Clicky

Jump to content
Sp1tfire

Samsung Galaxy S4 versus iPhone5/Android versus IOS

Recommended Posts

edit

Deja vad ca incepe vesnicul duel....Samsung versus Apple,v-am deschis topic separat pt troll/flame...etc(pt ca aici se va ajunge).

Deasemenea voi muta aici mesajele fara rost de pe topic dedicat S4.

Edited by Feri
Introdus mesaj

Bizaaa, cu i-ai recomandat Sp1tfire sa deschida meniul, tot asa puteai si tu sa deschizi meniul la S4 si sa vezi ca are mai multe setari pentru culorile ecranului, tocmai pentru mofturosi din astia ca tine, sa il poti seta cat vrei de colorat sau nu.Tu habar nu ai despre S4 , "face niste chestii" :)) , dar comentezi aici aiurea, daca nu te intereseaza produsul bye, bye, nu are rost sa comentezi aici si sa umpli topicul aiurea cu prostiile si habarnismele tale.Nu exista moderatori pe forum care sa il puna pe tusa?

Edited by DaniJ90

De ce nu raspunzi la subiect? De ce ma ataci? Eu am spus foarte frumos ce am spus, tu i-ai recomandat lui sa deschida meniul si sa modifice culorile, tot asa puteai sa faci si tu la S4 si vedeai ca are setari pentru asa ceve, vrei sa fac un print-screen?

Sigur stia,doar ca a vrut sa evidentieze ca ce nashpa este Samsung.Da,dintr-un punct de vedere are dreptate cea cu lag-ul la contacte/dialer si mesaje.In rest eu nu am lag pe telefon.

Chiar sunt curios sa butonez si eu un HTC sau LG,ma refer la gamele de varf sa vad daca acestea au lag la dialer sau contacte.

Sau un Iphone 5 sa vad ce poate......

Din cate am inteles iOS 7 o sa semene cu Android, asta cere piata, Samsung/Andoid dicteaza tot.

Cica in 2014 o sa apara iphone 6, mai lat cu 0.5 milimetri, inovatie :))

Lol... La cum te manifesti probabil esti in una din zilele acelea ale lunii :)

Asta chiar m-a amuzat...dar sper sa nu ajungeti la mai mult decat atat.

Nici htc one, nici iphone 5 n-au lag in contacte. Deloc. Cam asa se misca in contacte/aplicatii.

Nu stiu cat de concludent este filmuletul, pentru ca nici Samsungurile nu mai au lag daca in prealabil ai deschis contactele si apoi le-ai inchis. La o redeschidere imediata a contactelor, nu mai are pic de lag. Asta nu inseamna ca si la alte marci e la fel.

Eu chiar sunt convins ca nu au acest lag.

Oricum, e absolut nescuzabil pentru Samsung, pentru ca se perpetueaza cel putin de pe vremea lui S2, desi al meu nu facea deloc asa.

Cred ca acest articol spune tot ;)

http://www.sammobile.com/2013/05/23/samsung-galaxy-s4-hits-10-million-milestone/

Pe cand rivalul HTC 

ttp://www.theverge.com/2013/5/23/4358378/htc-one-5-million-smartphone-sales

Ce sa inteleg din asta? Ca cei care cumpara Samsung sunt......? Am preferat sa pun puncte/puncte.....

Imi este lene sa vad cate telefoane au vandut cei de la Apple intr-o luna......dar sigur nu au ajuns la cifra celor de la Samsung

Ati facut topicul asta degeaba, pe bune... Sa vii pe un forum de android, cum e mobilissimo, unde 99% din utilizatori au android si sa incerci sa spui care sunt avantajele altui sistem de operare e o pierdere de timp :)

Bizaa, aici gresesti un pic. Pe orice forum de telefoane generalist, intotdeauna vor fi mai multi utilizatori de android. Ca sa nu fie asa, va trebui sa intri pe forumuri care trateaza strict merele muscate(eram sa spun stricate :P)

Tu daca ai argumente, spune-le. Personal, eu nu cred ca le ai si ca ai doar telefonul asta. 

De pe vremea lui S1 tot auzeam cat de bun e nu stiu ce varianta de iPhone de la vremea aia.

Apoi, am avut inca nu stiu cate modele de Samsung. Chiar crezi ca daca eram convins de argumentele celor cu iPhone, nu treceam si eu pe el?

Cat crezi ca am dat pe S1, S2, Note1, Note2? Toate noi si cumparate la cateva saptamani de la aparitie. Vreau sa spun cu asta ca bani au fost si ca doar faptul ca nu le suport, m-au facut sa nu-mi cumpar niciodata asa ceva.

