Clicky

Jump to content
Sp1tfire

Samsung Galaxy S4 versus iPhone5/Android versus IOS

Recommended Posts

Legat de pret deja s-a cam egalizat treaba. Varfurile de gama Android sunt la fel de scumpe ca un iPhone, pretul nu prea mai e un criteriu de departajare.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk 2

@bizaaa Sunt posesor de android acum. Inainte am incercat si iphone ca de.... Ca sa pun un ton de apel pe care il vroiam eu era o adevarata inginerie:aleg melodia, o tai , o convertesc in alt format, ii schimb terminatia ca sa o recunoasca tel. Cam asta e ios. Pe android selectez set ring tone si gata. Ca si customizare.... azi vreau sa arate ca htc (pun rom sau launcher de htc) maine ca sony poimaine ca hannah montana..... se poate... la ios acelasi skin pentru totdeauna

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Edited by ionutzvip

Ati facut topicul asta degeaba, pe bune... Sa vii pe un forum de android, cum e mobilissimo, unde 99% din utilizatori au android si sa incerci sa spui care sunt avantajele altui sistem de operare e o pierdere de timp :)

Daca te uiti la ce detin, iti spun ca urmatorul telefon sunt sanse sa fie cu WP8 si as fi vrut sa-mi iau iPad Mini, crezi ca sunt destul de deschis ? Problema e ca, la fel ca si Feri, imi plac si argumentele. Pentru ca doar pe baza de argumente detin ce detin si voi detine ce voi detine.

Daca te uiti la ce detin, iti spun ca urmatorul telefon sunt sanse sa fie cu WP8 si as fi vrut sa-mi iau iPad Mini, crezi ca sunt destul de deschis ? Problema e ca, la fel ca si Feri, imi plac si argumentele. Pentru ca doar pe baza de argumente detin ce detin si voi detine ce voi detine.

Am avut ocazia sa ma joc cu un HTC 8X,un telefon foarte bun in nisa WP.Doar ca nu reusesc sa ma obisnuiesc cu interfata,iar marketul lor este inca......subtire.

In rest chiar nu am ce comenta la el.

Mi se pare aiurea acest subiect de discuție. Iphone VS Galaxy S, iOS vs Android deci clar se compară merele cu perele.

Părere proprie și personală: Samsung se appleizează, deja se cred speciali. Deja au mentalitate de țigani chinezi infatuați ;) Dovada cea mai elocventă este acel TouchWiz care este o porcărie, ei încearcă să creeze un așa zis ecosistem ca și cei de la Apple.

Voi vă tot lăudați cu customizarea. Ok, dar în afară de customizare ce mai primiți, îmi puteți desena și mie??? :D;)

Mulți doresc să schimbe interfața, teme draci, colaci deci pe scurt să-și piardă cât mai mult timp cu device-ul lor. Eu am pus o temă pe N900 cum vreo lună și așa am lăsat-o. Și da eu folosesc telefonul doar pentru SMS, muzică la greu, poze la greu, vorbit și cam atât, deși pot face multe cu telefonul pur și simplu n-am chef de nici o modificare. Îmi place așa cum este. Pe mine nu mă atrage deloc Android pentru că pur și simplu îmi prind nasul prin meniu :D. Nu adaug că nu-mi place deloc să-mi bag nasul unde nu-mi fierbe oala adică să pun ROM-uri sau alte chestii.

Deci eu, când va muri acest N900 voi opta pentru iOS ori WP nicidecum Android.

Și ca să închei nu poți compara Iphone cu Galaxy S; e același lucru pe care l-ai face dacă ai compara Hyundai Coupe supraevaluat și Porsche Boxter. Eu aleg Boxter-ul pentru că e altfel e o mașină nu o căruță supraevaluată.

Pai eu zic că meniul lui android este mai simplu decât meniul lui wp. Sau cel puțin asa îmi pare. Posibil să fiu subiectiv.....

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

Acum Ionele, eu ce sa zic? Poti sa incerci un Nokia 1100. Are si lanterna. Si desi pare ca te iau la misto, n-o fac.

