Clicky

Jump to content
r3cky

Ecran/sticla spart/a Samsung Galaxy S3

Recommended Posts

Salutare tuturor!

Astazi, am avut ghinionul sa-mi scap S3-ul pe asfalt, de la inaltimea buzunarului. 

Din pacate, telefonul a cazut direct pe display (pe spate aveam husa, da' ghinionul...) si i s-a inflorit toata sticla din partea de jos cu 2, 3 crapaturi care se intind pana sus (pana la casca).

Desi touch-ul si display-ul functioneaza la fel ca inainte (nu au fost afectate), o cunostinta care lucreaza la un service de telefoane mobile, mi-a sugerat ca indicat ar fi sa schimb display-ul cu totul. Pentru ca daca schimb doar sticla de deasupra, nu va mai arata ca inainte, "se vede aiurea apoi" (acestea au fost cuvintele lui).

I s-a mai intamplat cuiva ceva de genu'? Ma cam doare sufletul sa dau jumatate din valoarea telefonului pe display... :)

Sfaturi?

Multumesc.

Chiar ieri am fost la cineva care a facut exact acest lucru, a schimbat doar sticla la un S3 si e asa cum ti s-a spus, nu e ca inainte. Mi-a aratat S3-ul sotului, neatins si al ei schimbat doar sticla si se vad diferentele. 

Ce diferente? Adica, ma gandesc, ca daca treaba (inlocuirea acelei sticle) este facuta profesionist, nu ar trebui sa apara diferente, nu?

Imi pare rau sincer de ce ti s-a intamplat.

Si eu am vazut un S3 cu sticla schimbata si mi s-a parut ca se vede...altfel. Nu prea stiu cum sa explic, parca se vedea nenatural.

L-am comparat cu Note2, dar mereu a existat o diferenta intre ele, chiar si cand nu fusese ecranul schimbat. Ar fi bine daca ai putea vedea cum se vede dupa schimbarea sticlei la un alt coleg.

Aveam impresia ca e un celofan peste ecran. Culori mai spalacite. Ce-i drept, cand stii la ce te uiti si o faci cu atentie sa descoperi diferentele, poate le vezi altfel. Dar eu, care nu folosesc un S3, pot spune ca le-am am vazut. Nu i-am intrebat unde au facut inlocuirea si nici despre costuri.

Guest Deio

Cred ca vorbiti de ecrane compatibile :)

Am doua cazuri de telefoane cu ecrane sparte, recente :)

Un S2 al cuiva, care l-a spart, a dat 300 lei pe Ebay pentru ecran, l-a schimbat un coleg, ca eu nu eram disponibil atunci :(

Si am un S3 al altui coleg, cu ecran spart, dar vrea original. Nu observi diferentele dintre ele, pentru ca ecranul e original Samsung. Iar schimbatul de ecran nu e chiar asa de greu.

Evident, unul compatibil e 600 lei, originalul este peste 1000 :(

Am uitat sa spun ca nu ma ocup in mod curent si ca inlocuirea am facut-o pe ochi frumosi :)) Trebuie sa fie tare frumosi ca sa ma bag la asa ceva :D

Inseamna ca erau, nu? :P

Dar pana la urma, tu vorbesti de ecran sau de sticla? Ca eu am inteles ca la telefonul pe care il vazusem eu, se schimbase doar sticla, nu si ecranul in sine.

Guest Deio

Cred ca poti, dar in cazuri exceptionale. Cu aer cald, sa separi cele doua subansamble si sa comanzi de pe Alibaba.com, doar digitizorul. E riscant, poti distruge piesele.

In concluzie: nu prea am de ales. Asta este. Mai multa atentie pe viitor.

In alta ordine de idei, Deio, observ ca lucrezi cu telefoanele. :) Spune-mi si mie, te rog, cat ma costa toata "nebunia" asta cu schimbat display-ul?

Am vazut pe okazii la 500-600 de lei bucata (display). Original Samsung cica...