Hm.....strugurii sunt acrii ;)

Pai vino cu argumente ca sa demonstrezi ca IOS este mai bun.Sincer,nu am nici de castigat...nici de pierdut.Dar da-mi un argument concret....prin care imi demonstrezi ca Android este mai bun...sau mai prost decat IOS.

Pt ca daca ne luam la limitarile impuse de apple....,.daca nici un fisier/poza nu pot trimite prin BT pe un alt terminal decat IOS.

In schimb ma pot lauda ca am trimis fisiere prin NFC atat pe HTC 8X(wp) cat si Nexus 7.Ma intreb cand va fi posibil acest lucru pe iphone?

PS.Nu am zis ca IOS este nashpa....doar ca nu este mai bun decat android.....

PS.Am avut iphone 4S.....si l-am vandut.Oare de ce? Pentru ca nu m-a convins si este limitat  ;)

Nu cred ca poti sa-mi spui lucruri de genul "strugurii sunt acri" cum nici eu nu mi-as permite sa spun lucruri de genul asta despre cineva atat timp cat nu-l cunosc :)

Eu am avut si samsung si apple si am si BB Z10... Deci nu-s genul care n-a vazut, n-a auzit, n-a pus mana... S2 si S3 au fost suficiente ca sa ma intorc la Apple... De ce crezi ca m-am intors, de bune ce erau telefoanele samsung? Din punctul meu de vedere sunt niste chinezarii, kitsch-uri.

Edited by Bizaaa

Mda,bine ca iphone nu este chinezarie...ca tot in china este ansamblat.

Ma bucur ca telefonul meu de sufle(LG)t este ansamblat in Korea,iar cel pe care il detin este ansamblat in vietnam...... :)

Deci care este mai chinezarie?

Acum ma intelegi de ce struguri sunt dulci?

Asa, off topic... Ai mai mult de 20 ani? Nu e la misto, te intreb serios...

Pentru ca eu zic ceva, tu-mi raspunzi altceva :) o fi diferenta de varsta.

Repet, nu intelege ca te iau peste picior, chiar e posibil sa nu ne intelegem in scris... Hai ca mai explic o data: chinezarie, kitsch... Nu unde e asamblat!

PS: si unele BMW-uri si Mercedesuri sunt asamblate in Mexic sau America de Sud... Si totusi sunt nemtesti si nu contesta nimeni asta...

Am mai mult de 20 de ani,sunt sigur ca deja te-ai uitat la profilul meu.

Daca tot vorbim de masini...eu am o marca USA fabricat/ansamblat in Germania.Deci hai sa lasam chinezariile......

Te-am rugat altceva cu ceva mesaje mai sus....dar vad ca eviti raspunsul.

PS.Si imi place sa troll-ez ;) Deci sunt deschis la discutii offtopic :)

Si ca si fim on-topic te rog vino cu niste argumente clare care sa ma convinga sa-mi aleg/cumpar Iphone si nu Samsung cu android.

Da am vazut acum ca esti nascut in 1972. Hai ca-ti dau argumente:

La ce folosesc 90% din utilizatori telefonul?. La vorbit, sms, intrat pe net si poate ceva jocuri. Daca toate astea merg mai repede pe iphone, intr-un mod mai cursiv, fara sa se blocheze, fara lag si ambalate intr-un produs mai elegant, de ce sa cumperi Samsung?

Restul cu n procesoare, etc, sunt fix nimic, prostii pentru copii.

Nu ma rabda inima sa stau pe bara, asa ca trebuie sa intervin. Bizaaa, ia spune-ne si noua cum iti customizezi tu iPhone-ul in afara de a pune un wallpaper? Nu toata lumea e interesata sa i se deschida aplicatiile cu o secunda mai repede. Vreau sa si-mi placa ce vad pe ecran, iar din punctul asta de vedere Apple e cu 50 de ani in urma fata de Android. Ca sa nu mai vorbesc de widgets, care pentru mine sunt indispensabile. Acum spune-ne si noua alte avantaje ale iPhone-ului in afara de secunda aia in plus la deschiderea aplicatiilor, pe care eu nu o contest, dar nu-i de-ajuns sa ma convinga ca prin asta iPhone e mai bun sau mai util.

P. S. Iti recomand un articol interesant in legatura cu viteza iPhone-ului:

http://www.groovypost.com/unplugged/apple-performance-cheat-mimics-real-speed/

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk 2

Din cate vad, colegul nostru(probabil mai tanar si mai coleric), a plecat de la premisa ca un telefon este pentru a vorbi la el, a trimite sms-uri, etc si cam atat.

