Clicky

Jump to content
Guest Deio

Va prezint Asus VivoTab 810C, un adevarat hibrid tableta/notebook

Recommended Posts

Guest Deio

Dupa cum stiti, Mobi a avut un articol anul trecut despre aceasta tableta, spunea ca este in precomanda la retaileri.

http://stiri-telefoane.mobilissimo.ro/asus/asus-vivotab-tf810c_15398.html

Acum vi-o prezint live :). Daca Erwin va avea timp de review, am sa le-o ofer cu drag in teste. Trebuie sa comunicam, din pricina serviciului si cum a inceput anul acesta asa aiurea in domeniul IT si atatea schimbari, vorbim mai rar, dar nu inseamna ca deloc :)

Pana atunci, ia sa v-o arat aici pe forum putin :)

Nu va ingroziti, asa arata un deget de om care isi baga mainile in carcase si se mai si taie uneori :P

Tableta este foarte interesanta. Avantaje si dezavantaje fata de Surface Pro. Singurul dezavantaj il vad la puterea de calcul, pentru cei care fac mai mult decat Office si Internet Exploder.

In rest, numai avantaje. Pretul e similar cu al lui Surface Pro.

Aici, este pagina Asus oficiala cu specificatii.

I-am gasit si folie protectie pe Amazon.de, a fost 4 euro transportul si a ajuns in 7 zile. Folia a fost 20 euro, 2 bucati in pachet, deci 10 euro bucata. Super pret. Husa este cam 20 euro, tot pe Amazon.

Desi tableta vine cu husa de piele originala in pachet :D.

Si mai imi permit ceva, nu e prea corect sa spun pe forum, si nu vreau sa supar pe nimeni, dar suntem Asus Service, singurii pe partea de Vest a Romaniei, doar Bucuresti mai are. Doua entitati de service oficial Asus Romania exista la ora actuala.

Pot comanda orice piesa, ex. cablu USB, adaptor pentru orice tableta Asus, componente, etc. Si pentru notebook-uri evident :D

20130215_141730.jpg

20130407_130149.jpg

20130407_130204.jpg

20130407_130222.jpg

Dupa o utilizare indelungata ma gandesc ca ti.ai facut o parere.. merita in mare banii? Sunt in dubiu intre nexus 10 si aceasta tableta.. functia de browser cum se comporta?

Pe desktop am vazut ca firefox a introdus si un mic beta pentru intrefata metro, daca il ai ca browser default il poti folosi si in metro ... asta cel putin la varianta Nightly de la firefox

Guest Deio

Daca nu planuiesti sa te joci intensiv, e tableta ideala, desi pretul e destul de piperat. Cu docking o transformi in laptop cu 20 ore autonomie. Iar stylusul e un must, (inclus in pachet) Windows e greu fara el.

Eu am reusit sa fac o organigrama in Visio fara probleme, scriu in Word si Outlook, iar Internet Exploder, desi stim cum e, e cel mai bun browser, Flash intensiv, orice pagina randeaza.

Firefox nu prea am folosit, desi au o versiune Metro si ei acum.

da pretul este destul de mare, ~ 2.000 lei si nu cred ca imi permit momentan sa mai cumpar si un dock, am vazut la unele tablete ajunge si la pretul de 700 lei cea ce este exagerat de mult, oricum o voi folosi numai prin casa, deci nu ar fi o problema... de jucat nu prea ma joc dar din moment ce se poate orice e posibil, in special o iau pentru navigat pe net, intretinere site-uri, verificare mail, vizualizat un serial, youtube, facebook...

Guest Deio

Fratele lui mai mic se numeste VivoTab Smart ME400C si costa 1899 la Emag.ro

Face la fel ca si TF810, aceleasi specs, ecranul difera in marime, e de 10.1" si nu are stylus.

Destul de atractiva tableta asta ! Singura problema ar fi pretul destul de ridicat.. Oricum e super pt. cei care calatoresc mult pt.ca e mai comoda decat un laptop.

Edited by denis