Clicky

Jump to content
Sp1tfire

Samsung Galaxy S4 versus iPhone5/Android versus IOS

Recommended Posts

Nu ai văzut ghilimelele la "lag"?

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

Eu am avut lag la primul meu smartphone, un Galaxy S, cu rom-ul stock, adică gingerbread, dar după ce am pus pe el un jelly bean 4.2.1, alta viata... deja parca aveam alt telefon.

Referitor la iPhone, mi se pare limitat din multe puncte de vedere, nu prea este comparație intre Android și IOS, toti copii de liceu au iPhone, ei doar asta știu, e un trend printre ei, cine dorește mai mult de la un telefon deja trece la Android

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Și eu sunt la liceu și n-am Iphone ;). Problema este că în ambele tabere și în cea Android cât și în cea iOS sunt oameni care generalizează foarte mult. Eu am un Nokia N900 și nu l-aș da pe Android sau iOS ;)

Problema este că în ambele tabere și în cea Android cât și în cea iOS sunt oameni care generalizează foarte mult. Eu am un Nokia N900 și nu l-aș da pe Android sau iOS ;)

Aici ai dreptate, câți oameni, atâtea păreri diferite, pentru fiecare este mai bun cu ce s-a obișnuit pana la urma... :rolleyes:

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Ei, nu e mereu asa.

De exemplu, eu eram cu windows mobile si nici nu voiam sa aud de android.

Dar la un moment dat, am zis ca nu strica sa ma aplec putin si asupra telefoanelor astora. Si ce sa vezi? M-am indragostit de android cand am vazut cat este de permisiv.

Si asta pe fondul obisnuintei cu WM.

De asta spun ca nu e mereu asa.

Cred ca eu totusi am exagerat cu aceste comentarii negative despre i5 si s4, mai ales despre i5/Apple/iOS.

Nu vreau ca utilizatorii de iphone sa se simta prost din cauza mea.

Imi cer scuze daca am jignit pe cineva.

Edited by n_iulian

Atâta vreme cât ești împotriva unui telefon sau a unui sistem de operare, e ok. Să fii împotriva unui coleg în mod personal este o problemă.

Guest Deio

E normal daca Bmw-isti sun impotriva Loganistilor :)) sa existe si iFans vs. Sam sheeps. Eu am avut si iPhone 4 si 5 si Samsung si HTC si Nokia si ma pot obisnui cu orice telefon, atata timp cat imi ofera ceea ce caut.

Cred ca am o gramada de articole pe forum in care explic ca nu conteaza uneori ce am sub capota, atata timp cat isi face treaba si imi indeplineste cerintele. Bineinteles ca nimeni nu ia in seama si am scris totul degeaba, deh, asta e.

Treaba cu versus, e o aiureala starnita de unii si intretinuta de altii.

E dragut sa ai opinii diferite, dar cand incerci sa i le impui altuia prin forta, devii o problema. Problemele se pot rezolva :)

Gloata se spurca, cei care sunt mai retinuti, stau deoparte si fac ce cred.

Corect. Uneori însă, cerințele unui oarecare utilizator sunt modeste și le-ar putea acoperi un 1100 cu lanternă.

Azi am avut ocazia sa pun mana pe un HTC One.Prima impresie...OK.Carcasa de aluminiu pare destul de alunecoasa in mana.Telefonul era cu gap pe partea frontala,dar cand am apasat pe acea masca de la difuzor gap-ul a disparut.Eu zic ca este o problema de ansamblare.

In meniu a navigat fara probleme,fara lag.....dar parca tot mai incantat sunt de Note 2-ul meu ;)

Sper ca nu am suparat pe nimeni.

Păi de ce să superi? E părerea ta.

Åži mie și s-a părut alunecos spatele la htc și deși la note 2 spatele e destul de glossy, nu alunecă deloc.

Aluneca si Note 2....zici ca este sapun daca ai mainile transpirate  :)

Doar ca eu folosesc o carcasa care are grip ;)

Guest Deio

Cum sa superi? :) Opiniile sunt importante. Chiar si cele contradictorii uneori.

Deocamdata eu raman la Android, pentru telefoane, la tablete am IOS si Windows 8.

Alunecă, Feri? Mie nu mi s-a părut deloc. Poate am eu mâinile mai aspre... :P

Hai că am dat-o-n note și pe topicul ăsta :)

Guest Deio

Eu la al meu am cauciucuri de iarna. Am gasit in Iulius Mall langa Cinema City o husa cu grip serios.

La faza cu supararea m-am referit la posesorii de One ;)

Telefonul este chiar ok si ai acea impresie de "wow"....fata de S4,care din punct de vedere al design-ului "nu spune nimic".

Daca ma gandesc bine S4 este un hibrid intre S3 si N2.Poate gresesc dar mie asa imi pare.

Personal cred ca acel "wow" de la Samsung o sa-l vedem cu ocazia lansarii lui note 3

M-am suparat eu... cum nu are nimic? S4 a revenit pe calea buna a designului, cu S3 mi se pare ca au derapat facandu-l asa rotunjit, S4 e numa bun, sta excelent in mana.Mie imi place S4 si o spun la modul sincer, am avut ocazia sa butonez zile intregi One-ul, dar cum a zis si Feri, parca tot mai bun e S4.Vad ca va puneti sperante foarte mari in Note 3 ca o sa fie diferit, eu nu prea cred ca o sa difere foarte mult la design, ceva retusuri, exact ca in cazul lui S4, tot au sperat multi ca o sa fie ceva minune d.p.d.v. al design-ului...Daca Note 3 va avea dimensiunile lui Note 2, el va fi urmatorul meu telefon....

Guest Deio

Asa au zis si despre S4, plastic ieftin si Touchwiz si uite ce bine se vinde. De altfel avem si pe forum posesori si sunt multumiti.

Sunt sigur ca Note 3 va fi ok, sper sa avem bani sa ni-l cumparam, noi astia mai fanatici :))

Guest Deio

Bateria va fi mai mare, asta e clar. Va tine poate putin ma mult, sper, cel putin Note 2 fata de 1, asa e. Altfel imi iau Asus FonePad Note, ca e cu Intel si sigur tine bateria mai bine. Orice telefon, dar sa aibe stylus. Am nevoie de asa ceva.

Guest Deio

In Q1 s-au descurcat foarte bine, Q2 nu e gata inca, iar Samsung face asta pentru ca vine Note 3 si S4 Mini, altfel nu le-ar mai vinde. Incearca sa isi stabileasca un echilibru propriu. Estimarea in Q2 nu e asa rea, fata de 25 mil Q1, e vreo 19.