Speculez doar ce ai spus tu, cum ca nu folosesti telefonul decat ca sa suni.

Foarte tare.

Faza pe care n-o stii tu, este ca unii sunt ca tine si altii...ce sa vezi?...sunt altfel.

Adica vor customizare, vor aplicatii nu stiu de care, vor nu doar sa sune cu un telefon de 2500 de lei, vor multe.

Dar repet, sunt si oameni ca tine. Si n-o spun deloc peiorativ. Doar ca e pacat de dumnezeu sa dai o gramada de bani pe un smart de pe care doar sa suni si atat.

Parerea mea...pe persoana fizica...de la sectoru' 5.

Nokia 1100 n-are player și cameră. Și blitzul nu e așa tare ca la N900. ;).

Eu zic că la 2500 de lei acel telefon trebuie să fie țuț, fără să fiu nevoit să apelez la diverse artificii ca să-l fac să funcționeze mai bine. Și să știi că nu toată lumea se pricepe să facă root să pună custom ROM, sau le este teamă de acei 2500 de lei pentru că își vor pierde garanția. Ce să zic fiecare cu alegerile lui. La N900 pot customiza TOTUL de la boot până la închidere. Dar îmi folosește la ceva? O să fie telefonul mai special? Nu cred. O să funcționeze mai lin? Nu cred. O să țină mai mult bateria? Nu cred. Dar eu fac customizări de dragul lelii așa să-mi demonstrez mie că ce? Că sunt băștept? Nu vreau.

;):):D:P

Ionel a spus exact ceea ce as fi spus si eu. Eu prefer mai mult sa faca niste poze ok, sa se miste mai cursiv, sa mearga mai repede pe net, etc decat sa-i pot pune un wallpaper animat sau un widget care sa-mi arate nu stiu ce.

DaniJ90 te rog nu-mi mai zi nimic ca vorbesti ca robotul... Tu nu ai inteles ca am avut si galaxy s2 si s3?? Tot o dai ca nu stiu ce-i ala android.... Mai relaxeaza-te si citeste si ce scriu ceilalti nu doar posturile tale.

Mihnea: nu am cum sa nu fiu multumit de cum se misca prin jocuri pentru ca nu exista joc care sa nu mearga perfect pe iphone 5, fara pic de lag.

Feri: am inteles ca astepti argumente, ti-a dat Ionel argumentele pe care ti le-as fi dat si eu.

Innoxius: daca iti iei ipad mini urmatorul tau telefon va fi iphone. Pot paria de acum pe lucrul asta. Ii vei aprecia simplitatea si asta nu e un lucru usor de realizat oricat de simplu ar parea la prima vedere. Incercati oricare dintre voi sa faceti un lucru simplu, in orice domeniu, care sa atraga prin simplitate milioane de oameni.

Mesersmith: am 30 de ani, nu stiu ca de tanar sunt fata de voi. Legat de profesie, nu ma atrag lucrurile tehnice, am o profesie liberala :)

Spitfire: nu imi customizez telefonul, nu consider ca e nevoie, l-a customizat apple pentru mine fix cum imi place, direct din cutie. N-am nevoie sa schimb wallpaperul de 3 ori pe zi, imi ajunge unul standard.

Edited by Bizaaa

@Bizaaa, tu poti zice ca ai avut orice telefon, ca eu tot nu te cred, ai dat cu bata in balta la faza cu ecranul de pe S4.Telefon mai "comunist" ca iPhone nu exista si cea mai mare inovatia a fost cand au bagat optinea sa poti filma, atunci au scris istoria.

@ionel, eu nu ii fac nici o smecheria la telefon sa mearga mai bine, te poti uita saptmana viitoare la recenzia lui S4 si te lamuresti ca telefonul merge excelent asa cum e.

