Clicky

Jump to content
n_iulian

Ce filme mai vizionam

Recommended Posts

e bun de ceva? ador actorul din Prison Break si m-as uita la ceva cu el..:D

E ok dar cam trist ca subiect. Despre cum a lovit criza economica de prin 2008 in America si consecintele ei asupra unui om de rand. Finalul e interesant.

Sent from my Android device

Ong Bak 2003 cu Tony Jaa este filmul cu cele mai realiste scene de bataie, idiscutabil;

pe locul doi as pune Flash Point 2007 cu Donnie Yen, parerea mea.

In orice caz, cele mai bune filme cu bataie sunt cu actorii : Tony Jaa, Donnie Yen, Scott Adkins si Jason Statham.

Si Ong Bak 2 e la fel de bun

Si Ong Bak 2 este tot la fel de bun, partea a 3-a nu mi-a placut. Cred ca un top personal al filmelor de bataie care mi-au placut ar fi cam asa :

1. Ong Bak 2003 - Tony Jaa

2. Flash Point 2007 - Donnie Yen

3. Ong Bak II 2007 - Tony Jaa

4. SPL / Kill Zone / Saat po long - Donnie Yen si Jacky Wu (alt actor bun, recomand filmele in care a jucat el)

5. Ninja 2009 - Scott Adkins

6. Undisputed III 2010 - Scott Adkins

7. Undisputed II 2006 - Scott Adkins

8. Crows Zero

o scena din SPL

P.S. am vazut si "Pe aripile vantului" :))  sa nu creda lumea ca sunt numai cu bataia :D

Edited by n_iulian

Daca va intrebati ce telefon foloseste Superman, raspunsul este : NOKIA !  :))  la ce forta are el nomal ca-i trebuie un telefon pe masura.

Ca tot suntem intr-un topic despre filme pe un forum de telefoane, uitati doua produse inca neaparute : filmul Man of Steel si Nokia Lumia 928, cred.

Minutul 09:50.

http://www.youtube.com/watch?v=cXr_WuA7iNg

Avand in vedere ca ponderea postarilor este foarte mare in favoarea filmelor cu bataie sau cum naiba s-or numi ele, propun schimbarea titlului acestui topic in "Ce filme cu smardoiala mai vedem..." si, in paralel cu asta, deschiderea unui nou topic cu titlul "Ce filme mai vedem, altele decat cu bataie".

Mentionez ca nu e un post la misto sau mai stiu eu cum, este unul cat se poate de serios si daca sunteti de acord, voi face eu modificarile, in ideea in care mai sunt si alte genuri de filme pe planeta si, in aceeasi linie, si oameni care poate agreeaza aceste alte genuri. Nu ne putem uita toti la filme cu bataie, care au farmecul lor, fara nicio indoiala asupra acestui aspect.

Man,

Daca la asta se uita majoritatea....nu ai ce face.Deci titlu' ramane...eu zic tot asa :)

PS.Imi place sa mai uit la Titanic....Pe aripile vantului,Casablanca...dar si la Transporter sau de astea cu smardoiala.

A,si am uitat de Razboiul Stelelor...chiar sunt fan de filme SF.

Pai tocmai asta spuneam, man. Daca majoritatea se uita la ce se uita, sa-i dam dreptul majoritatii sa ramana pe topicul asta, iar restul, putini sau cati or fi, sa migreze pe un alt topic. 

Eu nu condamn pe nimeni, povesteam cum ca ar trebui sa fie si un topic pentru celalalt gen de filme. Atat. 

Si eu care credeam ca merita vazut :(

Merita vazut, daca esti fan al seriei si vrei comedie cu Downey Jr. Eu ti-l recomand.

Mai recomand si  "Identity thief" (comedie) , "Die Hard 5" sau "A good day to die hard"(actiune/un pic de comedie), "Life of Pi" (pentru cine nu l-a  vazut, este un film genial)...mai sunt altele de care nu imi aduc acum aminte o sa le pun intr-un edit.

Guest Deio

:)) Smardoiala

Si filmele comedii au asa ceva. Eu zic sa nu umplem de topice cu asta. E bun si topicul asta, atata timp cat ne pastram calmul si postam doar titluri si recomandari.

Si filmele de dragoste mai au bataie, mai ales cand amanta il prinde pe sot si ii da o palma sau mai multe :P

Bun, deci nu e bine sa facem un topic cu filme alt gen decat cele consacrate ca fiind cu bataie...Ok.

