Clicky

Jump to content
Feri

LG Optimus 4x HD

Recommended Posts

LG Optimus 4X HD video preview - telefon quad core elegant în acțiune (Video)

Deja ați văzut pe Mobilissimo.ro două preview-uri de telefoane quad core de la MWC 2012 și anume Huawei Ascend D Quad și HTC One X, iar acum este rândul unui al treilea model: LG Optimus 4X HD. Acesta este primul handset quad core anunțat oficial, cu zile bune înainte de debutul MWC 2012. Observăm aici un terminal elegant, cu grosime scăzută, cu o interfață Android 4.0 nu foarte modificată și cu o baterie care se poate scoate.

optimus-4x-hd.jpg

Faptul că interfața nu este personalizata prea intens de LG este un lucru bun, doarece Android 4.0 în varianta stock arata foarte bine. Telefonul arata și se mișca destul de bine, iar designul sau este destul de similar cu cel al precedentelor modele din seria Optimus. Hai să vedem ce ne oferă acest nou venit la capitolul doari hardware:

• Dimensiuni: 8.9 mm grosime
  • Display: IPS LCD, 4.7 inch, 1280 x 720 pixeli
  • Memorie: 16 GB internă, 1 GB RAM, slot microSD
  • Conectivitate: HSDPA 21 Mbps, WiFi, DLNA, Bluetooth, microUSB 2.0
  • Camera: 8MP, autofocus, bliț LED, geotagging, captura video 1080p la 30 fps, camera frontală de 1.3MP
  • CPU: quad core Nvidia Tegra 3, 1.5 GHz
  • Baterie: Li-Ion, 2150 mAh
  • Alte dotări: giroscop, senzor de proximitate, busola, accelerometru.

De-a lungul prezentării video de mai jos ni se arata modalitatea în care putem personaliza meniurile Home din Android și vedem și deja celebrul joc Riptide, un titlu cu grafică HD, care testează cu succes procesorul quad core de pe acest handset. Ne este reamintit și faptul că Nvidia Tegra 3 are și un al cincilea core, folosit pentru acțiuni mai puțin importante pe smartphone. Vedem și zona de setări pe fond alb și la final persoană de la standul LG ne dovedește că bateria care se poate scoate nu este un trend apus, cel puțin pentru LG. HTC, în schimb a renunțat la o astfel de baterie, acum încorporată în telefon.

Mai multe detalii în preview-ul video:

Iar pana vine recenzia detaliata promisa de Erwin iata si un clip comercial:

http://www.youtube.com/watch?v=KmoO5WNpyJc

Edited by feribalint

E bine ca o sa il aveti o saptamana,asa puteti sa testati telefonul...la greu.

Astept sa vad performantele acestui telefon.

L-am vazut si pe alb,este frumos...dar parca il prefer pe negru :rolleyes:

Edited by feribalint

Sa speram ca va avea un pret decent raportat la performante.La o discutie cu un reprezentant LG am inteles ca va fi in jur de 2500 lei.

Ramane de vazut daca asa va fi.....mai ales ca pe un site deja am vazut un pret care m-i se pare mare pt un telefon LG.

Cei de la care primiti telefonul pt teste nu au si un pret estimativ?

Pana luni...mai bag un video ;)

Edited by feribalint

Acest telefon pare unul OK.. sper sa nu aiba si el probleme ca one x.. Chiar vreau sa imi fac o parere despre LG pentru ca nu stiu daca sunt bune sau nu..

Acest telefon pare unul OK.. sper sa nu aiba si el probleme ca one x.. Chiar vreau sa imi fac o parere despre LG pentru ca nu stiu daca sunt bune sau nu..

Ce problema are one x?

Ca posesor de 2X pot spune ca este un telefon foarte bun raportat la pret.Nu il pot compara cu SGS2 deoarece specificatiile celor 2 telefoane sunt diferite,iar testele de pe site-urile de specialitate din punctul meu de vedere sunt asa si asa.

De ce spun asta?

Pe Gsm Arena cand s-a facut un duel intre cele 2 terminale,una din diferentele majore a fost sistemul de operare.SGS2 avea Gingerbread iar 2X la vremea aia era cu Froyo....si daca te pricepi cat de cat la telefoane stii ce inseamna asta.

Si eu sunt foarte curios de performantele lui 4x. Erwin ne-a promis o recenzie...in cursul saptamanii viitoare.

Am o veste buna! Luni ne soseste pentru o saptamana de teste! De fapt ne sosesc, ca vin 2 exemplare, alb si negru :)

A ajuns telefonul la voi?

Chiar sunt curios de ce poate acest terminal...si voi ma tineti ca pe ghimpi....

Care merge mai bine? Cel pe alb sau ala pe negru.... :huh:

Sincer,nu vreau sa fac polemica in privinta Samsung,daca veneau si ei la MWC cu un concept nou....tot respectul...dar din pacate copiaza stilul Apple si bineinteles vad cu ce vine concurenta...ii este usor sa vina cu inovatii.....si design.

Ca si fim cinstiti inca nu am vazut acest model de LG in afara de MWC.Calitatea materialelor este de la buna la foarte buna,iar in privinta design-ului...cam asta este tendinta.

Ca sa fiu "rautacios" daca SGS3 vine cu butoane capacititve(touch) pot spune ca cei de la Samsung copiaza...alte modele......2x-ul meu este model 2011 si avea aceste butoane...pe cand SGS2 avea un buton home....

Veau sa vad un SGS3 inovator si cu un design deosebit.

Sincer?In privinta design-ului,DA,in privinta specificatiilor aveau informatia oficiala de anu' trecut ca LG si altii va iesi cu procesor quad core...etc.

Am un respect pt Samsung...ma repet, daca se credeau asa de inovatori veneau la MWC cu ceva nou...si nu dupa....

Sincer nu inteleg nici eu.... :huh:

Sau asteapta sa iasa SGS 3?Sa se fi prostit si cei de la LG?

Pai nu ar avea de ce astepta.., dar fiind lansate in acelasi timp e foarte ciudat, cu HTC One X au aparut si review uri de mult timp si deja se vinde si in Romania.. despre LG 4X HD doar un hands on a fost...in rest nimic nu stiu ce se intampla. Poate au vreo problema si trebuie remediata..

Poate asteapta sa apara S3 dupa care ii fac o mare modificare hardware si LG va lua trofeul de AUR pe gand Samsung ARGINTUL.. orice este posibil

Sa stii ca deja m-am gandit la varianta asta,dar pana la aur mai este mult....

Iar la capitolul vanzari Samsung este cu mult peste LG...deci nici o sansa pt aur.

Cum a fost SGS II ul prima data dual core 1.0 si de abia ce aparuse dual core 1,2 LG Optimus 2X.. asa ca au modificat in ultimul moment. Dar legat de LG 4X HD, nu cred ca au ce aduce in plus.. fata de cel care l-au prezentat. Eu cred ca este o probleme cu telefonul sau ceva legat de acesta de intarzie. Oricum pacat pentru LG ca Htc One X prinde avans, desi LG 4X HD e foarte ok ca specificatii pare mai bun si ca Htc One X.

Da este pacat.

Sunt curios dupa ce se lanseaza SGS3 va iesi la lumina si 4x? Pt ca am impresia ca din cauza lansarii lui 4x suntemi privati de update-ul la ICS pt terminalele care deja trebuiau sa primeasca acest update.

Cum a fost SGS II ul prima data dual core 1.0 si de abia ce aparuse dual core 1,2 LG Optimus 2X..

SGS II a fost vreodata la 1 giga?