Clicky

Jump to content
n_iulian

Ce filme mai vizionam

Recommended Posts

Guest Deio

Un avertisment verbal, deocamdata pentru Tyler, rog pastrare un nivel acceptabil si fara a va mai contrazice unul pe altul. Sau va fac subforum privat de caterinca si faceti acolo ce vreti. :))

Eu cred ca nu observi ce trebuie. Eu nu ma contrazic cu el, pur si simplu are vreo cinci postari de-a lungul timpului in exact aceeasi maniera, care trec neobservate.

Eu nu am raspuns la ele, in ideea in care le veti vedea voi.

Nu am vrut sa dau eu avertismente ca sa nu fiu acuzat de subiectivism, dar deja e prea mult.

Nu stiu cine este acest coleg si nici nu vreau sa stiu, pur si simplu vreau sa nu-l mai aud vreodata atacandu-ma.

Eu m-am uitat la filmele cu "ninjalaii" astia in trecut, cand alte variante nu existau. De multi ani incoace nu prea mai pot digera filme cu dinozaurii astia, desi m-am uitat la The Expendables 1 si 2, pentru ca am vrut sa vad cum e un film unde e adunata toata crema "batausilor". Nu-s opere de arta, dar sunt filme ok pentru cei care vor bubuiala si bataie. In schimb la filmele cu Jason Statham ma uit cu placere, pentru ca, spre deosebire de restul, el are replici haioase si imi place accentul lui. Bataile sunt la fel ca in celelalte filme, dar la el e ceva in plus, pare mai actor decat robotii enumerati in topicul asta.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk 2

Da, de unele filme mai altfel cu el, imi amintesc si eu. Din pacate, multe dintre ele sunt cam acelasi lucru cu ale robotilor, cum bine le spui tu.

Faptul ca sunt nu stiu ce campioni la nu stiu ce discipline...chiar ma lasa rece, eu urmaresc talent actoricesc, nu talent la bubuiala. 

Eu mereu am crezut ca e pacat sa ma uit la robotii astia, cand sunt atatea filme superbe pe planeta asta.

Am mai pus intr-un alt topic o lista cu super filme, n-o s-o mai pun si aici, ca nu s-ar potrivi  :P

In alta ordine de idei, din cate stiu eu, Statham a fost campion la diving si nu la nu stiu ce bubuiala, dar o fi fost si acolo si nu stiu eu. A mai fost si foto model si vanzator de parfumuri, dar de campion la bubuiala, nu am auzit. Dar poate nu am citit destul.

Iata si un film in care a jucat foarte bine si care chiar mi-a placut. Din pacate, sunt foarte putine.

Are si Statham niste filme slabe, o comedie care a avut 2 parti, nu-mi amintesc exact numele acum, insa majoritatea filmelor lui sunt filme bune, chiar daca cele mai multe dintre ele trateaza cam acelasi subiect: el, fost sau actual asasin, agent secret sau mare ninja :D

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk 2

Cand eram mic vedeam toate filmele cu Van Damme si Seagal si altii asemanatori la televizor, acum nu ma mai uit la asa ceva, au imbatranit si nu mai joaca bine, am vazut totusi Expendables 1 si 2 si aproape toate filmele cu Statham, imi place de el.

Din cand in cand mai trebuie si un film cu bubuieli, pentru diversitate.

Am vazut pentru a doua oara Mystic River cu Kevin Beacon, Sean Penn, Tom Robbins, este cu mister, suspans, politist, cu o crima; e frumos si pe gustul meu.

Edited by n_iulian

Recent am văzut Hero și Kiss of The Dragon cu Jet Li (actorul meu favorit de arte marțiale) și Butterfly Effect cu Aston Kutcher.

Recunosc că m-am uitat și eu la Expandables 1 și 2 dar deja mi se pare că sunt un pic cam imature, prea multe pac-pac-uri, prea multă vopsea roșie. Cică s-ar putea să vedem Expandables 3 în 2014 sau 2015 asta cu condiția ca Sylvester Stallone aka Rambo aka babuin pe mescalină :D să nu-și rupă spatele. :))

Hai sa nu ne mai ascundem după degete..... în anii '80-90 ne uitam pe video la filme cu actorii de mai sus cu excepția lui Jason. S...... și eram foarte fericiți și încântați.

PS. Eu zic ca trebuie să existe mai multă toleranță. Chiar dacă voi intra în contradicție cu colegul meu moderator, omul nu trebuie judecat după ce se uită sau cei îi place....... (să nu uităm capitolul wrestling).....

Daca mie îmi place..... asta este ;) Dar aia nu înseamnă că sunt "anormal".....

Idea oricărui forum este să combatem......" opinia " și NU persoana care postează.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

Deio, cu ce am greșit? Am contrazis părerea lui mesersmith. Forumul e public, deci și postul lui e public. Își asumă postul, a spus și el. Conform spuselor lui, noi care-l contrazicem acum suntem niște copii. Total în regulă, nu?

Pur și simplu m-a deranjat pentru că i-a spus colegului dtatar că își merită soarta, deoarece se uită la filme cu Jason Statham și că toți actori respectivi sunt oligofreni. Spuneți-mi dacă asta e normal și eu nu mai postez pe forum în veci.

Sp1tfire, Snatch și Lock, Stock & two barrels te vor uimi. Filme britanice...umor britanic = love it, scenariu bine pus la punct iar regia îi aparține la Guy Ritchie care nu dezamăgește.

Edited by Tyler Durden

A good Day to Die Hard sau mai exact Die Hard 5 este ultimul film vazut, recunoscand si faptul ca sun fan-ul seriei Die Hard.

