Clicky

Jump to content
Innoxius

Forum Nokia Lumia 1020 (EOS)

Recommended Posts

In buzunarul din jeans-ii aia incapea si un macbook air de 10". :))

Sent from my iPad using Tapatalk HD

Mai punem un zambet ne mai bucuram de popularitate, cresc paginile insa informatii oficiale...

In India ar putea ajunge in 25 aug dar India e piata mare de desfacere pt aparatele Nokia . Oare ce tine asa in loc productia si distributia ? Apple samsung 2 exemple in care distributia ai zice ca e pe banda rulanta . Si e vorba de zeci de milioane nu de milioane cum e pana in prezent situatia la Nokia . Sper sa nu ajung sa-mi iau iphone asta insemnand sa ajunga Nokia 1020 la operatori mult dupa aparitia device-urilor celor de la apple .

Nu mai pot rezista cu boldul meu 9900. Sunt la al 4-lea aparat schimbat pe garantie insa aceleasi probleme apar dupa 2-3 luni de folosire . Sa nu mai zic de baterie care execrabil e putin zis .

Edited by danielcarpo

Nokia a avut o strategie de lansare treptata si pentru Lumia 920, au fost livrate putine modele ca sa para ca e cererea mare si se epuizeaza stocurile magazinelor. 

http://wmpoweruser.com/stephen-elops-confirms-slow-nokia-lumia-920-production-ramp-up-says-it-is-deliberate-strategy/

Cateva detalii despre sticla Gorilla Glass 3 folosita la Lumia 1020 

Gorilla Glass 3 features on the back of the Lumia 1020 as well as the front display.

Nokia chose Gorilla Glass 3 as the camera cover because of its excellent durability, of course, but also for its superior light transmission performance. In other words, it lets in more light, which helps with the imaging performance.

http://conversations.nokia.com/2013/07/30/nokia-lumia-1020-lets-raise-a-glass-to-corning/

Pana la urma e cum zice aici: daca vrei fotografii, mergi pe lag 4 secunde. Daca vrei doar poze, mergi pe lag o secunda (adica aplicatia nativa WP8) :)

... pot baga si ei un pic de lag. Pacat ca e la capitolul camera.

Tare mult imi doresc sa ajunga la Orange inaintea noului Iphone . Vad poze si filmari extraordinare. E adevarat sunt tipi cu experienta si scot maxim din potential dar tot asa amator cum sunt mi-l doresc. Si sunt sigur ca vor aduce cu urmatoarele update-uri si functiile lipsa in momentul de fata fata de modelul pioner nokia 808.

Edited by danielcarpo

Posibilitatea de a seta sharpul contrastul si intensitatea culorilor in timpul filmarii. Poate un pic si sunetul ce pare un pic infundat. Bine eu vorbesc din ce am auzit . Nu sunt motive reale de a refuza acest telefon si cu toata frumusetea si finetea iphonului nokia ma atrage as spune ca e un device irezistibil.

Si inca o functie ce.mi placea mult la symbian era posibilitatea de a pune pauza in timpul filmarii. Exista posibilitatea acum prin nokia cam pro sau ce softuri vin pe aparat sa unesti filmarile?

Edited by danielcarpo

Imi explica cineva cum e cu captura dubla pentru poze ? Una folosita pt a o folosi la redimemtionare la zoom sau alte detalii si ceallata pentru distributia rapida pe diferite canale de socializare ? Cum functioneaza? Spre exemplu cand intru in galerie voi avea 2 poze ca-n cazul hdr? Sau daca nu , poza pentru shar-uire unde se salveaza?

Edited by danielcarpo

Cand faci poza cu Nokia Pro Cam se salveaza 2 fisiere (de unde si lag-ul de aproape 4 secunde), unul mare (31 MpXla 16:9 sau 36 MPx la 4:3) si unul de 5 MPx. Le vezi pe ambele in Galerie, dar daca il deschizi pe cel mare, ai un link si il poti deschide apoi cu Pro Cam si sa faci ce crop / zoom / reframe vrei si sa salvezi mai multe de 5 MPx din el. Le poti transfera si pe cele mari pe PC. Practic vei avea o imagine "master" si mai multe mici care deriva din ea. Probabil, cand le salveaza, pe cele mici le numeste dupa numele celei mari, la care adauga un index. Dar asta e doar o presupunere a mea.

Eu am inteles ca imaginea mare nu apare in galerie, apar doar cele de 5MP care au un link catre original. http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=p86emCw2biI&t=97  care poate fi editat doar cu Nokia Pro Cam 

"Full-res shots live only within Nokia Pro Cam, and are only accessible by physically plugging your phone into your computer."  http://http://www.theverge.com/2013/7/24/4550342/nokia-lumia-1020-review

Da, corect. Asa este. Mi s-au amestecat informatiile in cap :D Ce e clar e ca poti transfera pe PC si imaginea mare, dar aceasta nu are thumbnail in Explorer. Asa le poti identifica in Windows, altfel decat dupa marime.