Clicky

Jump to content
n_iulian

Ce filme mai vizionam

Recommended Posts

Cand ma gandesc ce discutii i-am tras la scoala a doua zi dupa ce fusese "Tron Insangerat" pe TVR. La ora de dirigentie, ca dirigu' era cinefil ;)

Am incercat sa ma uit si eu la The Wolverine, l-am oprit pe la jumate, mai bine il faceau animatie, n-are nici un farmec.

O gramada de filme proaste anul acesta : This is the End, World War Z, The Heat, RIPD, After Earth, The Croods, Furios si iute 6, Olympus has Fallen, 21 and over, The Colony, GI Joe, Sharknado, Scary movie, Identity Thief, Greu de ucis 5, Rapture-Palooza, Vehicle 19, InAPPropiate Comedy.

Poate ar trebui sa incerci sa vezi si alt gen de filme decat cele de actiune, bataie, sf de doi bani, etc.

Mai sunt si drame, filme romantice, sf-uri adevarate si nu bascaliile actuale, etc.

Si mie mi-e dor de un film cu adevarat bun. Pana voi gasi, mai revad de prin productiile vechi.

Ai vazut Pacientul englez? Dar Pianistul, Inchisoarea ingerilor, The green mile, The notebook, etc?

Nici nu stiu pe care sa le scriu mai repede, atat de multe sunt.

Da cautare dupa id-ul meu pe cinemagia.ro si du-te la filmele mele. O sa gasesti cateva sute de titluri cu calificative la ele.

Ce nu ai vazut si au note bune, nu ar strica sa incerci.
Daca o sa te uiti dupa filme cu bataie sau desene animate cu superman si omul paianjen, n-o sa gasesti.

Adica, le vei gasi in lista, ca pe unele le-am vazut, dar sunt notate sub 6.

Poate ar trebui sa incerci sa vezi si alt gen de filme decat cele de actiune, bataie, sf de doi bani, etc.

Mai sunt si drame, filme romantice, sf-uri adevarate si nu bascaliile actuale, etc.

Mai sunt si filme horror. Recomand Traind printre demoni. Filmul e bazat pe o poveste adevarata.

Trimis de pe Nexus 4

Mai sunt, doar ca eu nu ma pot uita la astfel de filme. Am inteles ca unele sunt chiar bune, dar nu pot sa ma uit.

Am vazut de curand The Collector daca nu-i gresesc numele si mi-am jurat sa nu ma mai uit vreodata la horror.

Urasc genul asta.

Pai nu ca m-as speria e problema. Ci doar ca nu-mi plac. 
Scenariile sunt dupa un anumit tipar, lucrurile sunt mereu asezate cu mana parca, pentru a iesi pasenta regizorului, etc.

Off:  ce bine-ti mai sta in rosu.... :P

Si mie mi-e dor de un film cu adevarat bun. Pana voi gasi, mai revad de prin productiile vechi.

Ai vazut Pacientul englez? Dar Pianistul, Inchisoarea ingerilor, The green mile, The notebook, etc?

Nici nu stiu pe care sa le scriu mai repede, atat de multe sunt.

Da cautare dupa id-ul meu pe cinemagia.ro si du-te la filmele mele. O sa gasesti cateva sute de titluri cu calificative la ele.

Ce nu ai vazut si au note bune, nu ar strica sa incerci.

Daca o sa te uiti dupa filme cu bataie sau desene animate cu superman si omul paianjen, n-o sa gasesti.

Adica, le vei gasi in lista, ca pe unele le-am vazut, dar sunt notate sub 6.

Da de unde stii ca nu ma uit si la alte genuri ? Nu-mi plac filmele cu limbaj latin, prefer doar engleza, o limba asiatica sau slava, in rest am vazt tot topul imdb 250 ;)

Penultimul film vazut a fost  The King's Speech, este destul de drama pentru tine ?

Vad ca ai dat note mari la niste filme facute de Michael Bay sau de Ronald Emmerich, maestrii exploziilor.

Macar avem ceva in comun, am votat amandoi cu nota unu pentru The Avengers.

Uite si voturile mele, din "pacate" am dat 10 la multe filme cu bataie :P

http://www.imdb.com/user/ur44107552/ratings?start=1&view=detail&sort=your_ratings:desc&defaults=1&my_ratings=restrict

Edited by n_iulian

Ei, nu te grabi cu maestru exploziilor.

Ia uite ce filme a facut, printre cele cu explozii.

http://www.cinemagia.ro/actori/michael-bay-1279/

Daca-ti plac filmele cu bataie, da-le 10. Nu esti singurul.

Link-ul tau nu e activ.

Nu e cine stie ce, trebuie sa platesti pentru imdbPRO, sa ai toate functiile, dar am zis pas.

Nu pot sa scriu ceva intr-un topic, de exemplu.

post-1694-0-33634800-1383478260_thumb.png

Genurile mele :

Action - 146

Drama - 142

Thriller - 115

Adventure - 98

Sci-Fi - 96

Crime - 84

Comedy - 53

Fantasy - 48

Mystery - 40

Horror - 28

Romance - 22

Family - 20

War - 17

History - 16

Western - 14

Animation - 12

Biography - 9

Sport - 5

Film-Noir - 2

Musical - 2

post-1694-0-23892600-1383480533_thumb.png

Edited by n_iulian

Un top 5 al filmelor vazute in ultima perioada, am vazut si tot ce a aparut nou dar nu se compara cu alea vechi.

2. Das Boot (1981) - Submarinul, cel mai bun film cu submarine facute vreodata, un film german.

http://www.imdb.com/title/tt0082096/?ref_=fn_al_tt_1

sunteti siguri ca e "cel mai bun film cu submarine" ever?

aud din surse sigure ca... din 3 ore 28 minute... in prima ora jumate e plictis maxim. boooooring.

sa fie mai bun ca "the hunt for red october" sau ca "u-571"?

poate dupa prima ora jumate sa fie ceva de capul lui... dar nu pot sa ma pronunt. ca sursa sigura nu se mai poate uita. s-a plictisit enorm.

@DTTR

Da, este cel mai bun film cu submarine facut vreodata, desi nu are efecte speciale mai deloc, aproape toata actiunea se petrece in submarin, este ca o piesa de teatru, actorii joaca de nota 10 si coloana sonora este cea mai buna si mai emotionanta pe care am auzit-o-n viata mea.

Nu este pentru oricine, e un film la care iti trebuie multa rabdare si intelegere, cum am mai zis,  e ca o piesa de teatru de 3,5 ore.

Finalul filmului este genial, pentru cine rezista pana la sfarsit.

sa fie mai bun ca "the hunt for red october" sau ca "u-571"?

Sper ca glumesti ?

http://www.youtube.com/watch?v=vfbAc-H44Uw

@mesersmith

Stai linistit ca este dublat in engleza, eu am cautat si varianta in germana, dar n-am gasit o versiune buna sau cand gaseam era subitrarea proasta.

O sa-mi fac cont si pe cinemagia.

Edited by n_iulian

Mie imi place ca, daca actiunea e cu nemti, sa vorbeasca nemteste. Daca e cu francezi, sa vorbeasca franceza. Nu-mi place ca toata lumea sa vorbeasca engleza, eventual cu accent.

Dupa pererea mea, mai ales dupa '90, cele mai bune filme de razboi (WW2) le-au facut nemtii. Cele mai realiste. Daca in filmele facute de invingatori, nemtii sunt doar "ceilalti", in cele facute de ei sunt oameni. Cu familie, cu probleme de constiinta, cu fanatism, dar oameni.

Nu vreau sa-mi atrag comentarii negative, nu caut dispute, dar efectiv asta mi-a trecut prin cap cand am citit, cum sa nu vezi/auzi de Das Boot? E clasic deja... :D

Sa nu-mi ziceti ca scuza ca nu sunteti pasionati de filmele de gen, caci am vazut ca de altele din aceeasi categorie stiti. :)

Edited by steff195

@DTTR

Da, este cel mai bun film cu submarine facut vreodata, desi nu are efecte speciale mai deloc, aproape toata actiunea se petrece in submarin, este ca o piesa de teatru, actorii joaca de nota 10 si coloana sonora este cea mai buna si mai emotionanta pe care am auzit-o-n viata mea.

Nu este pentru oricine, e un film la care iti trebuie multa rabdare si intelegere, cum am mai zis,  e ca o piesa de teatru de 3,5 ore.

Finalul filmului este genial, pentru cine rezista pana la sfarsit.

Sper ca glumesti ?

http://www.youtube.com/watch?v=vfbAc-H44Uw

@mesersmith

Stai linistit ca este dublat in engleza, eu am cautat si varianta in germana, dar n-am gasit o versiune buna sau cand gaseam era subitrarea proasta.

O sa-mi fac cont si pe cinemagia.

Mie imi place cel mai mult coloana sonora de la A Single Man. Si filmul este genial la randu-i daca esti atent la detalii. Cand sunt chestii mai importante, imaginea capata tonuri de culoare si nu mai este doar maro de parca ar fi efectul SEPIA aplicat peste.

The World's End

http://www.imdb.com/title/tt1213663/?ref_=nv_sr_1

Singura comedie ok a anului 2013.

The Big Lebowski - 1998

"Dude" Lebowski, mistaken for a millionaire Lebowski, seeks restitution for his ruined rug and enlists his bowling buddies to help get it.

http://www.imdb.com/title/tt0118715/

Being John Malkovich - 1999

A puppeteer discovers a portal that leads literally into the head of the movie star, John Malkovich.

http://www.imdb.com/title/tt0120601/?ref_=fn_al_tt_1

Edited by n_iulian