Acest tip de argumentatie, pe langa faptul ca e arhaica si ca-mi aminteste ca era de pe vremea cand Nokia a inceput sa introduca functii anemice diverse, aceasta argumentatie, nu prea e argumentatie, pentru ca nu are nicio legatura cu smartphone-ul.

Daca un telefon mobil trecut sau actual, este pentru a vorbi cu el, este pentru sms-uri si nu mai stiu ce, atunci vine intrebarea logica, de ce dzeu ne mai cumparam smart-uri?

Asa cum spunea si Spit mai sus, pe unii dintre noi ne intereseaza customizarea.

Niciodata, dar nici macar o singura data eu nu am folosit touch Wiz-ul de la Samsung, pentru ca nu-mi place. Ce m-as face daca as avea iPhone, nu mi-ar placea deloc interfata lui si nu as putea s-o schimb?

Personal, am fost fascinat de butoane si meniuri de tanar, de asta mi-am si ales o meserie din zona asta. Imi plac electronicele cu meniuri largi, vaste, customizabile eventual, nu vreau sa fiu limitat in niciun fel, nu vreau sa imi aseze Steve Jobs icoanele asa cum vrea el, vreau sa le pun eu dupa mintea si priceperea mea. Pana si masina de spalat e cu touch screen. Si placa de intins parul si foen-ul fiica-mii sunt cu afisaje.  Si visez intens la un frigider cu touch screen si android preinstalat :P

Da, soacra-mea are smarthphone. Evident ca-l foloseste pentru a suna si atat. Si e caraghioasa rau cand apasa cu degetul pe ecran. Ei cred ca i s-ar fi potrivit un iPhone 5.

Nu ma rabda inima sa stau pe bara, asa ca trebuie sa intervin. Bizaaa, ia spune-ne si noua cum iti customizezi tu iPhone-ul in afara de a pune un wallpaper? Nu toata lumea e interesata sa i se deschida aplicatiile cu o secunda mai repede. Vreau sa si-mi placa ce vad pe ecran, iar din punctul asta de vedere Apple e cu 50 de ani in urma fata de Android. Ca sa nu mai vorbesc de widgets, care pentru mine sunt indispensabile. Acum spune-ne si noua alte avantaje ale iPhone-ului in afara de secunda aia in plus la deschiderea aplicatiilor, pe care eu nu o contest, dar nu-i de-ajuns sa ma convinga ca prin asta iPhone e mai bun sau mai util. Sent from my GT-I9505 using Tapatalk 2

Mai sunt foarte multe lucruri de spus.Multitasking mult mai usor pe Android.Posibilitatea de a roota, a face overclock, undervolting.Daca tie Bizaa, presupunand ca nu esti multumit de baterie, cum se misca prin jocuri, ce ii faci?Iti zic eu nimic.Taci si inghiti.Sunt sute de tweakuri pe Android.Poti flash-ui launchere, Beats Audio, functii de pe alte telefoane.Iphone cand o sa treaca si el la Full Hd? bine Ip5 nici HD nu e.Daca ai fi pus manuta vreodata pe un Nexus(4) ai fi vazut cum se misca Androidul in stare pura si ti-ai fi dat seama cat de mic e Apple cu tot cu sistemul lor.Si apoi, daca IOS e mai bun, cum a ajuns Android la peste 900 de milioane de dispozitive?

La ce folosesc 90% din utilizatori telefonul?. La vorbit, sms, intrat pe net si poate ceva jocuri. Daca toate astea merg mai repede pe iphone, intr-un mod mai cursiv, fara sa se blocheze, fara lag si ambalate intr-un produs mai elegant, de ce sa cumperi Samsung?

Restul cu n procesoare, etc, sunt fix nimic, prostii pentru copii.

Pai daca folosesti telefonul doar pentru atat atunci merge si un WindowsPhone :D

iphone primeste o bila neagra si pentru pret, e ridicol ca-n prezent un iphone 4 sa coste aproape 1600 de lei, platesti 1000 de lei numele firmei ca telefonul face ce face si un Android de 600 de lei.

Unele persoane gandesc si din acest punct de vedere : de ce sa platesc 1000 de lei doar ca e iphone ?? Si culmea aceste persoane isi permit sa-si cumpere dar nu vor.

Toate cunostintele mele si-au cumparat iphone doar pentru nume ca-n rest ei habar nu au ce poate sa faca telefonul, au vazut ei ca e cel mai scump si au dedus ca e cel mai bun. Pentru ce-l folosesc ei mergea si un banal Samsung mini galaxy1.