Edited by DaniJ90

Pai daca nu ma crezi tu asta nu inseamna ca n-am avut... Restul probabil ma cred... Poate tu iti imaginezi (si nu condamn asta) ca pentru unii 2500-3000 lei cat costa un samsung sunt bani multi... Si de asta nu ma crezi... Pentru altii sa stii ca nu-s... Mai ales in conditiile in care eu nu cumpar telefoanele la pretul pe care il vad majoritatea in magazine, deci n-ar fi o problema sa-mi iau orice fel de telefon (poate cu vertu ar fi o problema :) )

Bizaaa, m-am lamurit ca argumentele tale tin de gust si n-am nimic impotriva, dar astea nu stau in picioare cand vrei sa ne demonstrezi ca iPhone e mai bun. Da, e mai bun pentru tine ca nu trebuie sa umbli la nimic, dar nu toata lumea e comoda. Altii prefera sa si-l customizeze cum vor ei, nu sa fie prinsi in cutia creata de raposatul Jobs. Interesant e ca un utilizator Android n-are probleme in a accesa un iPhone, dar un utilizator iPhone isi prinde urechile cand pune mana pe un Android. De unde si concluzia ca daca poti mai mult, poti si mai putin, dar daca Jobs le-a inoculat ideea ca nu ai nevoie sa umbli la altceva decat butonul power, normal ca Android pare OZN si greu de utilizat.

In primul rand nu se spune "restul" ci ceilalti.In al doilea rand eu imi imaginez ca 2700 de lei e o suma mare pentru un telefon si mi-as imagina asta chiar daca as avea milioane de euro in cont.In al treilea rand eu nu ma refeream la cati bani ai tu (chiar daca ai tinut sa subliniezi asta fara sa te intreb), ci la simplu fapt ca nu ai habar despre Android si setarile de care dispune S4 sau Note 2.Capisci?

Edited by DaniJ90

Ionel a spus exact ceea ce as fi spus si eu. Eu prefer mai mult sa faca niste poze ok, sa se miste mai cursiv, sa mearga mai repede pe net, etc decat sa-i pot pune un wallpaper animat sau un widget care sa-mi arate nu stiu ce.

DaniJ90 te rog nu-mi mai zi nimic ca vorbesti ca robotul... Tu nu ai inteles ca am avut si galaxy s2 si s3?? Tot o dai ca nu stiu ce-i ala android.... Mai relaxeaza-te si citeste si ce scriu ceilalti nu doar posturile tale.

Mihnea: nu am cum sa nu fiu multumit de cum se misca prin jocuri pentru ca nu exista joc care sa nu mearga perfect pe iphone 5, fara pic de lag.

Feri: am inteles ca astepti argumente, ti-a dat Ionel argumentele pe care ti le-as fi dat si eu.

Innoxius: daca iti iei ipad mini urmatorul tau telefon va fi iphone. Pot paria de acum pe lucrul asta. Ii vei aprecia simplitatea si asta nu e un lucru usor de realizat oricat de simplu ar parea la prima vedere. Incercati oricare dintre voi sa faceti un lucru simplu, in orice domeniu, care sa atraga prin simplitate milioane de oameni.

Mesersmith: am 30 de ani, nu stiu ca de tanar sunt fata de voi. Legat de profesie, nu ma atrag lucrurile tehnice, am o profesie liberala :)

Spitfire: nu imi customizez telefonul, nu consider ca e nevoie, l-a customizat apple pentru mine fix cum imi place, direct din cutie. N-am nevoie sa schimb wallpaperul de 3 ori pe zi, imi ajunge unul standard.

Acolo nu am facut referire directa la Iphone 5.Ar fi culmea sa nu mearga jocurile bine pe el.Am vrut sa scot in evidenta ca pe Android poti face Overclock CPU/GPU, il poti modda cu Chainfire 3D a.i. sa il faci sa mearga decent.Poti sa storci hardware-ul la maxim, pe cand pe IOS nu poti face asa ceva.Pana la urma oricine poate da banii pe ce vrea, indiferent la ce foloseste telefonul.Poate sa sparga nuci cu el si nu cred ca trebuie criticat.E alegerea lui :)

Atat mai spun.Daca Apple nu vine cu ceva care sa rupa gura targului anul asta, ca iesi definitiv din lupta.Singurul produs care mi l-as fi cumparat de la Apple ar fi fost Ipad Mini, doar pentru constructie.

