Clicky

Jump to content
Innoxius

SMS cu expeditor fals

Recommended Posts

Azi primesc un SMS ca de la nevasta. SMS-ul era de fapt un mesaj comercial (sa cumpar 2 anvelope si pot pleca in Tenerife, plus o adresa web). Ambele numere de voda. Ambele de firma, deci publice. Ca idee de spam e foarte desteapta: il primesti de la cineva din organizatia ta, deci cel putin il citesti si chiar daca nu te intereseaza, nu poti nici sa-l blochezi dupa numar, pentru ca, nu-i asa, in cazul meu, n-ar fi indicat sa blochez mesajele nevestei :))

Nu banui vreun troienas pe telefonul ei, pentru ca e un dual-sim Samsung C6712, botezat duminica asta si care nu stie decat Java.

De aia banui ca e o campanie de marketin cu acordul voda (sau macar cu stiinta cuiva de acolo). Ce sa fac, sa ma ratoiesc la firma rosie ? Sau sa astept pana, prin aceeasi metoda, apar niste divorturi ;)

Edited by Innoxius

Guest Deio
Azi primesc un SMS ca de la nevasta. SMS-ul era de fapt un mesaj comercial (sa cumpar 2 anvelope si pot pleca in Tenerife, plus o adresa web). Ambele numere de voda. Ambele de firma, deci publice. Ca idee de spam e foarte desteapta: il primesti de la cineva din organizatia ta, deci cel putin il citesti si chiar daca nu te intereseaza, nu poti nici sa-l blochezi dupa numar, pentru ca, nu-i asa, in cazul meu, n-ar fi indicat sa blochez mesajele nevestei

Nu banui vreun troienas pe telefonul ei, pentru ca e un dual-sim Samsung C6712, botezat duminica asta si care nu stie decat Java.

De aia banui ca e o campanie de marketin cu acordul voda (sau macar cu stiinta cuiva de acolo). Ce sa fac, sa ma ratoiesc la firma rosie ? Sau sa astept pana, prin aceeasi metoda, apar niste divorturi

Este SPAM pe telefon, la fel ca pe mail. Cineva a pus mana pe numarul tau de telefon, sau te-ai integistrat undeva unde cerea numarul de telefon. Ce crezi ca i-a oprit sa il dea mai departe?

Fa o plangere la firma rosie :) Spune-le de continut si de faptul ca apare numarul sotiei la expeditor. Se pare ca se face spoofing si la SMS-uri acum, nu numai la mail-uri.

Stiu ca e spam si nu faptul ca l-am primit e problema (cum spuneam sunt numere de firma, publice si mai primesc, dar in clar de la Metro sau Real sau Mall), ci ca apare ca fiind trimis de o persoana.

O sa fac reclamatie oficiala, asa cu PM nu e.

Primul raspuns:

Dorim sa va informam ca datorita regulilor de confidentialitate interne numarul de telefon nu poate fi aflat de la noi

Raspunsul meu la primul lor raspuns:

Nu ma interesa numarul, ci cum este posibil ca, cineva care se foloseste de infrastructura dvs., sa-mi trimita un mesaj ca venind de la un alt numar

Al doilea raspuns:

Nu se foloseste nimeni de infrastructura noastra, iar mesajele care se trimit de la noi nu au un astfel de continut si au ca "sender" numerele noastre de centrala

Frumos, nu ? Dar frumusetea adevarata abia acum vine. M-am gandit sa propun un concurs pe acest forum cu titlul "Ce mi s-a mai intamplat ?", dar, neavand ce premiu sa dau, am renuntat :))

Dupa ce primesc primul raspuns, zic hai sa fac si o captura de ecran cu mesajul. Dar, sa vezi lume - lume, toate mesajele schimbate cu nevasta (tot thread-ul) disparuse ca prin farmec. Si asta fara sa fie ceva probleme de spatiu, tocmai facusem o stergere generala a tuturor mesajelor cu cateva zile inainte. In rest, toate celelalte SMS-uri erau bine-merci.

Se pare ca regulile de confidentialitate functioneaza intr-un singur sens :P

He he, firma rosie n-o sa recunoasca niciodata ca uneori o da in bara rau de tot.

Chiar si fara premiu, tot o sa va povestesc ceva :P

Prima chestie, ceva mai lipsita de importanta, e ca am primit un sms de la un amic undeva prin iunie sau iulie, dar acesta a fost trimis de craciun.

A doua patanie insa, e ceva mai grava.

De un revelion trimit un sms unei dre in care-mi exprimam parerea de rau ca e singura intr-o astfel de zi. Buuun.

Cine credeti ca primeste mesajul? Sotia unui f apropiat prieten care era cu mine la acel revelion.

Faza si mai grava e ca exact in momentul ala stateau amandoi si citeau mesajele care le veneau.

Nevasta-sa a vazut mesajul si a apucat sa citeasca ceva din el si, stiindu-si sotul extrem de gelos, l-a sters.

F grav, pt ca ala a luat foc.

Norocul meu a fost ca, atunci cand m-a luat la intrebari, i-am aratat mesajul care a plecat de la mine, in care se vedea exact catre ce nr de telefon plecase si aveam si raport de primire si s-a convins ca nu e nr neveste-sii...

Ei, ce parere aveti? Ca de la o astfel de chestie poti ajunge star la stirile de la ora 5, cu gatul taiat de vreun idiot gelos.

Edited by mesersmith

Pai exact o faza din asta le dadusem eu exemplu intr-unul din mesaje: daca primesc un sms de genul "Trebuie neaparat sa ne intalnim," ca venind de la secretara si apuca sa vada nevasta pop-up-ul de pe tel ?