Clicky

Jump to content

Autonomie Baterie Foarte Slaba

Recommended Posts

Salut , de curand mi-am schimbat telefonul cu un Galaxy S2.

Avea intial Android 2.3.5 parca pe el , si am facut update la un JB 4.1.2 . 

Problema ii alta , bateria pica vazand cu ochii. Nu l-am folosit prea mult cu 2.3.5 deci nu stiu cum tinea cu acela. Se poate sa fie problema softul ca descarca in halul acesta bateria ?

Chiar nu mai stiu ce sa fac. Ma gandeam sa cumpar baterie noua , dar nici nu as da bani si sa vad ca face la fel. Stiti cumva un JB 4.1.2 bun care nu omoara bateria ?

p.S. Am tot citit pe aici pe forum , despre nordic blablabla :). Imi ziceti care e cel mai ok privind bateria. Ca mie cam greu sa le incerc pe rand , mai ales ca sunt postate pe hotfile si acolo doar cu portia te lasa :)

Edited by DaBotta

Pai pe HotFile ai voie cu una-doua pe zi. Iar acum un Rom nu il testezi 12 ore. In primul rand nu ii poti observa durata de viata a bateriei.

Deci cu Hotfile nu ar fi chiar o problema.

te-ai gandit sa incerci un Custom ROM ? gen CM, AOKP sau un rom cu TW.

Cu mai mult nu te pot ajuta, nu sunt posesor de S2 si nu detin cunostinte avansate despre el.

Si mie pe S3 cateodata adevarat cu ecranul spre maxim, dar nu maxim, cu netul activ sare nu mereu dar sare si 2-3% direct.. Cum am intrebat si pe un topic facut de mine, cum pot sa imi dau seama ca bateria are ceva sau doar versiunea care o am pe telefon consuma? Ca o baterie nu e asa scumpa, dar nu are rost sa iau alta daca nu e problema cu ea. Dar cu softurile astea in ziua de azi nu stii care e cauza daca bateria sau versiunea care o ai..

Cred ca aveam 4.0.4 Mesersmith. Inainte pe noapte, ca atunci vedeam cel mai bine imi lua 1% pe ora.. fara sa butonez deloc. Acum imi ia cam 3% dupa 7 ore sa dau un exemplu, asta fara sa umblu pe telefon. Ce mi se pare ciudat este faptul ca sar procentele cateodata de exemplu de la 60%, sare direct la 58%. Cateodata chiar si 3%. Astept urmatorul update, ca am inteles ca unii au primit deja, adica tot 4.1.2, dar cu mici modificari spun unii, in bine.

Totusi bateria si telefonul nu au 6 luni mi se pare prea putin timp a se "strica" bateria. Ma gandesc ca ori am o aplicatie ceva care papa, desi am folosit cateva aplicatii sa vad ce consuma. Nu a iesit nimic in evidenta, poate un pic facebook-ul. Si la poze dupa cateva poze facute scad procentele destul de repejior.

Astept cateva zile sa vad cum sta treaba, cu mai multe variante, printre care voi sterge si facebook-ul. O facusem, dar dupa o zi l-am instalat din nou :)).. Parca inainte prinde mai multe ore de ecran activ, acum nu prea mai ajung la 4 ore..La inceput se intampla asta, chiar si mai multe ore de ecran activ. Sincer foloseam telefonul pe automat sau spre luminozitate scazuta.

Cand va jucati asa cu ROM-urile, este necesar sa ii faceti reset si la Battery Stats. Exista un fisier numit battstats.bin in /system care se rescrie la fiecare ROM flash. Acumulatorul se descarca mai usor sau este raportat gresit pentru ca telefonul nu stie, trebuie sa "invete" valorile maximale si minimale.

Evident, daca va puneti ROM custom care are si root sau CWM, in Advanced, exista si Battery Stats wipe.

Acest lucru se face doar cu acumulatorul incarcat 100%, apoi descarcat complet pana se opreste gadgetul si apoi incarcat complet 100%.

Eu nu am umblat deloc cu rom-uri sau root. Ma gandesc sa nu fie afisata aiurea, adica in loc sa scada cate 1%, sa scada 2%. AdIca ar trebui calibrata bateria, dar parca fara root nu merge. Tin minte ca in primele zile cand am luat telefonul mi-a sarit si 5% sau unora imediat dupa scoaterea de la incarcat de la 100%, imediat aveau 99%. Nu merge bateria calibrata fara root?

Dupa unii autori, care par ca au habar despre ce vorbesc, calibrarea bateriei cu diverse aplicatii e un mare fâs, nu imbunatateste cu nimic performantele bateriei.

Nu stiu despre aplicatiile astea mai nimic, dar Deio spunea de batery wipe.

Dar eu vin si intreb, atunci cand nu pui rom custom si doar faci update OTA sau Kies, trebuie sa mai faci acest wipe?

Si daca nu ai root(nu e cazul meu), de unde faci acest wipe?

De aceea se recomanda ca orice update/upgrade ROM sa se faca doar cu bateria 100%. OTA nu rescrie battstats.bin, dar un alt ROM da.

Daca va uitati la cei care fac ROM-uri, tot timpul recomanda cateva cicluri incarcari/descarcari, pentru ca ROM-ul sa "se aseze".

Nu trebuie sa fii expert sa vezi ca are logica :)

Edit:

Si da, calibrarea nu imbunatateste. Doar rezolva problemele deja expuse, nu este necesar sa calibrezi bateria de fiecare data. Dar daca te joci cu multe ROM-uri custom si le tot instalezi, atunci cam e nevoie si de calibrare.

battery stats bin se gaseste in data- system. e un fisier care pastreaza informatiile despre durata bateriei dupa reboot sau flash. Am citit ca aplicatiile care calibreaza bateria sau sterge acest fisier nu ajuta cu nimic. ce am vazut pe xda si am folosit cu succes este

-daca faci flash si ai bateria 100% lasi sa se goleasca singura reincarci full iar si gata.

-daca ai sub 100% bateria se procedeaza la fel numai ca mai bine faci 2-3 cicluri de reincarcare

- cu odin parerea mea e ca e obligatoriu sa fie 100% bateria

Dupa primul ciclu de incarcare se inchide tel si se scote bateria pt 5 min.Parerile sunt multe. Eu am adaptat putin. cand aveam s1 stergeam battery stats dupa fiecare rom instalat si nu a ajutat. Fiecare face cum crede mai bine. Asta e metoda mea iar dupa un an bateria e buna chiar daca am instalat cam 50-100 custom rom

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Edited by ionutzvip

Dupa reflashuire sau reset nu se mai pastreaza informatiile (in conditiile in care reflashuirea se face prin cablu, indiferent de metoda). Ajungem iar la mituri legate de calibrarea bateriei. Pentru mine, efectul unor astfel de programe este unul placebo. Adevaratul salt este dat de kernel, nu de pseudo-smecherii facute de programe :)

• 4 weeks later...

Am avut instalat , nimic suspect sau ciudat. Screen , dar acum il tin pe auto si idem

Esti sigur ca stii sa interpretezi corect un Dump File?

Daca in Better Battery Stats nu apare nimic care sa iti tina telefonul activ sau prea multe wakelock-uri atunci inseamna ca:

1. Ori sistemul tau nu citeste corect nivelul bateriei si, chiar daca scrie 45%, poate tu ai mai mult.

2. Bateria ta trebuie inlocuita. Daca as fi in locul tau as incerca cu o baterie a unui prieten cu S2(daca ai) si abia apoi as cumpara una noua, eventual de 2000 mAh.