Edited by Mihnea

Spitfire: Mie nu mi se pare greu de utilizat androidul... Htc One chiar e misto... Mi se pare prost doar Samsungul pentru ca merge greu si cere multi bani pe un produs de o calitate indoielnica.... E ca noul logan daca vrei... Ce alegi, loganul ca are un touchscreen de 300 de euro sau un bmw la care invarti la "rotita" dar merge mai ok? Ce alegi, Ssang Yong care e facut din materiale de 2 lei cu un motor de 2500 cm care e mare, e "jeep", e "mult", sau un mini cooper cu un motor de 1,6 care costa la fel, consuma mai putin si merge mai repede pentru ca asa a fost optimizat?

Mihnea: stai linistit, apple si daca scoate o bomboana cu antena pentru convorbiri nu va muri pentru ca exista destui care vor aprecia acea bomboana si asta e o chestie stiuta pe care nu mi-e rusine sa o recunosc. Dar va scoate ceva inovator, sunt sigur. Gandeste-te ca daca nu erau ei in 2007 astazi scriai aici de la butoane fizice (asta daca nu scrii de pe calculator) Trebuie sa recunosti ca datorita iphone-ului ai tu in 2013 un telefon cu touchscreen.

DaniJ90: nu inteleg "capisci", nu vorbesc franceza, sorry ;)

Edited by Bizaaa

ahahahahahhahhahaah tu ai 30 de ani degeaba, imi pare rau sa o spun si cu riscul sa imi iau ceva penalizare.Clar ca exista destui prosti care dau 1000 de euro pe o bomboana, nu te contrazic.Comparatie intre Logan si BMW, SY si Cooper, tu pe ce lume traiesti? iPhone primul telefon cu touchscreen? Lg Prada iti spune ceva? Eu ti-am zis sa taci ca te faci de ras...

@Bizaaa aveam telefon cu touch screen înainte de iPhone. Tine minte, Apple doar a perfecționat touch screen-ul, nu la inventat..........

Edited by samyjuanito

Exagerezi, n-au fost Apple primii care sa fi lansat un telefon cu touchscreen. Ei "preiau" idei de peste tot si le aduc in mainstream, dar asta e alta poveste. Legat de comparatiile tale cu masinile, vanzarile de S4 te contrazic, deci Logan si Mousso rulz :D

Repet, daca nu era Apple, astazi voi nu mai aveati s4 si sunt sigur ca cei care gandesc un pic imi dau dreptate.

DaniJ90, nu mi te mai adresa, vorbeste si tu impersonal, ca s-ar putea sa te numesc "taran" dar nu vreau sa fac asta. Tu nu intelegi nicio comparatie, nu intelegi nimic, vezi-ti de testele tale sau ce faci tu acolo si nu mi te adresa, scrie mai impersonal, sa para ca vorbesti cu toti asa stii..Toata lumea poate vorbi normal numai tu nu intelegi. Tre' sa-ti explic??? Noul logan = masina buna, nimic deosebit, bmw = masina premium chiar si fara touchscreen in 2013 dar cu un motor si niste componente superioare.

Hai sa purtam o discutie civilizata.

Vanzarile de s4 nu ma contrazic. Loganul se vinde mai bine ca bmw-ul in romania si totusi nu-i mai bun :)

Edited by Bizaaa

Dacă nu erau romani sa cucerească 15% din teritoriu Daciei, nici noi nu mai vorbeam româna. Scuze de of topic!

"Mi se pare prost doar Samsungul pentru ca merge greu si cere multi bani pe un produs de o calitate indoielnica.... E ca noul logan daca vrei... Ce alegi, loganul ca are un touchscreen de 300 de euro sau un bmw la care invarti la "rotita" dar merge mai ok?"

Pai si ce comparatie e asta? Samsungul e ca Noul Logan? Deci Loganul e Samsung si BMW-ul e iPhone? Daca ai transforma pretul Samsung-ului in pret de masina ti se pare ca e 8000 de euro? Calitate indoielnica? De ce ? Ca zici tu? Abia astept sa imi spui cum se cojeste iPhoneul tau....Tot nu mi-ai zis care e faza cu iPhone, touchscreen, Lg Prada, hai ca sunt curios?