Clicky

Jump to content

Ce distributie de Linux sa folosesc ?

ionel

Recommended Posts

Am nevoie de ajutor :(. Windows-ul meu face figuri foarte mari. Îmi duce bietul procesor la 55 de grade, la 100% usage pur și simplu degeaba. Explorer face pe nebunul și practic îmi blochează PC-ul. Vreți să-mi spuneți din experiența voastră care ar fi o distribuție bună de Linux ca să o pun în dual-boot cu W7:D.

Calculatorul are următoarele caracteristici:

-2 GB RAM DDR2 800

-AMD Athlon II X2 260 3,2 Ghz

-Nvidia GeForce 9500 GT 1024 MB RAM DDR2.

Mă gândeam la Ubuntu, dar aștept cu mare plăcere și propunerile voastre.

Vă multumesc!

Daca vorbim doar de temperatura, aici  zice ca maximul admisibil e 74°C

S-ar putea sa te tina in loc cei doar 2 GB RAM.

Cat despre distributie, poti folosi Ubuntu. Eu nu-l folosesc tocmai pentru ca e ingrozitor de user-frendly :D

Problema cu procesorul apare doar atunci când intru în biblioteca video a calculatorului la niște video-uri pe care le-am tras de pe Youtube cu Real Player. Și stă la 100% usage și nu pot face nimic pe el. Se duce la 55 de grade cu coolerul stock.

În rest n-am probleme mari cu el merge binișor și cu 2GB RAM. Doar când mă duc acolo face fițe :(. Am încercat să șterg folderul respectiv nu-l șterge. L-am scanat n-a găsit nimic cu Microsoft Security Essentials. Dacă îl deschid imediat explorer-ul îmi ia 50% și apoi se duce la 99 %.

Vă mulțumesc pentru sugestii! :)

Cred că o să pun Ubuntu în dual-boot :D

Problema cu procesorul apare doar atunci când intru în biblioteca video a calculatorului la niște video-uri pe care le-am tras de pe Youtube cu Real Player. Și stă la 100% usage și nu pot face nimic pe el. Se duce la 55 de grade cu coolerul stock.

În rest n-am probleme mari cu el merge binișor și cu 2GB RAM. Doar când mă duc acolo face fițe :(. Am încercat să șterg folderul respectiv nu-l șterge. L-am scanat n-a găsit nimic cu Microsoft Security Essentials. Dacă îl deschid imediat explorer-ul îmi ia 50% și apoi se duce la 99 %.

Vă mulțumesc pentru sugestii! :)

Cred că o să pun Ubuntu în dual-boot :D

MSE e o porcărie.Scapă de el cât mai repede.E creat special de Microsoft ca să îți ia la puricat licențele de la Office și Windows.Sã nu mai vorbim de faptul că detectează orice crack ca fiind o amenințare, doar pentru a stopa pirateria, nu ca ar fi vreun pericol:D

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 4 Beta

Nu fa greseala sa iti pui Ubuntu 13. Mi-a mancat degeaba o saptamana din viata. Pur si simplu se bloca exact ca nebunul fix cand scriam un document  :unsure: . Recomand Linux Mint...tot 13  (parca ala e LTS).

Bafta!

Mersi de recomandare, dar deja l-am pus, în dual-boot cu 7 :D. M-am mai documentat pe net și există mai mulți useri de Ubuntu care s-au plâns de problemele lui 13 în special pe partea de stabilitate. Eu doar l-am instalat azi, când mai prind un pic de timp liber o să-l pun la treabă :);)

MSE e o porcărie.Scapă de el cât mai repede.E creat special de Microsoft ca să îți ia la puricat licențele de la Office și Windows.Sã nu mai vorbim de faptul că detectează orice crack ca fiind o amenințare, doar pentru a stopa pirateria, nu ca ar fi vreun pericol:D

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 4 Beta

Știu este exact ca și la prezervativele de proastă calitate. Zici că ai furtun dar s-ar putea să iasă cu ochi :))

Mersi de recomandare, dar deja l-am pus, în dual-boot cu 7 :D. M-am mai documentat pe net și există mai mulți useri de Ubuntu care s-au plâns de problemele lui 13 în special pe partea de stabilitate. Eu doar l-am instalat azi, când mai prind un pic de timp liber o să-l pun la treabă :);)

Ok. Eu mi-am batut prea mult capul cu el (monitorul meu cere refresh rate de 75...ciudat,stiu,mi-a luat 2 ore sa setez asta cu Unity care pica la fiecare modificare a Xorg).

Daca te dezamageste nu te da batut,treci pe Mint,dar nu 15 ca are aceleasi probleme.

Trebuie sa alegi Ubuntu LTS (13.04). Eu il folosesc in mod curent la munca. In afara de faptul ca m-am chinuit putin sa instalez driverele Nvidia si ca mai crapa interfata grafica din cand in cand, e ok. Pentru vizualizare de video, nu merge pe Windows Media Player sau Real Player. Exista VLC, Media Player Classic Home Cinema sau PotPlayer pe Windows.

Eu mi-am cam prins nasul cu internetul. Nu-l pot conecta la internet cu placa de rețea Nvidia on-board. Mai am o altă placă de bază de la TP-Link care are și drivere de Linux dar nu știu să le instalez. Acum am LTS :):D

Am incercat mai multe distributii in live cd sau pe stick. Pana la urma am optat pentru Ubuntu. Este in dualboot pe un laptop impreuna cu Windows. Poti face cam orice faci in windows fara prea mari eforturi. Singura problema pe care am avut-o a fost ca nu puteam activa wifi-ul. Nu aveam net si a fost un pic mai dificil. Am rezolvat cu un modem de la digi care s-a conectat imediat. Recomand Ubuntu.

Sent from my iPad using Tapatalk HD

Eu nu mă pot conecta la netul de la RDS deși am două plăci de rețea una on-board Nvidia și una separată TP-Link. La cea Nvidia nu găsesc drivere doar la cea TP-Link am drivere de Linux dar nu știu să le instalez :(

Ai descarcat sursele facut in C (limbaj de programare). Astea trebuie compilate. Trebuie sa-ti descarci fisierele / fisierul binare / binar, cel compilat. Vezi acolo de unde ai descarcat daca nu ai si binaries