Clicky

Jump to content

Samsung Galaxy S4 versus iPhone5/Android versus IOS

Recommended Posts

• Replies 137
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Consider topicul asta ca o refulare si sincer ma amuza. La mine'n casa sunt trei smart-uri diferite, eu am Galaxy S2, unul din baieti are un iPhone 4S iar celalalt are un HTC One S, deci as putea sp

Nu ma rabda inima sa stau pe bara, asa ca trebuie sa intervin. Bizaaa, ia spune-ne si noua cum iti customizezi tu iPhone-ul in afara de a pune un wallpaper? Nu toata lumea e interesata sa i se deschid

Daca la nivel hardware probabil va fi mai bun ca S4, nu stiu ce functii premium ar mai putea adauga cei de la Samsung. Eu cred ca au epuizat sacul de gimmicks cu S4. Sau cine stie, poate Note 3 va ave

Daca lagul te-a determinat sa il schimbi...pacat de S4.Lag-ul se mai putea diminua prin viitorul update sau printr-un Custom Rom.Daca era ceva care te nemultumea la nivel de hardware, atunci mai intelegeam.Astept parerile tale despre Iphone 5.Banuiesc ca impactul a fost mare, de la 5'' la 4.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 4 Beta

Lag-ul nu s-a rezolvat de la S1 incoace. Am dubii ca se va rezolva vreodata, daca au trecut 4 generatii peste seria Galaxy si nu s-a schimbat nimic.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk 2

Lag-ul nu s-a rezolvat de la S1 incoace. Am dubii ca se va rezolva vreodata, daca au trecut 4 generatii peste seria Galaxy si nu s-a schimbat nimic.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk 2

Nu am avut Galaxy S2 dar eu stiam ca diferentele sunt mari intre 2.3 si update-ul la 4.1.Am avut ocazia sa ma joc putin cu S4 la un prieten si nu mi se pare ca lagul acela e foarte suparator.E adevarat, il luase de 2 zile si nu avea mare lucru pe el.Samsung nu trebuie sa lase lucrurile asa, in loc sa mai scoata 100 de telefoane ca anul trecut mai bine se imiplica si pe partea de software.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 4 Beta

S-au cumparat alea 100 de modele ? S-au cumparat. Atunci de ce sa se implice ? 

HTC de ce sta bine la toate capitolele?Nu au profituri colosale, din potriva chiar au fost pe marginea prapastiei mai acum cateva luni, si totusi Sense se misca mai bine, mai putin bloatware, si sunt multe capitole unde  e superior.De ce?Pentru utilizatori ca murica care trec de la Samsung la altceva.Lumea nu e proasta si isi da seama ca la banii astia trebuia sa fie mai calitativ, dar deja e tarziu.Nu mi s-a parut ca celelalte terminale s-au vandut extraordinar.Ati vazut voi vreun articol in care scria ca Galaxy Grand sau Express se vand foarte bine? :D Eu nu..

Edited by Mihnea

La Samsung primează cantitatea nicidecum calitatea. Primează faptul să fie cât mai repede de fabricat de aici rezultând un aspect banal și anost. Au o grămadă de telefoane de volum în portofoliu cu Android care nu fac decât să fragmenteze și mai tare acest sistem de operare. Au telefoane cu rezoluții cu QVGA tactil până la FULL HD. Ei vând foarte bine telefoanele de vârf aici pompează în draci bani pentru promovare, pentru că de aici scot și cel mai mare profit. Gândește-te că la un telefon de 100 de euro ei ies undeva cu 20-30$ profit când la un S4 ies cu mai mulți bani. De ce crezi că Apple a ajuns cea mai valoroasă companie de pe Glob?? Pentru că fabrica telefoanele la preț mic și le comercializează la prețuri mari.

Și Mihnea HTC nu stă chiar bine la capitolul suport. Uite de exemplu HTC One S nu știu dacă a primit JellyBean deși este un telefon deosebit de bun. La suport Samsung se descurcă un picuț mai bine decât restul. Să sperăm că și cei de la HTC se vor mișca la fel de repede.

Mai e pana la faza cu talentul.....

De ce crezi ca am "renuntat" la LG? Pt ca aveau un talent deosebit de a-si updata telefoanele.

Ma mir ca cele lansate anu' trecut au primit JB....dar cam acolo vor ramane.

Ti-ai raspuns singur. Pentru ca erau pe marginea prapastiei.

OK, nu s-au vandut bine TOATE modelele. Sau vandut bine si foarte bine alea SCUMPE. Atat timp cat lumea cumpara paine, in general, de la magazinul X, cand mai sunt alte 3 magazine in cartier, crezi ca patronul de la X va investi ceva in renovarea magazinului ? Sau sa-si puna capul la contributie cu vitrina ? Sau sa caute sa schmbe reteta painii, sa o faca mai "eco" ? Nici vorba. Va sta in continuare si isi va numara banii, se va lauda la prieteni ca a ajuns Numarul 1 pe cartier si se va uita de sus la concurenta sau la clienti.

HTC de ce sta bine la toate capitolele?Nu au profituri colosale, din potriva chiar au fost pe marginea prapastiei mai acum cateva luni,

Aici ai mare dreptate. Văd că in IT&C doar companiile care au fost pe marginea prăpastiei au reînceput să inoveze. Așa este, când toți îți spun că ești bun riști să lași garda jos și să cazi sau în cele mai bune cazuri să te poticnești puțin. Exemple sunt Nokia și HTC. ;)

Așa este, când toți îți spun că ești bun riști să lași garda jos și să cazi sau în cele mai bune cazuri să te poticnești puțin. Exemple sunt Nokia și HTC. ;)

Cred ca Nokia este exemplul suprem :))

dupa 13 ani de stat pe tron s-a infipt in pamant ca un meteorit, noroc ca a fost ridicata de Microsoft altfel azi ar fi fost legenda.

Edited by n_iulian

Suprem, nesuprem, important e ca ambele (Nokia si HTC) par sa fi bagat la cap si incearca sa revina. Fata de atatea alte nume din industria IT&C care sunt acum istorie. La ora asta imi vin in minte Amiga, Commodore sau Atari.

Eu sunt fan Nokia (nu WP), HTC si Sony (Timeline sau cum se numeste mi se pare cea mai frumoasa interfata), din aceasta cauza poate nu-mi dau bine cu parerea :

- i5, nota 10 la design, mi se pare cel mai frumos design de iphone de pana acum, 10 pentru ecranul retina, 10 pentru fluiditate, am inteles ca suportul este foarte bun si-ti schimba telefonul  daca ai vreo problema, nota 10 si pentu asta. In schimb totul varza, cade jos R.I.P. iconitele acelea zici ca sunt facute sa te adoarma, asa de plictisitoare sunt, limitari mai multe ca la puscarie, butonul fizic de back e ciudat, pretul mi se pare nejustificat.

- s4, desing varza, zici ca e tigaie la propiu, interfata cea mai urata dupa gusturile mele, are 11 000 de procesoare si un catralion de memorie ram si e cel mai "lag-os" telefon, plastic ieftin, nu-mi place ca e prea usor (da , mai sunt si oameni mancati bine care pot sa tina in mana 150-200 de grame). Samsung este firma care-mi displace cel mai mult.

Concluzie : s4 si i5 in fata, as alege Galaxy S4 fara sa clipesc, este mult mai bun ca i5 la aproape toate capitolele.

Nu ai de ce sa nu comentezi :

- am zis ca are cea mai urata interfata, asta pentru ca cea de la Htc si Sony imi place mai mult, asta nu inseamna ca cea de la Samsung mi se pare ca arata ca un caine mort de 2-3 saptamani si stat in soare ;)

- serios, chiar arata ca o tigaie, o sa fac poza tigaii mele si o s-o pun pe forum sa vedeti ca seamana cu tigaia mea :)) este un motiv de ras pentru mine la ce dimensiuni s-a ajuns cu aceste telefoane, dar asta e moda, trebuie sa ma conformez

- designul este cel mai banal design, cred ca il face un copil de 5 ani

- asta cu lag este nescuzabila pentru ce specificatii are, or sa rezolve cu un update de soft

- nu-mi plac telefoanele prea usoare, este o chestie de gust

- plastic ieftin, da, cel mai ieftin plastic

- Samsung imi displace de prin 2001, eu n-am avut personal dar jumatate din familie da, n-a rezistat nici unu mai mult de 3 ani, 3 ani era record, de obicei aveau probleme din primele luni si dupa 2 ani cand ieseau din garantie trebuia sa le arunci, asa telefoane proaste n-am mai pomenit.

Totusi daca au ajuns pe primul loc, au ajuns si ca sunt buni, nu doar publicitate, am rezerve daca ar trebui sa cumpar un model de la Samsung, dar din seria S cred ca nu sunt probleme, e totusi gama lor de varf.

i5 sta mai bine la design, calitatea materialor si ca merge fluent, pentru aceste motive nu as alege iphone. O fi Samsung "tigaie proasta" pentru mine dar tigaia asta merita banii, ce poti face pe i5 si ce poti face pe s4 ? Diferenta de la cer la pamant.

i5 este un telefon de bling-bling, merge de fite in mall, s4 este de facut de toate cu el, cartofi prajiti daca iti este foame :))

Daca le pui unul langa altu si enurmeri specificatiile lor o sa constati ca i5 ar trebui sa coste jumatate din cat costa s4, dar na, faci un telefon de 170 de dolari si-l vinzi fraierilor cu 1000 de euro.

Daca era asa de bun apple atunci aveau mai multi de pe forum, dovada e ca nimeni din staff-ul mobilissimo nu are, asta te face sa te intrebi de ce ? Nu or sti ei de ce e capabil un iphone ?? Doamne fereste !

Scapa-l pe jos si ai un ciob sa tai hotii :))

Lasa ca apare la anul i6 cu 0.5 cm mai lat si acelasi design de acum 5 ani si iOS alb-negru si pret triplu ;)

P.S. de s1,s2 si s3 fara probleme am mai auzit, chiar si scapate pe jos, dar de iphone fara probleme niciodata n-am auzit la nimeni, tii telefonul pe masa si se inchide, il incarci de doua ori pe zi :)) si Doamne fereste, Doamne fereste sa cumperi unu la mana a doua ca plagi toata viata :))

Edited by n_iulian

[....]

- Samsung imi displace de prin 2001, eu n-am avut personal dar jumatate din familie da, n-a rezistat nici unu mai mult de 3 ani, 3 ani era record, de obicei aveau probleme din primele luni si dupa 2 ani cand ieseau din garantie trebuia sa le arunci, asa telefoane proaste n-am mai pomenit.

Totusi daca au ajuns pe primul loc, au ajuns si ca sunt buni, nu doar publicitate, am rezerve daca ar trebui sa cumpar un model de la Samsung, dar din seria S cred ca nu sunt probleme, e totusi gama lor de varf.

[....]

Aici te pot contrazice usor.....

Sotia mea are un telefon Samsung cu clapeta cumparata in urma cu 3 ani.Am avut cu ea o mica problema chiar in primele saptamani(mufa de incarcare),dar de atunci merge snur.....si fara "lag".Ca sa nu mai spun cate cazaturi a luat.....

Deasemenea cunosc multe persoane cu care interactionez si au telefoane Samsung care merg fara probleme si fara service.Probabil cele mai multe probleme sunt la cele din clasa entry si mid level.Dar cu probleme de genul asta se comporta si alti producatori la telefoanele din gama ieftina.

Cele din clasa "S"(exludem gama mini) sunt destul de bune ca si cele din clasa "N".

Apple din pacate are doar un singur model.....fata de competitorii directi care au o gama foarte variata de modele.

N_iulian, tu ai dreptate in unele lucruri pe care le spui dar referitor la altele, gen "nu exista iphone fara probleme" esti pe langa rau si exagerezi, crede-ma si nu mi-o lua in nume de rau.

Referitor la stafful mobillissimo sau la cei de pe forum, cu ce telefoane au, e complet irelevant. E ca si cum te-ai duce cu bmw pe un forum de toyota si incerci sa spui ca e mai bun bmw-ul...asa e cu iphone-ul pe forumul mobilissimo.

Edited by Bizaaa

Staff-ul il mai cuprinde si pe Deio si el are iPhone, dar nu stiu ce model.

Eu nu sunt in staff, dar stiu sigur ca nu am iPhone si mai stiu ca nu mi-as lua niciodata asa ceva.

Feri, la telefoanele cu clapeta, ce lag vrei sa vezi?

Au lag numai S-urile, desi eu la S2 nu am avut deloc si niciodata lag. Nici la Note 1 nu aveam, doar uneori si foarte rar simteam o mica intarziere.

La Note 2, la inceput nu am avut, vreo cateva saptamani, apoi, parca dupa root, a inceput sa apara.