Jump to content
MistaVee

Samsung Galaxy SIII se incarca greu

Recommended Posts

Salutare tuturor.M-am luat acuma câteva zile un SGS3 de la o persoană , nou ,doar că nu mi-a dat accesoriile.

Credeți că din această cauză mi se încarcă foarte greu că nu am încărcătorul original ??? În 4 ore s-a încărcat 75%. Ceea ce mi se pare foarte mult. LG-ul în 2 ore era gata de la 1% la 100%.

Am încărcătorul de la fostul telefon lg optimus sol.

Rugaminte catre colegii de pe sectiunea SIII.

Ca sa nu avem si noi topicuri kilometrice, de sute sau mii de pagini asa cum sunt cele de pe computergames, si ca sa avem sanse sa si gasim ceva atunci cand folosim functia "cautare", va rog sa scrieti probleme distincte, in topicuri distincte.

Vad probleme legate de huse la un loc cu cele legate de rom-uri sau mai stiu eu ce.

Din cauza asta, n-o sa iasa nimic daca vreun coleg vrea sa foloseasca functia cautare si sa caute o anumita problema.

Deja vad ca s-au strans 1004 postari in 51 de pagini si a devenit un topic extrem de greu de parcurs si mai ales de urmarit, pentru ca sunt probleme multiple, raspunsurile sunt pe sarite, coerenta topicului vad ca a disparut demult.

Aveai asta chiar pe pagina pe care ai postat. Ce este asa de greu ? De acum eu incep sa dau puncte de penalizare pentru postari sau topice deschise unde nu e locul. Accept o greseala la prima postare. Sa nu ziceti ca nu v-am avertizat. De luni de zile va rugam asta.

Se pare ca ai o problema cu culoarea rosie. Iti repet ce a scris colegul, de data asta cu o alta culoare

Ca sa nu avem si noi topicuri kilometrice, de sute sau mii de pagini asa cum sunt cele de pe computergames, si ca sa avem sanse sa si gasim ceva atunci cand folosim functia "cautare", va rog sa scrieti probleme distincte, in topicuri distincte.

Telefonul este nou ? Sincer e un pic ciudat, cand vezi persoane care au telefon nou fara cutie, garantie, factura sau accesorii. Tin minte ca prima incarcare a durat peste 4 ore la mine la S3. Poti cumpara un incarcator de Samsung, costa 40-50 de lei daca nu ma insel. Acum dupa cateva luni se incarca foarte repede, aproximativ 1% pe minut. Deci in 2 ore e incarcat, deci daca chiar este nou ai un pic de rabdare si ca sfat: achizitoneaza un incarcator original.

De cate ori l-ai incarcat pana acum? Oricum imi este greu sa cred ca este nou. Cel mai important este sa il incarci de cateva ori si sa vezi daca va mai dura tot atat.

Cel mai sigur încărcarea pe o durată mai mare provine de la faptul că respectivul încărcător care este proiectat pentru Optimus Sol și nu scoate atâta curent cât necesită bateria lui S3. Altceva nu are ce să fie. Și eu mai pățesc așa când încurc încărcătoarele :D

Dap :) . Ai dreptate Ionel . Am testat astăzi un încărcător de htc chacha și s-a încărcat 40% în 30min. Deci dacă voi cumpăra unul original va merge bine. Îmi recomandați un site de accesorii bune , dar relativ ieftine?

www.originale.ro, dar magazinul lor este in bucuresti. Aproape de Universitate. Eu am cumparat de la ei husa si folie pentru fostul S2 si am fost foarte multumit.

Uite pagina: http://www.originale.ro/original-samsung-microusb-incarcator-priza-eta0u80ibe-galaxy-s3-i9000-i9100-note-s5830-p-2899.html

Buna, as avea si eu o intrebare! Detin un Samsung Galaxy S3, si de 2 zile am o problema cu el si anume ca nu se mai incarca deloc bateria, nici cu cablul de date, dar nici cu incarcatorul, care este original. Imi spune si mie cineva ce este de facut, va rog? :D

Poti cumpara un alt incarcator original si faci proba. Sau incearca incarcatorul la un alt telefon si vezi daca merge.

Daca alt telefon merge incarcat, e clar. Ori e de la mufa, ori trebuie schimbata bateria.

Salutare,de cateva ore am un Samsung Galaxy S3.L-am luat de la cineva de pe mercador,totul merge perfect doar ca se incarca foarte foarte greu,am luat aplicatia aceea cu charging si imi zice acolo 100 999 100.Incarcatorul pare sa fie original scrie output 5.0V-1.0A.Care ar fi problema?

Cred ca am mai postat treaba asta: iti trebuie un incarcator nou cu output de 1A; majoritatea celor ca au S3 au avut problema cu incarcatorul original. Poti sa mai incerci sa incarci cu alt usb + incarcatorul original (la mine a functionat asta doar cateva zile). Am un incarcator de 1A output marca Energizer si de cand l-am luat (cam de jumatate de an) nu am mai avut probleme cu incarcarea.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Edited by alexmihai92

Multumesc mult,am sa cumpar un incarcator.Dar problema ar fi alta,de la cine l-am luat,a venit cu versiunea android 4.2.2 Beta.As vrea sa ii pun si eu una oficiala 4.2.1 sau 4.1.2 care e buna.Am vazut vorbindu-se pe aici de Root si alte chestii.Eu la Samsung nu ma pricep asa ca v-as ruga sa ma ajutati si pe mine sa inteleg unele chestii la Samsung si mai mult,sa ma indrumati spre schimbarea de android.Va multumesc.

Daca a venit cu 4.2.2 sigur ai root la telefon si probabil un custom recovery instalat. Iti sugerez sa citesti prin sectiunile dedicate S3 de pe XDA developers si o sa gasesti pe acolo destule custom rom-uri 4.1.2.

Sent from my Android device

Stai 2 secunde,telefonul l-am luat de la cineva dar nu nou.El a pus 4.2.2 pe el,si te-as ruga dami si mie un link cu sectiunile alea si ce inseamna root si alte chestii.Este prima data cand posed Samsung si de asemenea prima data cand intru pe un forum de Samsung asa ca ma uit si parca sunt blocat,nici nu inteleg nimic din exprimarile d-voastra.

Am citi explicatiile acelea,mare lucru nu prea am inteles pentru ca nu stiu exact despre ce e vorba,dar am desprins unele lucruri de acolo.Acuma intrebarea este ce fac pe mai departe pe xda developers nu pot scrie pentru ca nu am 10 posturi si tot ce este pe acolo este in englez,la mine ar fi de folos un forum ca acesta in romana sa nu fac vreo greseala,si cum stiu ce am eu in telefon are root nu are ..ce sa fac pe mai departe.Ajutati-ma si pe mine va rog frumos.