Si filmele indiene au cateva scene cu bataie, nu despre asta era vorba, ci despre filmele incadrate la acest gen, cunoscute ca apartinand genului. Tot asa cum nu putem sa incadram la filme romantice filmele cu van Damme, doar pentru ca in film se iubeste cu nu stiu cine. Asta era ideea.  :P

In plus, cand din 100 de postari, 99 sunt cu Jet Li sau cum ii mai cheama pe astia, cum sa poti posta filme precum The Godfather, The green mile, The Shawshank Redemption sau altele in genul lor? Nu sunt din acelasi peisaj, asta era rostul intrebarii de mai devreme. :)

The Shawshank Redemption, cel mai bun film dupa parerea mea. L-am vazut de 5 ori si tot l-as reviziona cu MARE drag..:D Am vrut sa ma uit la The Godfather pentru Al Pacino da' cand am vazut ca-l impusca si-l tine de umplutura, m-am lasat pagubas..

Sunt multe filme de referinta, asa cum este si cel de care ai pomenit si tu, chiar foarte multe.

De asta am o asa...o mica parere de rau ca se discuta despre si altii, atata vreme cat exista actori talentati la actorie, nu la nu stiu ce arte martiale.

Ma gandesc ca daca eu sunt talentat la...bucatarie, sunt extraordinar(nu sunt, dar sa presupunem :P), ar trebui sa joc in nu stiu ce film? Pentru ca luptatorii astia or avea ei talent cu carul la bataie, dar la actorie, sa ma ierte dumnezeu, dar unii nu au nicio strabatere. Mai sunt si exceptii, dar putine.

Adica, sa nu fiu inteles gresit, e foarte ok, dar mai exista si altceva.

@ Bogdan Gabriel

Identity Thief este un film distrus, am reusit doar sa zambesc la 4 faze din el si am zis ca-i cel mai bubuit film de comedie facut vreodata, asta pana am vazut 21 and Over, film de comedie la care n-am reusit nici sa zambesc la nici macar o faza;

la fel si Die Hard 5, nu-mi vine sa cred ca e cineva care recomanda asa ceva.

Die Hard 1 este unul din cele mai bune filme de actiune facute vreodata, filmul este facut dupa cartea "Nothing Lasts Forever" si in film este accentuata foarte mult relatia dintre bine si rau, adica dintre McClane si Hans; dialogurile dintrea acestia sunt foarte bune.

@ mesersmith

Ponderea filmelor care nu sunt de bataie este mai mare ca cea doar cu bataie, asa ca nu are rost sa fie schimbat titlul.

Mie The Godfather nu mi-a placut, nici nu sunt fan al filmelor cu mafioti, prefer western.

Deasemenea n-am fost niciodata fan Star Wars, in schimb Star Trek mi-a placut la nebunie.

Iron Man - primul a fost frumos, apoi a inceput sa ma plictisesca, prea multe lovituri incaseaza ala in costumul lui de fier si el inauntru nu pateste nimic, trebuia sa se faca ciorba de la atatea lovituri, dar de, el e Tony Stark > Chuck Norris.

The Place Beyond the Pines 2013 -  este un film despre mai multe vieti, despre cum actiunile unui om pot schimba cursul vietii altui om, un film si educativ, din care ai ce invata, un film despre minciuna si oameni care sunt de fatada, despre cum omul rau impins de satana il corupe pe cel bun dadu-i o bucatica din ceva ce pare bun ca mai tarziu sa-i ceara inzecit. Este si un film psihologic.

The Departed - o copie dupa Infernal Affair dar facut de Martin Scorsese si cu multi actori cumoscuti, un film de nota 10.

Acum o sa ma uit la Rasomon 1950 :X

Edited by n_iulian

Culmea, eu am vazut Iron Man 2 si 3 da' pe 1 nu si toata lumea spune ca cel mai tare e primul film din serie :))

De asemenea, How High respectiv Senseless sunt comedii foarte bune in ciuda notelor slabe de pe IMDB. Comedie cu negri de acolo de la mama ei..:D

Am revazut de curand 2 filme care imi plac la nebunie: Heat cu Al Pacino si R. De Niro si Fallen cu Denzel Washington.

Sent from my Android device

Heat inca nu l-am vazut, am tot uitat de el. Din cate am inteles, desi joaca cei mai mari doi actori din lume, se pare ca ei nu au jucat nicio sencunda impreuna, iar filmarile au fost facute separat si apoi montate.

Denzel e absolut criminal in aproape orice film. Chiar nu reusesc sa-mi amintesc un film prost cu el.

Incearca si Book of Eli, The bone collector, Deja vu, The hurricane, etc. 

Sunt atat de multe...

The book of Eli cred ca o sa i se potriveasca foarte bine lui Parintzelu... :P

Hai sa ma "bag si eu in seama", cu ceva recomandari.....

