Clicky

Jump to content

Probleme upgrade JB

Recommended Posts

Salut am si eu o intrebare. Daca am cumparat telefonul la liber din Media Galaxy si au scos JB oficial pentru S2 as putea avea probleme in tentativa de a face upgrade la soft? L-am conectat prin Kies si i-am dat tools si Firmware upgrade and initialization si imi spune ca: "GT-I9100 does not support initialising" . Ma poate ajuta si pe mine cineva cu un sfat in legatura cu ceea ce ar trebui sa fac sa imi pot face si eu upgrade-ul? Aa si sunt client VDF daca conteaza asta cumva.

Multumesc

Ai incercat sa vezi daca ai update disponibil prin OTA?Du-te in Setari>Despre dispozitiv>Actualizare Software si aici iti introduci contul Samsung.Verifici daca e ceva si apoi revi cu raspuns.Tasteaza in dialer : *#1234# si de asemenea ne spui aici datele de acolo

Builturile Samsung sunt diferite, la unele ROM-uri tine bateria mai mult, la altele mai putin, pot avea si probleme .Iti recomand sa citesti forumul dedicat telefonului tau de pe XDA developers.Insa, daca nu ai rabdare si vrei neaparat Jelly Bean intra pe Sammobile la sectiunea firmware, verifica unde sunt disponibile ultimele update-uri si retine CSC-ul.Uite aici linkul cu CSC-urile care corepund tuturor tarilor  http://forum.xda-developers.com/wiki/Csc .Vezi sa nu alegi un CSC care corespunde unui provider, de exemplu daca update-ul ar fi disponibil in Ungaria (T-Mobile) nu il alegi ca sa nu intampini probleme.Dupa ce ai gasit tarile unde sunt disponibile update-urile libere de operator descarci de pe market urmatoarea aplicatie https://play.google.com/store/apps/details?id=com.manniakk.cscselector&hl=ro .(aplicatia iti va aduce telefonul la setarile din frabrica!!!).Asta modifica codul tarii a.i. telefonul tau pare ca a fost cumparat din Germania de ex.Descarci, schimbi CSC-ul cu unul in care update-ul este disponibil si conectezi la Kies.(Cand verifici pe Sammobile, in dreptul fiecarui release este iconita Kies, ai grija ca ea sa fie colorata si nu gri, asta inseamna ca update-ul se poate face prin Kies.Nu stiu daca garantia se pierde instaland un rom oficial Samsung dar cred ca poti modifica codul inapoi pentru Romania.Indicat e sa mai astepti pana apare si la noi!

Edited by Mihnea

Ai incercat sa vezi daca ai update disponibil prin OTA?Du-te in Setari>Despre dispozitiv>Actualizare Software si aici iti introduci contul Samsung.Verifici daca e ceva si apoi revi cu raspuns.Tasteaza in dialer : *#1234# si de asemenea ne spui aici datele de acolo

PDA: I9100XWLP7;   PHONE: I9100XXLPS;   CSC: I9100XXLPH; built info: tue apr 3 19:44:49 KST 2012

Astept un raspuns sa ma lamuresti si pe mine...Multumesc

E disponibil la Vodafone http://www.sammobile.com/firmwares/1/?model=GT-I9100&pcode=CNX#firmware  dar se face doar prin OTA si e posibil sa primesti si ceva staff de la Vodafone.Daca tot esti client la ei poti alege codul CNX in acea aplicatie

daca astept apare si pentru mine? sau cum ca eu nu mai inteleg nimic din ce se intampla aici:))...ii dau pe wireless imi spune ca no update found....pe kiess imi da c anu se poate face initializarea...eu nu mai inteleg nimic, sa imi explice cineva ca la babe:))) Multumesc

Edited by trs

Nu trebuie sa descarci niciun fisier de pe Sammobile.Descarci doar aplicatia de pe market si selectezi codul CNX daca exista acolo.Inca odata atentie pentru ca vei pierde TOT daca schimbi codul.Dupa ce ai schimbat intri la actualizare software si ar trebui sa iti apara o notificare cu privire la update.Eu totusi iti recomand sa astepti, e alegerea ta ;)

O zicala veche zice in felul urmator: Celui ce stie sa astepte, timpul ii deschide portile.  Deci mai bine astept:)) nu cred ca dureaza mult pana vine si pentru mine update-ul. Va multumesc pentru pareri, in continuare daca aflati ceva mai scrieti aici eu intru zilnic sa vad ce se mai invarte aici :)