Si inca ceva... Noul display vine "la pachet" si cu rama aceea cromata de pe marginea telefonului? Ca si aceea e lovita in vreo 2 locuri... :(

Multumesc...

Guest Deio

Telefoanele sunt hobby :) Desktopurile sunt specialitatea mea. :D PC-urile in general.

Display-ul de care ti-am zis vine cu toata partea frontala si inlocuirea lui nu e dificila. Necesita surubelnite foarte fine si atentie :)

Intr-adevar, daca ai putina indemanare (plus niste tutoriale citite) poti inlocui singur acel panel touch/display, ma refer, cu totul. De altfel, solutia asta e si cea mai eficienta si cea mai sigura. Nu are rost sa iei doar touch-ul. Mare atentie insa de unde iei acel ansamblu, caci risti sa iei ceva low-quality, si dupa aceea sa regreti diferenta de pret. Din experienta spun, am inlocuit display-uri luate de pe ebay care ba nu se vedeau precum originalul, ba unghiul de vizualizare era ciudat, se vedea albastru/violet, daca te uitai mai din profil.

Un site bun ar fi acesta. Ai acolo cam tot ce vrei, chiar si acea rama de care ziceai.

Da, Mihnea, foarte clar si misto video-ul pus de tine. Din ce am inteles, e nevoie de ceva statie de lipit cu aer cald ca sa desprinzi display-ul de pe sasiu, ceea ce face aproape inposibila doar schimbarea touch-ului. Caldura si tensiunea pe care o aplici cand vei scoate ecranul, posibil sa-l afecteze ireversibil.

Cred ca e recomandat sa schimbi touch-ul cu tot cu ecran.

Da, cel care se ocupa de canal a desfacut multe telefoane, inclusiv S4.E in listele de redare daca va intereseaza.Din ce am vazut in dezasamblarea lui Nexus 4, la inlocuirea display-ului l-a avariat putin in coltul din dreapta.Partea cea mai grea e la inlocuirea ecranului, dar daca ai altceva de schimbat o poti face linistit dupa videoclipurile lui.Cu putina rabdare si atentie il faci acasa, nu te mai duci la Gigel GSM sa il repari unde te alegi si cu banii luati si cu ceva piese schimbate care nu aveau probleme

Edited by Mihnea

Dupa lungi cautari pe internet, am ajuns la concluzia ca cei de la Samsung Plaza par cei mai seriosi si isi ofera serviciile la preturi decente fata de alte serviceuri gsm.

Am luat legatura cu dansii prin mail si mi-au raspuns foarte promt.

Desi in prima faza nu au vrut sa-mi comunice care ar fi costul reparatiei, dupa ce am insistat putin mi-au spus ca pretul aproximativ pentru inlocuirea display-ului este undeva in jurul sumei de 700 de lei, insa, doar in urma verificarii telefonului, imi vor comunica un pret exact.

Din pacate "Garantia telefonului va fi anulata in urma socului mecanic conform certificatului de garantie emis de catre producator." 

Telefonul se afla in garantie la Orange inca 21 de luni. Se anuleaza garantia? Chiar daca telefonul este in baza de date Orange, le comunica cei de la Samsung Plaza ca eu am inlocuit display-ul la ei? Chiar nu stiu ce sa zic in legatura cu asta...

O alta veste buna "Daca va prezentati personal cu produsul in service se poate remedia in curs de o ora daca avem piesa necesara pe stoc."

Da, si eu am avut un Note2 la ei si mi l-au facut in cateva zeci de minute.

La povestea cu garantia de la Orange, din cate stiu eu, cei de la Samsung Plazza fac garantii pentru toti operatorii din Romania.

Asa incat, au acces direct la bazele de date ale acestora. Evident, cele legate de garantii. 

O sa aflu maine cum sta treaba cu garantia.

Astazi am sunat la ei sa aflu daca au piesa (display-ul) pe stoc si maine o sa merg sa-l inlocuiesc.

Domnisoara/doamna de la telefon mi-a spus ca ei nu inlocuiesc doar sticla aceea ce acopera partea frontala a telefonului, ci tot ansamblul (display + sticla).

