transparent de protectie? Display.ul nu.i ala pe ce apare imaginea?

Eu din ce am recitit, ca sa fiu sigur, am inteles ca geamul trebuie schimbat. Display-ul merge, merge chiar si touch-ul, chiar daca e spart, de fapt merge la multe astfel. Daca display-ul e crapat, nu mai merge.

Ca sa ma fac inteles, ansamblul e format din geam (partea in care e inclus touchscreen-ul) si display, ele vin lipite (destul de serios). La seria Note mai este inclusa o folie foarte subtire de culoarea aramei, sub display, pentru recunoasterea stylus-ului. De aceea stylus-ul nu functioneaza la alte telefoane gen S cutare, caci nu au acea folie inclusa. Functioneaza poate doar altfel de stylus-uri, nu cele de pe Note, acelea folosind alt principiu. Aici as putea sa adaug functia de Air View, prin care telefonul vede (si expandeaza/previzualizeaza eventual diverse pe ecran) fara a atinge telefonul cu stylus-ul, datorita acelei folii. Daca alte stylus-uri pot functiona totusi pe Note, aici se vede cel mai bine utilitatea acelei folii, compatibila cu stylus-ul inclus.

Am verificat personal acest ansamblu atat la Note 2 cat si la Note 3. :)

LE: legat de rama laterala argintie, tipul te-a aburit, se schimba foarte usor la Note 2, face parte din carcasa din spate pe care o scoti dupa ce desfaci suruburile. Nu e ca la Note 3, unde rama vine pe "sasiul" din mijloc pe care e montat (lipit) display-ul, de aceea e si mai greu/periculos de schimbat rama, riscand sa spargi display-ul. Testate si astea, m-am izbit de ele. :D

Mersi de explicatii steff195, si ai inteles f bine. Problema e ca poate m-am exprimat eu gresit sau nu foarte clar dar asa cum ai zis si tu doar geamul trebuie schimbat in rest totul merg fara probleme ba chiar si daca apas in contul din dreapta sus ( unde e cel mai efectat) functioneaza . Zilele astea am sa incerc sa mai caut niste service-uri de cartier sa vad cat imi cer , .