Eu am urmat procedura care ti-am scris-o pe o tableta Samsung si a mers fara nici cea mai mica problema.Personal imi era frica sa nu imi "brickuiesc" tableta cu acea aplicatie de schimbat CSC-ul.Am contactat dezvoltatorul care s-a dovedit a fi foarte amabil si mi-a confirmat ca aplicatia nu dauneaza cu nimic device-ului si ca cel mai rau lucru care se poate intampla este ca CSC-ul sa ramana acelasi.Mai era o metoda cu Odin de care spunea Feri dar aceea este mai riscanta si trebuie sa ai grija ce faci pe calculator in acel moment pentru ca orice intrerupere poate sa iti scoata cateva sute de lei din buzunar pentru service.Si eu am citit multe forumuri si metoda asta mi se pare acea mai sigura.Cat despre asteptat nu stiu ce sa zic, la tableta mea Samsung a facut update-ul in tari ca Thrinidad, Tabago, Iran de parca piata de acolo rotunjeste veniturile companiei.Nici acum  nu e disponibl in tari importante ca UK, Germania, Italia.Nu pot sa le inteleg politica...nici cu plasticul nici cu update-urile <_<

Feri, on 15 Apr 2013 - 22:02, said:snapback.png

De ce este mai riscant cu Odin? Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

E plin Forumul XDA de postari cum ca si-ar fi brickuit terminalele cu Odin

Edited by Mihnea

Eu am urmat procedura care ti-am scris-o pe o tableta Samsung si a mers fara nici cea mai mica problema.Personal imi era frica sa nu imi "brickuiesc" tableta cu acea aplicatie de schimbat CSC-ul.Am contactat dezvoltatorul care s-a dovedit a fi foarte amabil si mi-a confirmat ca aplicatia nu dauneaza cu nimic device-ului si ca cel mai rau lucru care se poate intampla este ca CSC-ul sa ramana acelasi.Mai era o metoda cu Odin de care spunea Feri dar aceea este mai riscanta si trebuie sa ai grija ce faci pe calculator in acel moment pentru ca orice intrerupere poate sa iti scoata cateva sute de lei din buzunar pentru service.Si eu am citit multe forumuri si metoda asta mi se pare acea mai sigura.Cat despre asteptat nu stiu ce sa zic, la tableta mea Samsung a facut update-ul in tari ca Thrinidad, Tabago, Iran de parca piata de acolo rotunjeste veniturile companiei.Nici acum  nu e disponibl in tari importante ca UK, Germania, Italia.Nu pot sa le inteleg politica...nici cu plasticul nici cu update-urile <_<

Feri, on 15 Apr 2013 - 22:02, said:snapback.png

Da dar daca a aparut pentru S2 pt retelele noastre de comunicatii din romania eu zic ca vine soarele si pe strada mea si in decurs de 1 saptamana apare si la mine...dar din cate am observat la seful meu pe telefon ca merge mai greu JB decat 4.0.3-ul pe care il avea :-s...sper sa fie bine si sa mearga ok sa isi dea drumul si sa isi revina la normal.

Aici te contrazic.cu odin e foarte usor. Daca stii sa citesti e cel mai oky la fel si cu cmw. Mai riscant mi se pare kies. Cat despre xda nu te contazic dar la orice problema toti zic sa foloseasca odin k e mai sigur.Sent from my GT-I8190 using Tapatalk 2

Din pacate Odin nu este "stupid proof" cum este Kies. Daca ai apasat un buton gresit, posibil s-o sfeclesti, dar daca stii ce faci Odin e cel mai sigur program. Spre deosebire de Kies, care iti buleste telefonul singur, fara sa faci tu ceva gresit.

Eu am patit. De fapt pe S2 meu, prietena a facut prin Kies si dupa 2, 3 saptamani a inceput sa faca figuri si pana la urma s-a dus placa de baza, nu stiu daca ala a fost motivul, dar in timpul instalarii se blocase. Am pe cineva care are S Advance si are 2.3.6 daca nu ma insel si poate face update lafel daca nu ma insel oricum la 4.0 daca nu cumva 4.1. De abia se descurca pe Kies, de Odin nu mai zic.. Ce ar trebui sa faca sa nu ii faca nicio problema cum spune si Sp1tfire, adica in timpul instalarii?

Cel mai simplu si mai sigur este Odin. Daca ti-e teama ca iti brickuiesti telefonul, in cazul unei pene de curent, fa update de pe un laptop si treaba e foarte sigura. Si in cazul upgrade-ului cu Kies in cazul unei intreruperi de curent se duce telefonul. Asa ca nu stiu de unde mitul asta ca Odin nu este sigur, cand toata lumea il recomanda(si aici si pe xda si peste tot). 

Urmaresti tutorialul din semnatura mea (doar pentru SGS2 , atentie Razvann ca nu este  bun pt Advance) si totul va fi ok daca urmaresti intocmai pasii. 

Bineinteles...cui ii e lene sa citeasca cu atentie un tutorial sau sa urmareasca un video ii este mult mai comod sa se planga ca sammy nu a lansat update pt telefonul lor.

Ce parere avem ? Totul tine de gusturi, un prieten de'al meu a zis ca e un alt telefon dupa ce I-am flash-uit JB-ul.

De cand s-a inventat Odin-ul :) nu mai astept update-urile operatorilor.Daca nu-ti place un ROM poti reveni oricand la cel anterior ideea e sa-ti notezi versiunea.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2