Clicky

Jump to content
n_iulian

Ce filme mai vizionam

Recommended Posts

E prea tare și merită s-o faci. Deseori mi se întâmplă să revăd voit o seamă de filme.

Ä‚sta e și el printre ele.

O să-l revăd în curând.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

@innoxius - Pentru că e cel mai tare fim din toate timpurile. Păcat că IMDB nu îl consideră ca atare. Topul meu e:

Q

1. K-Pax

2. A beautiful mind

3. Gladiator

4. Enemies at the gates

5. Alfie

și vă mai recomand Upside Down

Mănânci cai? Qashqai!

Am cumparat Gladiator pe DVD, varianta Director's Cut. Topul meu e putin diferit, intra si Matrix in el, alaturi de K-Pax si filmele Batman (sunt fanboi Batman, asta e).

Topurile reprezintă opinii personale și deci le luăm ca atare. De exemplu chiar dacă fac blasfemie mie nu îmi stârnesc nici o reacție filmele din seria Nașul. Ah... Am uitat Shawshank redemption. Dar la mine e în afara top 5. Dar e în original pe Bluray.

Mănânci cai? Qashqai!

@DTTR: eu am pe BluRay Shawshank Redemption si Pulp Fiction. Cand am vazut Pulp Fiction de pe PS3, am realizat ca pana atunci nu am vazut filmul cap-coada. Topurile sunt greu de facut, de-asta nici nu pun locul 1 sau 2.

On-topic: azi am vazut "Codul lui DaVinci". Mai bun ca "Ingeri si demoni".

@Mihai-Ce ai simțit tu cu filmele de pe BR simt eu de fiecare dată când ascult vechi albume pe care le-am ascultat demult de pe casete și le ascult acum de pe CD prin amplificator și căști semi-audiofil. Cred că dacă le-aș asculta de pe vinil ar fi și mai mare surpriza. Aud după zeci de ani de Metallica acorduri pe care nu le-am auzit.

Revenind la filme... Să vezi cum sună Gladiator la un 5.1 Sony. În special secvențele din bătălia de la început. Să-i citez pe Mo și F.O.C.A.: caci pe tine cu stropi.

Mănânci cai? Qashqai!

Edited by DTTR

Nu cunosc filmul... E dinaintea erei noastre.

Mănânci cai? Qashqai!

Edited by DTTR

Un top 5 al filmelor vazute in ultima perioada, am vazut si tot ce a aparut nou dar nu se compara cu alea vechi.

1. Stalker (1979) - Stalker (Calauza) trebuie sa duca doi tipi in Zona, sa gaseasca o camera care indeplineste dorinte, dar pentru a le indeplini, trebuie sa creada neaparat in Zona, altfel acesta le joaca feste.

Este un film rusesc, filozofic si greoi, aveti nevoie de multa rabdare la acest film.

http://www.imdb.com/title/tt0079944/?ref_=fn_al_tt_2

2. Das Boot (1981) - Submarinul, cel mai bun film cu submarine facute vreodata, un film german.

http://www.imdb.com/title/tt0082096/?ref_=fn_al_tt_1

3. Heat (1995) - Obsesia, cu Al Pacino, Robert De Niro si Val Kilmer.

http://www.imdb.com/title/tt0113277/?ref_=fn_al_tt_1

4. Robocop (1987) - un film de actiune interzis copiilor sub 18 ani, este sangeros si prezinta viitorul criminalitatii perfect.

http://www.imdb.com/title/tt0093870/?ref_=fn_al_tt_2

5. The Abyss (1989) - un film cu cel mai puternic mesaj "spuneti nu armelor nucleare".

http://www.imdb.com/title/tt0096754/?ref_=fn_al_tt_1

Edited by n_iulian

Foarte tare topul tau.

Dar am o mica intrebare: cum se poate ca pe langa niste filme considerate de multi ca fiind capodopere ale genului, incap si filme ca Robocop?

P-astea le-am vazut in ultimele 2-3 saptamani :)

Si Robocop, doar prima parte, nu este un film rau, straluceste cel mai bine prin faptul ca este sangeros, o sa apara o idiotenie de Robocop in 2014 care este si pentru copii, deja s-a dus farmecul.

Un citat : A brilliant mix of science fiction, action and satire that has yet to be topped.  

Mie imi place sa fiu mai diversificat, nu  limitat doar la un anumit gen, si la muzica tot la fel, ascult si manele si rock fara probleme ;)    asa ca daca ar fi sa fac un top personal as include filme din toate categoriile, drama, SF, bataie, animatie.           

