Clicky

Jump to content

Cost schimbat baterie ?

Recommended Posts

Sunt curios cat costa in service sa ti se schimbe bateria la un Nokia Lumia 800 ? Cu aceasta carcasa unibody, numita Fabula :)

Din cate stiu eu bateriile aveau durata de viata intre 500-1000 de incarcari, asta era la telefoanele vechi care te tinea 4-5-6 zile bateria, deci era normal si dupa cativa ani bateria sa mai tina 4 zile. Dar cu smartphone-urile din prezent care sunt incarcate zilnic rapid si descarcate tot rapid, poate si de doua ori pe zi, in functie de utilizare, ar trebui intr-un an sa ai deja minimum 365 de incarcari, in doi ani 730 de incarcari, deci sa ajungi la pensionarea bateriei si inlocuirea ei.

Un pic de off topic.

Intreb pentru ca am vazut ca a ajuns pretul la 900 de lei la Lumia 800 si mi se pare decent, pretul, plus ca imi place si design-ul Fabula si vreau sa am un telefon cu acest design pana nu trece Nokia la altceva.

Eu sunt genul care schimba telefoanele la 3-4-5 ani, mai am si-n prezent Nokia N80, N73, 6234, perfect functionale. Mai mult de un ecran super rapid si un browser tot la fel si o camera bunicica nu ma intereseaza; nu instalez aplicatii sau jocuri, nici pe PC n-am mai jucat nimic de 2-3 ani.

Un posesor de Lumia 800 daca poate sa-mi zica cat il tine bateria ?

post-1694-0-51429700-1366104854_thumb.jpg

Din pacate n-am vazut pe acest forum pe cineva cu Lumia 800. Pana la urma Lumia 800 e un Nokia N9 cu aceleasi piese in afara de ecran care are o alta rezolutie 480x854-N9, 480x800 Lumia 800 cu butoanele specifice Windows Phone. Bateria e aceeasi.

Si daca esti curios uite aici un link de demontare a lui N9 respectiv Lumia 800:

Multumesc, cand am timp o sa trec pe la niste service-uri gsm, o sa intreb acolo, sa vad ai cat cer.

Daca-mi cumpar Lumia 800 o sa fiu unic, oricum in viata mea am vazut doar o singura data la cineva in metrou un Lumia 800 albastru, in rest numai Android si iOS. Vreau ceva diferit ca m-am plictist de Androit si iOS numai vazandu-le la altii, peste tot.

• 4 weeks later...

Sau mai bine un Nokia N9, prețul este foarte bun, are Linux pur, este mult mai deschis dpdv al softului față de WP 7,8, aplicații am văzut destule pe Store-ul celor de la Nokia. Deci decizia îți aparține :)

Uite aici un link cu versiunea de 64 GB: http://www.quickmobile.ro/telefoane-nokia/pagina-1.htm

Sper să te ajute în decizia pe care o vei lua :)

Daca-ti zic ca mie chiar imi place Windows Phone o sa ma crezi nebun ? :D Mi se pare mai serios, e simplu si rapid, pe mine nu ma intereseaza customizarea, abia daca schimb culoarea la tema eu :D Vreau ceva frumos la design, materiale bune si rapid in meniu, fara lag, browser rapid, aplicatiile nu ma intereseaza, sunt anti editat poze, in afara de sah si solitaire nu prea ma joc nimic :D

Imi cumparam un HTC One S/X pana acum daca era sa fiu fan Andoid, N9 nu vreau, un singur telefon cu acel soft, pas.

Daca continua Nokia cu Meego sau cum se numeste, pana acum avem un astfel de telefon, asa am asteptat sa vad evolutia cu WP, credeam ca nu o sa prinda la public, dar se pare ca merge incet-incet, cresc vanzarile.