Clicky

Jump to content
n_iulian

Ce filme mai vizionam

Recommended Posts

M-ați făcut curios, trebuie să văd și eu filmu'.... :)

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 4

E regizat de domnul Clint "Westwood", o sa ma uit si eu la el.

L-am vazut, e bunicel, povestea este interesanta, efectele special sunt spectaculoase, I-am dat nota 8/10 pe imdb.

Poate o sa ma uit si la ala cu scrisorile, dar altadata.

Edited by n_iulian

American History X 1998, 8.6/10 imdb rating - un film despre rasism, inchisoare si cu un mesaj : viata este prea scurta ca sa fii nervos mereu.

Este perfect pentru cei moracanosi care au uitat sa se mai distreze, cunosc multe personae care au tot ce le trebuie, chiar prea mult dar ei sunt mereu suparati si fara chef de nimic, vai vai.

Groundhog Day 1993, 8.1/10 imdb - iar pentru cei moracanosi, are si comedie filmul.

Este despre un nene moracanos care se trezeste intr-o zi ca acea zi se repeta si se repeta si iar I se repeta aceeasi zi, pana invata sa fie iar bun si sa lase negativismele.

Ikiru 1952, 8.3/10 imdb, regia si scenariul de Akira Kurosawa (pentru cunoascatori) - un film despre un om care toata viata lui a stiut numai sa munceasca, fara sa se distreze nici o clipa apoi a aflat ca are cancer la stomac si mai are de trait doar 6 luni.

Filmul acesta este o lectie pentru copiii puturosi din prezent care in loc sa munceasca si sa incerce sa se autodepaseasca ei prefera sa fie doar niste pierde vara in spatele blocului cu bere si seminte.

Acest personaj decide sa faca un lucru bun in ultimele luni de viata ca altii care or sa ramana in viata generatii dupa generatii sa se bucure de ce a lasat el.

Vizionare placuta :D

Primul si ultimul film au fost foarte bune. Mai posteaza te rog daca mai stii filme asemanatoare.

Side Effects...Jude Law, Ronney Mara(the girl with the dragon tattoo) si Catherine Zeta-Jonesc nu dezamăgesc. O să vă surprindă.

American History X 1998, 8.6/10 imdb rating - un film despre rasism, inchisoare si cu un mesaj : viata este prea scurta ca sa fii nervos mereu.

Este perfect pentru cei moracanosi care au uitat sa se mai distreze, cunosc multe personae care au tot ce le trebuie, chiar prea mult dar ei sunt mereu suparati si fara chef de nimic, vai vai.

Groundhog Day 1993, 8.1/10 imdb - iar pentru cei moracanosi, are si comedie filmul.

Este despre un nene moracanos care se trezeste intr-o zi ca acea zi se repeta si se repeta si iar I se repeta aceeasi zi, pana invata sa fie iar bun si sa lase negativismele.

Ikiru 1952, 8.3/10 imdb, regia si scenariul de Akira Kurosawa (pentru cunoascatori) - un film despre un om care toata viata lui a stiut numai sa munceasca, fara sa se distreze nici o clipa apoi a aflat ca are cancer la stomac si mai are de trait doar 6 luni.

Filmul acesta este o lectie pentru copiii puturosi din prezent care in loc sa munceasca si sa incerce sa se autodepaseasca ei prefera sa fie doar niste pierde vara in spatele blocului cu bere si seminte.

Acest personaj decide sa faca un lucru bun in ultimele luni de viata ca altii care or sa ramana in viata generatii dupa generatii sa se bucure de ce a lasat el.

Vizionare placuta :D

AHX, cred ca e cel mai tare film pe care l-am văzut vreodată. Subiecte care ma interesează și roluri perfect jucate. Thanks!

Trimis din spațiu

Primul si ultimul film au fost foarte bune. Mai posteaza te rog daca mai stii filme asemanatoare.

Poti sa incerci sa vizionezi mai multe filme de Akira Kurosawa sau de Stanley Kubrick, amandoi au stiluri diferite fata de standardele normale.

Daca insisti mai mult pe un anume subiect fii mai detaliat si vad ce iti pot recomanda.

Nu sunt 100% numai rasism dar au putin :

Django Unchained (2012) - cu un negru, sclav, eliberat de un german si devine vanator de recompense, trebuie sa-ti placa Tarantino....

District 9 (2009) - razism fata de extraterestri, au un gard de beton, sa stea inchisi acolo, fara drepturi 

The Green Mile (1999) - un negru inchis pe nedrept

Gran Torino (2008) - un veteran din Vietnam si niste asiatici

To Kill a Mockingbird (1962) - un avocat apara un negru acuzat de viol

42 (2013) - un jucator de baseball negru, primul

Schindler's List (1993) - un alb salveaza evrei de nazisti

Downfall (2004) - despre Hitler.            

Un film ceva mai vechi, 2002, de pe timpul cand Nicholas Cage nu alerga ca disperatul dupa bani acceptand orice rahat de scenariu, cum face acum.

Mi-a placut.

http://www.cinemagia.ro/filme/windtalkers-mesaje-secrete-2672/

Daca tot vorbim de filme "mai vechi" recomand ceva ce-am vazut azi : Modern Times 1936 cu Charles Chaplin.

Dupa ce am vazut acest film mi-am dat seama ca din anul 1936 si pana-n prezent calitatea filmelor de comedie a regresat, vedeti Spring Breakers.......

http://www.imdb.com/title/tt0027977/?ref_=sr_1

O comedie care te atinge la inima, are suflet acest film, ceva ce le lipseste filmelor din prezent.

Edited by n_iulian

Recomand doua filme cu caini, primul a reusit sa ma intristeze rau si al doilea a reusit sa ma faca sa plang 15-20 de minute. Ambele filme sunt facute dupa cazuri reale, deci chiar s-a intamplat asa ceva, asta le face si mai triste.

Red Dog 2011

http://www.imdb.com/title/tt0803061/?ref_=fn_al_tt_1

Hachi: A Dog's Tale 2009

http://www.imdb.com/title/tt1028532/?ref_=fn_al_tt_1

Edited by n_iulian

Al doilea film este aproape o capodoperă.

Richard Gere are aici un rol demențial.

Filmul are la bază un caz real din Japonia.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 4