@DTTR: pe masura ce mi-am cumparat casti sau boxe din ce in ce mai performate, am realizat ca aud sunete noi la albume si melodii vechi (pe care nu le auzisem inainte). Gladiator a fost primul film vazut cu familia prin 1999. Am conectat statia lui tata (din aia Eletronic, romaneasca) la boxele cu care dadeau petrecere ai mei si ne-am uitat la film. Nu a spus nimeni nimic pana nu s-a terminat filmul, batalia de la inceput aproape ca ne-a spart geamurile. Apoi am ascultat la aceleasi boxe (facute manual, de tata, din lemn de stejar) albumul Gladiator pana mi-a venit rau.

@Innoxius: asa cum mie imi plac toate filmele Batman, lui @n_iulian ii place seria Robocop (ca si mie, de altfel). Gusturile sunt foarte variate.

Eu spusesem despre Robocop si nu e o problema ca place. Pe mine m-a mirat alaturarea lui unor filme cu adevarat serioase.

Pentru ca, dincolo de nu stiu ce efecte speciale, ca si scenariu, Robocop si altele ca acesta, nu cred ca le poti include in lista filmelor serioase.

Dar, ma rog, gusturile nu se discuta.

Si Iuliane, daca-mi spui ca dupa ce asculti nu stiu ce imputiciune de manea, poti asculta si nu stiu ce piesa hard rock, m-ai spart  :))  :))  :))

Da pot, cand ma duc la tara, oamenii pe acolo au alte preferinte muzicale si le mai pun cate o melodie rock in marea lor de manele, sa mai spargem gheata, desigur ca le "place" si lor :))

Nu-i place cuiva Batman ? Daca dupa urmatorul Batman si Superman moare Ben Afflek ajunge in top 10 imdb cu un milion de voturi :D

Edited by n_iulian

Asa este, acum 5-10 ani imi placeau filmele horror si cele de comedie noi, acum ma plictisesc de moarte la ele si-mi par glumele de prost gust.

Un City Lights cu Charlie Chaplin este de 100 de ori mai bun ca un Scary Movie 5,6,7 etc.

Scary Movie e o serie de toata jena. In ultimii 10 ani am vazut 3-4 file de groaza bune. Saw s-a stricat de la al doilea film. Sa va uitati la "The Bone Collector", cu Denzel.

Si Angelina. Bun filmul. Evident, Denzel e de inalta clasa.

Scary movie? Ala chiar a fost film si are sau a avut spectatori? Pe bune? De fapt, la cum arata incasarile in ultimii ani, americanii si nu numai, se uita la orice mizerii.

Nu mai tin minte, dar parca in Iron man nu stiu care joaca Downey Junior si Uma Truman, nu?  Cred ca au ceva disperare in conturile lor de accepta astfel de scenarii.

Cam la fel s-a intamplat si nu Nicholas Cage in ultimii ani, are o atat de mare disperare in conturile lui, incat a acceptat numai mizerii si de la an la an, parca e si mai rau.

Se numește pragmatism. Iese banul? Joc... Oricum eu cred că nu prea putem „acuza“ prea mulți actori de film că sunt artiști.

Mănânci cai? Qashqai!

Anul 2013 a fost slab dpdv al filmelor, pana acum n-am dat nici un 10 curat, am dat 10 dar din motive subiective. Am vazt buget si de 250 de milioane de dolari pentru The Lone Ranger......sau 150 pentru White House Down, niste filme slabute.

Cand aparuse Pacific Rim a fost depasit la incasari de niste filme cu elani care fac treaba mica pe fata unui om.... Nu zic ca Pacific Rim era o capodopera dar mai rau nu.

Acum Gravity este deposit la incasari de Bad Grandpa, sincer anul acesta americanii m-au facut sa cred ca  sunt niste prosti si idioti incurabili.

Am vazut Gravity cu 3D. Am fost placut surprins de film si mi-a placut. Nu mai iau de mult IMDB ca punct de referinta pentru filme. Pana si Alex de la 3lar mai da cu bata in balta, dar datorita lui am vazut "Cabin in the woods" pe care l-am considerat initial o prostie.

Gravity mi s-a parut cel mai plictisitor film ever. Film facut cu 3 actori, din care unul moare in primele 5 minute, al doilea dupa 20 si te uiti o ora cum pluteste Sandra Bullock in spatiu. Povestea interesanta, dar filmul aproape m-a adormit.

In alta ordine de idei, aseara am vazut Malavita cu Robert de Niro. Se vrea a fi o comedie neagra, dar e slabut. Constat ca filmele de comedie cu de Niro devin din ce in ce mai proaste.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk