Clicky

Jump to content
MMarius

Magazine Online GSM - pareri pro sau contra?

Recommended Posts

Eu unul nu am incredere in aceste site-uri care iti trimit produslul la domiciliu deoarece la 3/10 telefoane exista riscul de a avea vrun viciu ascuns.. Eu am patiti-o cu 2 htc desire s.. aveam la pixeli morti.. eram aproape sa raman cu un telefon cu handicap si cu 1450 ron da-ti.. mentionez ca nu am luat dupa net.. ci de la sediu respectivei firme.. de atunci m-am lecuit de htc-uri.. Tata are HTC HD2 si in coltul din stanga jos are vreo 2 pixeli morti.. Colegii mei de la scoala au la fel.. vreo 2-5 pixeli morti.. La samsung nu am sesizat asa ceva pana acum..

dragu meu nu stiu cu cine ai facut limba romana dar se pare ca nu stii a scrie corect romaneste ...se scrie dati nu da-ti ...nu dupa net ce de pe net ... te rog mai mergi la ora de literatura ...mie mi s-a atras atentia sa nu scriu cu prescurtari ca nu este bine pentru cititor ...asa ca te rog si pe tine revizuieste-ti limba romana

On: chiar daca vei cumpara de la magazine online, ridica produsul personal.

Eu asa fac mereu si niciodata nu accept curier, chiar si in cazul in care mi se permite deschiderea coletului si verificarea marfii...

Off: in ceea ce priveste modul in care se vorbeste pe forum...ce sa zic, e jale mare de tot. Cred ca 90% dintre useri vorbesc sanscrita veche. Pacat.

Pe alte forumuri, editez mesajele si adaug eu traducerea in limba romana, cu rosu.

De jena, unii au invatat sa scrie corect.

Edited by mesersmith

Pai si aici sunt magazine si magazine, la fel ca la cele "off-line". Una e sa ma duc in Media Galaxy sa-mi iau telefon si cu totul alta in magazinul de la parterul blocului din cartierul meu. La fel, una e sa cumperi de emag sau cel si alta de la GabiGSM.

Nu-i bai, ca si la emag s-au plans unii ca au primit tel. Samsung de nou cu sigiliul unei firme se service, nu HAT. Dar ai 30 de zile sa-l dai inapoi. Legea zice mai putin, 10 zile. Si la emag il poti returna fara explicatii. Nu-ti place nuanta butonului on/off, returnezi produsul. Am avut un navigator Mio. Era perfect, 5", actualizare pe viata. Nu mi-a placut ca nu puteam crea o ruta decat daca aveam semnal GPS (adica iarna trebuie sa ies pe balcon). L-am returnat. Pe cand la Koyos, conform site doar daca e stricat, s-a livrat altceva sau e neconform cu specificatiile de pe site. Hai sa zicem ca daca studiam manualul (cu toate ca nu sunt obligat), descopeream chestia., Dar daca cumpar un Navon si aflu acasa ca in lumina puternica (in masina ai frecvent conditia asta) este total ilizibil ecranul ? La ce ma incadrez, ca in specificatii nu scrie luminozitatea in lux si chiar daca scrie, eu nu o pot masura.

Poate ne-am face un bine noua si altora daca am deschide un topic in care sa prezentam plusuri si minusuri in experientele cu magazine si service-uri.

Edited by Innoxius

In cadrul acestui topic putem descrie experientele placute si mai putin placute avute cu magazinele online.

eu cumpar doar online.

am cumparat asa:

- asigurari

- bilete de avion

- cazari la hoteluri

- frigider

- 2 masini de spalat

- 2 tv LED

- aspirator

- laptop dell

- htc evo 3d

- hard diskuri

- memorii

- router+solutie personalizata de acces remote la hdd cuplat la router

magazinele fizice sunt pentru oameni ne-educati.

recomandarea mea: orice cumparati cumparati dupa ce cititi conditiile de pe site (eventual un printscreen) si daca aveti posibilitatea comandati pe PF. ai mult mai multe drepturi ca PF decat ca PJ.

comandand online aveti optiunea legala de a returna produsele in 9 (noua) zile lucratoare.

nu va convine orice (au fost si situatii din astea la mine - ca nu mi-a convenit faptul ca laptopul dell nu functiona cum doream eu) trimiteti produsul inapoi.

nu il accepta? reclamati la OPC si va garantez ca se rezolva.

un simplu control la o firma din partea OPC ca urmare a unei sesizari a unui client se soldeaza cu amenda de 7000 lei.

eu unul cumpar offline doar mancare.

magazinele fizice sunt pentru oameni ne-educati.