The Pursuit of Happyness

Seven Pounds

The Green Mile-a mai fost pomenit dar merita inca o nominalizare si din partea mea

Charlie Wilson's War

Cloud Atlas

The Shawshank Redemption-a mai fost pomenit dar merita inca o nominalizare si din partea mea

Amistad

Under Suspicion

Gangs of New York

The Departed

Blood Diamond

Body of Lies

Shutter Island

Inception

Glory

Philadelphia

The Bone Collector

Training Day

John Q.

The Manchurian Candidate

Inside Man

The Great Debaters

Am amestecat genurile, este o clasificare pe actori. Sunt cateva din filmele mele favorite. Clasamentul meu este realizat pe baza "dorintei" mele de a revedea un film. Am inceput sa caut ceva nou in fiecare film pe care il vad, daca pelicula nu este in stare sa ma miste cu nimic, si nu imi aduce nimic nou, sau se dovedeste a fi o "corba reincalzita" cu ceva ingrediente extra, este un fiasco pentru mine. Nu sunt critic, dar ma bazez pe intelectul meu si pe cateva filme vazute la viata mea.Filmele enumerate de mine sunt filme care au "esuat" in colectia mea privata, si care odata la N timp isi regasesc locul bine meritat pe TV-ul meu, si ma delectez again and again.

Daca sunt doritori va mai pot enumera intr-un post viitor si alte filme, cu care sa va omorati vremea.

Acum astept criticile si comentariile acide.......

As mai adauga si eu la lista ta, care e una foarte tare si urmatoarele:

Gladiator

A Beautiful Mind

K-PAX

The Pianist

A Walk to Remember

Scent of a Woman

The Notebook

Walk the Line

Men of Honor

The Patriot

Am pus doar 10 titluri, intr-o ordine absolut aleatoare, ma gandesc ca daca pun mai multe, or sa se piarda fara a fi citite.

Pentru cei interesati de filme alte decat cu bataie, am o lista de vreo 600 de bucati :P. Pe celelalte le urasc pur si simplu.

As mai adauga si eu la lista ta, care e una foarte tare si urmatoarele:

Gladiator

A Beautiful Mind

K-PAX

The Pianist

A Walk to Remember

Scent of a Woman

The Notebook

Walk the Line

Men of Honor

The Patriot

Am pus doar 10 titluri, intr-o ordine absolut aleatoare, ma gandesc ca daca pun mai multe, or sa se piarda fara a fi citite.

Pentru cei interesati de filme alte decat cu bataie, am o lista de vreo 600 de bucati :P. Pe celelalte le urasc pur si simplu.

Le păstram pentru următorul post......te-ai băgat ți repede să-mi strici planul.....hi hi hi. frumoasă adiția ta, mă doare sufletul să recunosc. Vreau și eu lista ta de filme să văd ce ai în plus, față de ce am eu.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Vad ca folosesti Cinemagia.

De ce nu-ti faci acolo un cont si sa-ti pastrezi toate filmele pe care le-ai vazut?

Eu si acum, daca e vreun film pe tv pe care l-am vazut, mi-l notez pe Cinemagia ca fiind vazut.

In felul asta nu le voi uita niciodata si pot sa-mi si amintesc ce si cum era in film, ca de multe ori, dupa titlu, mai uiti, ca-i omeneste.

O sa-ti dau lista in privat, asta pentru ca nu contine filme cu batai, deci nu e de interes. :P

Folosesc un tabel în excel nu cinemagia. Acolo am trecute toate filmele, cu număr de cd-uri cum era odată...... Între timp am evoluat la dvd-uri, am rubrici de împrumut, etc etc.

Am vrut să ușurez munca acelor colegi care vor informații despre respectivele filme.

Edited by Parintzelu

Aoleu...cum tabel in excel? Si daca uiti despre ce era acel film si titlul nu este suficient, ce faci?

Din excel am link către cinemagia, în cazul în care mă ramolesc, dar momentan încă stau bine. O să văd când va intra David în clasa întâi....ăla ca fi testul adevărat.

Dar decat sa tii nu stiu ce fisier, de ce nu intri acum putin pe Cinemagia, sa-ti faci un cont si sa vezi despre ce este vorba? Si cu timpul, incet-incet, iti faci o baza de date de toata frumusetea.
Incearca, nu te costa nimic.

Ba mai mult, dupa ce-ti faci contul, cand vei da click pe link-ul din excel, se va deschide deja in contul tau si o sa vezi 3 mari butoane.
Vei apasa unul dintre ele si gata, il ai in baza ta de date.

Cam asa arata:

ScreenShot007.jpg