Clicky

Jump to content
Szilárd Ervin Szőgyenyi

Forum iOS 7.0 - Interfață nouă pentru iPhone, iPad și iPod touch

Recommended Posts

Siri e inca muuult prea inceata. Incep sa cred ca nu va putea sa functioneze mai rapid vreodata.

Daca adaugi mai multe carduri, vei primi mai multe informatii. Am fost plecat in Germania si Google Now s-a trezit la viata. Eu am adaugat echipa favorita, stocuri la bursa, am personalizat tot ce am putut.

Exact asta am facut si eu, imi apare doar starea vremii si drumul pana acasa daca sunt plecat.Am reusit totusi sa il fac sa deschida aplicatii, setezi limba in Engleza US si poti deschide ce doresti.Rostesti "Google" si nu mai e nevoie sa apesi pe tasta de cautare vocala.Problema e ca nu imi afiseaza alte carduri, eventual cateva poze facute de utilizatori prin oras..

dap............pare promitator noul iOS

chiar daca nu eram foaret incantat dupa prezentare azi am zis sa-i dau o sansa

asa ca ............. de 5 minute tocmai ma mandresc cu noul iOS 7 pe al meu iPhone.

revin cu impresii pe parcurs iar cei care au intrebari anume...........va rog

acum sa vad cum o sa ma impac cu tapatalk-ul pe iPhone macar vreo 2 zile pana ma satur de butonat

Mie imi place cum arata doar ca ma enerveaza un lucru:daca ceva nou apare pe Android, cei de la Apple sar imediat ca e un cacat. Daca ei implementeaza acea functie, gata, e ceva revolutionar! 

Probabil sa ma dea-n judecata pentru acest comentariu :D

Pliz, fara cuvinte asa evidente :P

dupa o zi de folosire a noului ios7 ma declar multumit spre foarte multumit de ceea ce a facut apple , insa............

inca imi lipsesc 2 lucruri importante :

- un display mai mare , macar un 4,7 sau chiar 5"

- interconectivitatea cu celelalte device-uri. Chiar daca sunt constient ca nu sunt sanse in urmatorii 5 ani sa avem "deblocata" functia de BTH si DLNA si chiar daca nu ma deranjeaza foarte mult lipsa lor..........e un minus

recunosc ca daca ar implementa cele 2 pentru mine nu ar mai exista android , windows phone , etc.

ma refer strict la momentul actual , caci in momentul cand apple va implementa cele 2 lucruri(daca o vor face vreodata) android-ul si chiar windows phone vor fi............departe.sau vom avea ceva mai bun 

Mie imi place, imi plac si functiile noi care au fost introduse, daca va ajunge si pe ipad 2, il voi instala cu ce mai mare placere versiunea non-beta.

Sent from my iPad using Tapatalk...

Pe iPad arata foarte spalacit. Nu-mi place deloc. Mai bine ramaneam la versiunea 6. Sa vad daca compenseaza prin functionalitate.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 4

Guest Deio

Eu nici nu il pun pe iPad :P Pana nu ma obliga fortat din cauza jocurilor, nu il pun. IOS 7 e cea mai proasta gluma marca Apple.Un sistem de operare bun, distrus de o interfata jalnica si care arata ca Pokemon in vacanta.

IOS pana la 6 era extraordinar, simplu si stabil, elegant, fluent. Acum s-a dus totul de rapa. Apple copiaza ce arunca Nokia sau Google si altii la gunoi. Trist.

L-am instalat si eu aseara pe iPhone 4, dupa multe lupte cu serverele apple, si pot sune ca se misca cel putin decent, nu e difrenta fata de 6 (la viteza ma refer). Ar trebui totutsi sa renunte (pe iphone 4) la fading effect in general dar mai ales atunci cand se stinge sau se aprinde ecranul ca se cam misca sacadat. O sa vad in timp efectele asupra bateriei.

Deocamdata pot spune ca merita instalat ios 7 pe iphone 4, se misca bine, NU e ca ios 6 pe iphone 3gs.

Ce nu am inteles este acel multitasking inteligent cu care se lauda ei.

Pana la urma dropbox-ul poate sa upload-eze pozele un background, fara sa fie nevoie sa il dschid?

Deocamdata, ca m-am jucat pana acum, nu vad nicio imbunatatire la modul cum functioneaza multitasking-ul.

Pot sa spun ca mie imi place cum arata ios 7 si ce ofera. Oricum nu am putut vedea toate functiile pentru ca pe iphone 4 lipsesc, exemplu ar fi fundalul live.

Insa nu la toata lumea le place. Telefonul pe care l-am instalat e al sotiei, iar eu l-am instalat aseara iar azi dimineata, cand a inceput sa sune alarma, NU reusea sa o opreasca :) . Nu prea i-a placut ios 7, dar i-am bagat vrajeala ca se face upgrade automat, nu ai ce-i face.. asta ca sa nu arunce cu telefonul dupa mine  :D

100 things IOS7 can't do Android phones can

Acum vin si eu sa pun paie pe foc :D

Am facut si eu comparatie intre Iphone 5 si Nexus 4 la deschiderea aplicatiilor. Diferentele sunt mari, totusi eu aveam custom kernel. Conteaza foarte mult si asta. Timpii de deschidere erau favorabili Androidului. Nu inteleg miscarea proasta a celor de la Apple, ei nu se asteptau ca le pica serverele? Google distrbuie update-ul pentru Nexusuri treptat, si va zic ca telefoanele cu AOSP nu sunt 700 de milioane. Nu au ratat nici aceasta ocazie sa se faca de cacao.

Edited by Mihnea

Nici eu nu inteleg graba clientilor, carora le trebuie acum, in momentul asta sa-si faca update-ul. De fiecare data sunt probleme, dar zici ca-i mici si bere in campanie electorala :D

Eu am facut update-ul over the air pe Iphone 5 miercuri seara, in ziua lansarii, la ora 20 fara 3 minute. A durat jumatate de ora, nu s-a blocat nimic.

@ Sil: Nelamurirea ta se refera la faptul ca acum aplicatiile isi pot face update fara sa le tii deschise (cam ce are androidul de vreo 3 ani :))

De exemplu facebook de acum incolo isi va face update in background, deci de cate ori il vei deschide nu vei mai astepta o secunda, sau cat dura pana acum sa se incarce news feed-ul, ci cand il vei deschide vei avea instant ultimele postari ale prietenilor fara sa se mai incarce ceva.

La fel si cu drop-box-ul.

Asta vor sa spuna cei de la Apple prin refresh-ul iinteligent sau cum il numesc ei (repet, asta e pe android de ani)

Oricum, eu iti recomand sa opresti din setari functia asta pentru ca e mare consumatoare de date si baterie, orice alte minuni ar spune Apple- iti dai seama ce inseamna numai facebook sa-si faca update constant sau dropbox sa incarce singur orice poza chiar daca nu e deschis.

Jan.jpg

In cazul in care va intrebati cine mai e si nea Jan asta, omul chiar se pricepe la domeniul UI/UX. De vre-un an, poate chiar mai mult, tine webinare despre subiectul asta pentru telefoanele Asha. Si asta pentru ca e unul dintre cei care au lucrat la interfata de pe telefoanele Asha.