Hmmm...ma situez in total dezacord cu tine in privinta propozitiei de mai sus.

Si eu cumpar multe produse online, insa niciodata nu as cumpara un telefon, laptop sau televizor.

Si sa-ti spun si ce, ca poate imi gasesti tu solutie la asta.

De exemplu, se intampla ca eu sa fiu foarte scrupulos la cum arata un obiect, la cum sunt finisajele, imbinarile, aspectul general.

Nu intotdeauna ai vazut fizic produsul pe care urmeaza sa-l comanzi online. Il vezi doar in poze si in filmulete.

Stim, de asemenea, ca de cele mai multe ori, un obiect intr-o poza arata foarte diferit de realitate.

Cum vad eu intr-o poza a unui obiect pe care nu l-am vazut in realitate niciodata, modul in care imbina plasticurile carcasei sau daca obiectivul unei camere frontale la un telefon, este perfect centrat pe orificiul transparent din plasticul ecranului...?!?

Daca nu esti interesat de aspecte de genul asta, da, poti sta ca o morsa in canapea, sa nu-ti misti curu' deloc si sa accepti un produs care poate functional e ok, dar care putea arata mai bine. Vorbesc acum la modul general. No offence, nicio trimitere directa.

Si ca sa si exemplific asta, cum iti place laptopul asta? http://www.mobilemag...s-september-26/

Sper sa nu fi gresit modelul, insa oricum, e vorba despre un laptop de 70 mil, de 18,4 inch, 3d, etc.

Tocmai pentru ca sunt needucat, am insistat pe langa cei de la emag sa-l desfac sa-l vad, pentru ca din poze este absolut spectaculos.

L-am comandat, am luat caramida cu bani dupa mine, m-am dus la magazinul lor, l-am desfacut si....ce sa vezi?...n-am vazut uratenie mai mare decat laptopul ala. Un adevarat gunoi din punct de vedere estetic, carcasa scartaia si avea bavuri peste tot, ecranul se misca in locasul lui, etc.

Si uite-asa, draga Dorine, ma felicit ca nu am stat ca o morsa pe canapea si mi-am miscat hoitul pana la Bucuresti si m-am uitat la produs.

Un produs nu trebuie doar sa functioneze, trebuie sa-mi incante simturile. Tocmai pentru ca am de unde alege.

Am luat un laptop in aceeasi zona de bani, dar incomparabil mai aspectuos. Hardware, e aproape la fel.

asa... si deci il trimit inapoi! nu trebuie sa invoc nici un motiv. ma costa doar transportul.

am inchiriat de la emag un laptop dell vostro (e drep ca doar de 3000 lei) cu 18 lei pe luna. adica am comandat, am platit, am utilizat, am trimsi inapoi, am primit suma.

in schimb, produs cumparat din magazin (anume un trafalet de 15 lei) am incercat sa-l returnez si mi-au zis... sictir!

pentru tine am solutia de compromis. mergi in magazinul fizic. apoi mergi acasa si comanzi online.

Tu stai in Oradea, eu in Calarasi. Ai idee de diferentele dintre cele doua orase? In plus, si daca as sta in bucuresti, tot as vrea sa vad produsul inainte de a-l cumpara.

Mi se pare un deranj prea mare, ca la un produs scump, sa stau sa-l trimit inapoi, sa astept nu stiu cat, transport, pana intra banii, pana caut alt produs, he he...

Stii care-i smecheria cu trimisul asta inapoi? Se bazeaza tot pe comoditatea clientului, adica oare cati dintre cei care primesc un produs il vor mai trimite inapoi pe motiv ca are niste bavuri nu stiu unde...?!?

Tu faci cum crezi, eu nu pot cumpara niciodata ceva ce nu am vazut si chiar si daca am vazut produsul fizic, eu vreau sa-l vad pe al meu.

Vreau sa-l pipai, sa-l miros, sa-l vad. Produse ieftine, da, cumpar online. Dar la un produs de peste 2-300 de euro, nici nu ma gandesc sa nu-l vad cu ochii mei.

Cand am cumparat pentru firma doua Peugeot 308 noi, crede-ma ca m-am uitat la fiecare molecula de praf unde si cum era asezata.

si am mai cumparat online:

- camera foto panasonic

- camera video panasonic

- camera foto dslr canon

- camera video gopro hero hd

- accesorii

- haine din UK

- suplimente alimentare din HU

- CD-uri si DVD-uri din DE

iar oradea si calarasi... sunt vecine! cat e intre dansele? 600 km? 6 ore de mers pe autostrada. 10-12 ore in alte conditii...

eu zic sa acordam incredere magazinelor online (cele recunoscute sunt infinit mai sigure decat cele necunoscute) si sa facem de asa fel incat legislatia sa fie respectata.

eu chiar nu pot fi acuzat de comoditate. am umblat de ex. intr-o zi la 3 firme de asigurari de viata si un notar. asta numai ca sa aflu informatii pe care le stiam deja despre asigurari de viata. ce nu stiam insa sunt primele de asigurare... si atunci intr-o zi am fost la o firma si am facut o simulare si apoi cu lectia invatata, in alta zi am fost la altele 3.

ieri am fost 4 ore in real,- pentru ca la oradea era o promotie de preturi. am lasat 650 lei...

cu 2 saptamani inainte am fost la metro deoarece celebra 10 ani de oradea. a rezultat o oferta prin care NU plateai TVA. am cumparat astfel materiale de constructii (gresie, adeziv, glet, elemente de acoperis si scuregere apa) de cca 1000 lei...

informatia inseamna putere si astfel netul (prin acces facil la informatii - chiar daca uneori acestea sunt partinitoare) ne-a facut mai puternici. putem compara oferte de pret. putem gasi caracteristici de produs. putem gasi analize - review-uri ale produselor dorite (partinitoare sau nu).

si astfel am decis sa-mi iau un HTC One S Z520E. acum caut pretul potrivit pentru mine.

si e pe un magazin online fara renume.

LATER EDIT: am gasit! datorita unui review la iphone 5 am gasit un magazin.

quickmobile.

acum doar tre sa aflu daca e varianta S4 sau S3

Edited by dtatar

Esti fantastic.

Cel mai apropiat metro, este la 120km.

In Calarasi exista doar un singur Penny. Stii ce-i ala?

Atat.

De asta spuneam ca nu se compara Oradea cu Calarasul si nu masuram distanta dintre ele. Chiar asa, cum de te-a dus mintea la asa ceva? Ce relevanta are ca sunt 600km intre ele? Vrei sa vin la tine sa-mi fac cumparaturile? :P :P :P :P

Distanta. Oricum trebuie sa ajung prin zona sa ma intalnesc cu Dorin, ca de vreo doi ani tot zic ca ma duc...

Si auzi, Dorine, unde dzeu ai vazut tu autostrada intre Oradea si Calarasi? :)):))

pai, daca merg pe la timisoara... este de la arad la timisoara... daca merg pe la cluj este intre gilau si campia turzii...

iar pe cand ajungi tu aici (2020) va fi autostrada.

luna noiembrie e splendida la felix (stai cu fizicu in apa calda, fetele stau la spa) su tu... platesti factura!

Cum pe lumea asta nu există nimic perfect, așa ca nici magazinele online nu sunt perfecte. Cum nici cele reale...

Sent from my Loox using Tapatalk 2

Nu tare iti sugerez mai ales daca este un telefon mai scump. Eu chiar daca e putin mai scump(desi nu prea este) iau de pe eMag. In 30 zile il poti returna daca nu iti place, nu fac figuri cu garantia....in rest la alte magazine poti sa ti-o dea "sus". Dar poate fi si ok.....

Trimis de pe HTC M8 folosind Tapatalk

Pretul asta ma face sa cred ca pretul lui S6 se va duce in cap destul de repede, daca in momentul asta evomag isi permite sa-l vanda acum la 2500 lei.

Posibil sa nu se bucure de succesul preconizat...Sau poate si-or fi dat seama ca asta e pretul real.  :))