Totodata nu pot sa nu-mi amintesc ca stateam calare unul peste altul la vreun prieten mai "dotat" ascultand-o pe tanti Nistor in timp ce urmaream Terminator redat de un video player (si aici ma refer la aparatul in sine nu la cine stie ce software :) ) pe un Elcrom (o tentativa de TV color, pentru necunoscatori).

Nu pot sa nu remarc faptul ca odata cu varsta se schimba si gusturile, insa sa vin acum si sa zic ca actorii copilariei mele sunt naspa ar fi prea mult.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Guest Deio

Sa ma bag si eu? Filme ma uit mai rar, am (re)vizionat Bundy pe Voyo, pana l-au scos nesimtitii si acum ma uit pe alt site legal :)). Ei ma obliga, eu platesc abonament dar isi bat joc de mine. Asta e.

Seriale Doctor WHO (neaparat :) ) The Walking Dead, Seinfeld, MASH. si altele.

Dar filme cu actiune imi plac si mie, cu arte martiale reale si pure, nu americanizate. Un Ong Bak (toate trei), un Yip Man (toate), mai unele cu Jet Li (cele din Hong Kong) si Jackie Chan  (cele mai vechi)
Si multe filme thay, nu le tin minte numele, nu au ajuns pe ecranele noastre decat la TV. Si bineinteles ca am vazut multe filme chinezesti :), imi plac foarte mult.

La cele americane ma uit la genuri SF sau horror. Astept World War Z si inca cateva.

Am vazut si toate filmele cu Seagal, este maestru real de Aikido si a devenit recent si US Marshall parca, sau instructor la politia din Texas. E batran si el, dar noi intinerim? :))

As vrea sa vad un film bun SF, dar nici unul peste anul 2007 nu mai este captivant, toate filmele sunt comerciale, rar gasesti ceva bine regizat si cu scenariu bun.

Cele mai bune filme ale lui Jet Li în opinia mea sunt Hero acolo îmi place cum se schimbă culorile în funcție de povestea ce este spusă de Cel fără Nume (Jet Li) regelui Qin Shi Huang-di, lupta dintre Cer (Donnie Yen)-o suliță de argint și Cel fără Nume-sabie lupta de pe lac dintre Sabie Frântă și Cel fără Nume și multe alte scene memorabile.

Fearless în varianta uncut are scene de luptă deosebit de reale prezentate ca la carte, cât și învățături despre ceea ce înseamnă artele marțiale.

Apreciez foarte mult actorii care au fost crescuți cu artele marțiale (Jet Li practică artele marțiale Wushu de la 8 ani și a fost și Campion Național la Wushu) Donnie Yen și mai sunt dar iertată să-mi fie ignoranța că le-am uitat numele.

Guest Deio

Aceste filme se numesc WuXia (legende). Cred ca avem si noi ceva legende. Doar ca nu stim sa le valorificam. De exemplu, un Burebista remake, la scara mare, coproductie, ar fi foarte fain. Actiune, romantism, istorie, de toate :)

Știu că ar fi ceva deosebit. Și Burebista sau de ce nu Decebal și povestea aurului dacilor care o parte ar fi fost ascuns undeva prin Vrancea în afară de cel găsit de romani (legendă), povestea doctorului dac care a fost maestrul lui Hipocrate care a vindecat foarte mulți bolnavi și apoi s-a retras pe Muntele Kogaion (Zalmoxis) și ar fi n legende și mutări. Suntem estici prin excelență ne plac tainele, legendele, misticul. Dar din păcate banii nu sunt de ajuns. Ne cheltuim energia să facem filme cum era pe vremea plumbuitului :(

Pai tu nu ai vazut cine joaca atunci cand ai cumparat bilete?

raspuns: nu... nu am vazut. am zis... domnisoara cand incepe urmatorul film 4K. o zis... in 5 minute hangover... am zis ce e? o zis... comedie... am zis... urmatorul film... hummingbird... am zis ce e? o zis... batai... am zis... un bilet si o cola mare si rece.

m-am dus "decat" sa vad ce e cu rezolutia 4K. dar am impresia ca NU VIN TOATE FILMELE in 4K... si ca am fost dezinformat.

ah... m-am pozitionat in mijlocul salii... sunetul e demential... dar scaunele sunt proaste.

Eheeee.... Ferice de voi ca aveți timp de vizionat filme... Eu nu am mai văzut un film cred ca de vreun an :(....

Sent from my LG-E730 using Tapatalk 2

Ultimul film vazut Assault on Wall Street cu Dominic Purcell. Bun filmul desi cam trist pe alocuri. Finalul e epic.

Sent from my Android device

e bun de ceva? ador actorul din Prison Break si m-as uita la ceva cu el..:D

Ong Bak 2003 cu Tony Jaa este filmul cu cele mai realiste scene de bataie, idiscutabil;

pe locul doi as pune Flash Point 2007 cu Donnie Yen, parerea mea.

In orice caz, cele mai bune filme cu bataie sunt cu actorii : Tony Jaa, Donnie Yen, Scott Adkins si Jason Statham.

Guest Deio

Jet Li a fost de patru ori campion mondial la WuShu, (sportul national al Chinei) si este un om modest. In schimb a avut 4 neveste :)). Filme bune cu el sunt cele chinezesti, astea americanizate nu prea imi plac. Legendele Chinei sunt bune, sau "Once upon in China".

Oh, si or fi astia batrani, dar sunt in forma mai buna ca mine sau multi care se lauda :))

Jet Li si Jackie Chan imi placeau mai mult cand erau tineri, cred ca de Jet Li - Fist of Legend e cel care mi-a placul cel mai mult.