Desi pe mail mi s-a comunicat ca un pret aproximativ al reparatiei este aproximativ 700 de lei, la telefon mi s-a spus ca inlocuirea display-ului costa aprox. 600 de lei. E bine. Era mai rau daca era mai mult... :)

Totusi, nu inteleg de ce aceasta diferenta... :-??

Si prima si a doua oara am intrebat cat ma costa pe mine, "platitorul", toata distractia asta. De indata ce eu merg la ei sa-mi inlocuiasca display-ul... Ca nu ma duc, cumpar display-ul si plec acasa... :)

Gasisem pe un forum o persoana care spunea ca platise 580 de lei (cu totul) pentru acelasi tip de reparatie la Samsung Plaza. Vedem astazi, mai tarziu...

Edit:

Am fost ieri la Samsung Plaza si mi-am schimbat display-ul. Toata "distractia" a durat mai putin de 45 de minute iar personalul de acolo s-a comportat extrem de profesionist.

Costul final? 554 de lei.

Vestea buna este ca telefonul va beneficia in continuare de garantia Orange iar pentru noul display am o garantie de 6 luni.

Ce pot spune, ma bucur ca s-a rezolvat si sper ca pe viitor sa nu mai fiu nevoit sa apelez la serviciile lor. :)

Edited by r3cky

Asa este , sa schimbi display-ul cu touchscreen si geam la un Samsung Galaxy S3 sau S2 costa destul de mult , insa acum se poate schimba numai geamul .

Bineinteles ca niciodata nu va mai fi ca cel din fabrica .

Mai jos atasez niste link-uri utile pt cei ce au nevoie de Display Samsung Galaxy S2 sau S3 complet , numai geam-ul pentru ele si o lista cu service-uri gsm ce pot face acest lucru .

Reclama

Bafta .

Edited by Innoxius
Reclama

Salutare. Am si eu aceiasi problema cu geamul si am tot cautat o modalitate de schimbare mai putin costisitoare, dar din ce am gasit...nu prea se mai merita sa il repari :(  A zis cineva mai sus de cei de la Samsung plaza buc. si a avut dreptae, sunt cei mai seriosi din tara si cei mai buni. Eu nu mi-am mai schimbat geamul la telefon pentru ca nu ma deranjeaza chiar atat de rau, doar vizual ma deranjeaza. Acolo la plaza si-a schimbat o amica geamul si rama si arata exact ca atunci cand la cumparat, dar a dat si ceva mai mult...pe undeva pe la 300-400 ron, dar eu merg pe principiul ca un telefon reparat, nu o sa mai fie telefon nici-o data si o sa ai probleme. Eu ma schimbat la cineva un geam la un i9300 si arata foarte bine, dar daca nu ai sculele necesara sa il desfaci...nu prea este indicat sa te apuci sa folosesti inloc de aparat cu aer cald, un feon sau sa iei cea mai prosta banda dublu adeziv de pe piata... In urma cu ceva timp am lucrat intr-un service gsm si inca mai am aparatura acasa, dar daca nu o ai...este foarte greu de schimbat. Si inca ceva, daca va apucati vreo data sa schimbati un geam la telefon, sa staiti intr-un loc mai umed( de preferat in baie :) ) ca sa nu va intre praf in el. Stiu ca suna ciudat faza cu baia, dar este testata de mine si nu am avut nici-o problema pana acum :D  Banda dublu adeziv din comert nu prea este buna, incercat sa comandati de pe amazon un gel special care lipeste si fieru ;) si atunci cand vreti sa schimbati geamu, trebuie incalzit putin ca sa se dea jos :)

Si eu mi-am schimbat sticla la Galaxy S3, a iesit ca din fabrica prin laminare, sticla fiind cea mai buna calitate. Mi-a recomandat un amic un service langa Cismigiu si desi aveam oferte mai bune la pret am preferat un service de la care sa primesc si factura si garantie. L-am schimbat acum cateva luni in jur de 200 ron a fost. Adresa lor este aici:RECLAMA

Edited by Innoxius