Clicky

Jump to content

Recommended Posts

salutare,am si eu nevoie de putin ajutor din partea voastra... deci sambata am primit un s3 nou nout, sigilat,l-am desfacut,am scos toate accesorile , am bagat cartela mea de vodafone in el ,  l-am aprins , l-am activat apoi i-am dat un update de soft pentru ca asa cerea telefonul ca este disponibil un update iar dupa aceea incep sa butonez telefonul si constat ca are ceva lag... am scos double tap-ul pentru S-voice la recomandarea unui prieten care are si el s3 si ne-am luat la comparatie intre telefoane.. la rugamintea mea l-am pus sa dea revenire la setarile din fabrica pentru ca asa aveam si eu de gand si sa vedem daca va mai sacada... dupa restore , telefonul meu are lag fata de al lui cu cca o secunda in urma..contactele spre exemplu mi le deschide dupa ce deschid aplicatia la 3 secunde, in timpul acela imi arata pagina goala de contacte urmand ca acestea sa se incarce anterior..cand este blocat telefonul apas butonul home si el se aprinde la cca 2 secunde, s.a.m.d. ce as putea sa fac ca sa ii pot mari viteza de reactie ? :(

p.s. am avut si un galaxy s2  dar nu se misca la fel de GROAZNIC ca acest s3 !

Edited by rnzrazvan

Instaleaza ExDialer si scapi de lag-ul de la contacte si apeluri. O sa mai ramana cel de la Widget-uri cand intrii imediat si schimbi paginile rapid si imediat dupa ce ai intrat. In rest poate sa mai faca figuri cu memoria RAM, care se ocupa foarte usor.. La multitasking sta mai prost decat S2, dar in rest este peste.

deci , eu la fiecare miscare a telefonului sterg ce ruleaza in backround dar la fel face , nici nu se simte diferenta cand umblu pe el cu procese ruland in background si cand nu ... instalez acum sa vad ce reactie are 

@edit... am instalat hai sa zic , e OK... dar eu sunt un mare amator al mesajelor si acol e o problema la incarcare, apare lag tot la cca 2 secunde daca o deschid pentru prima oara aplicatia ... daca ruleaza in background deschide instant si contactele si mesageria fara lag :( 

Edited by rnzrazvan

Atunci nu mai stergi toata ziua ram-ul intri odata in mesaje inainte si o sa se incarce ok. Daca nu stergi Ram-ul nu cred ca e asa mare problema, daca nu vinde-l daca nu iti place.

Ai o problema cu tranzitiile.Intra in Setari>Optiuni dezvoltator, aici dezactivezi scalare animatie ferestra, scalare animatie tranzitie si mai e una.Nu mai stiu exact pentru ca nu mai am S3 de vreo 3 luni de zile.Chiar daca nu are legatura mai poti bifa" nu se pastreaza activ." si sa limitezi procesele de fundal la cel mult 2-3, eu zic ca e bine (facebook, Whatsapp,Messenger).Ultimele doua iti pastreaza RAM-ul cat mai liber, ceea ce efoarte bine.Optiunile astea care le-am enumerat sunt prezente pe toate ROM-urile Samsung de la ICS 4.0.3+.Daca tot nu merge instaleaza Holo Launcher HD de pe Google Play :D

Edited by Mihnea1207

Mihnea , am facut aia dar la fel face ... lagul persista , am dezactivat toate 3 scale-urile dar degeaba ca se simte la fel , acelasi lag,aceeasi durata de incarcare a mesajelor si contactelor 2-3 secunde.... si ce mi ai spus tu legat de 2-3 procese limitate se bate cap in cap cu "nu se pastreaza activ" pentru ca iti inchide acele 2-3 procese ce le ai deschide gen fb,whatsapp,mess :) si trebe sa le deschizi din nou ... 

Alte sugestii , va rog frumos  daca mai aveti? 

@ razvann, nu-l vand pentru ca m- am saturat de iphone-ul ce l-am detinut inainte de asta si tare mult mi am dorit un s3 si nici alt model de pe piata nu mi mai starneste interesul... 

Edited by rnzrazvan

Tot ce ti-am spus sa faci se limiteaza la a nu roota telefonul.Se poate rezolva dar nu stiu daca esti dispus sa faci asta.Nu ai spus de la ce versiune ai facut upgrade.De la 4.0.3 la 4.0.4, 4.0.4-4.1.1?

Unde are lag? Al meu are doar la mesaje, apeluri, contacte si widget-uri dar acolo nu intru des. In rest merge foarte ok. Nu activa ce a spus mihnea, decat cele cu scalare animatie pune pe 0 sau 0,5x. Daca setezi alea sa nu ramana nimic pe fundal si cealalalta merge si mai ciudat. Dai un restart. La mine merge ok in afara de ce am mentionat acum la inceput.

i-am dat un wipe din recovery si actualizare software.. acum nu mai am nimic iarasi pe el , da-mi 2 -3 aplicatii unde nu ai lag sau cineva sa vedem sa instalez si sa vad cam ce lag as avea... la fel deschide contactele la 2-3 secunde diferenta iar mesajele putin mai rapid :) 

Unde are lag? Al meu are doar la mesaje, apeluri, contacte si widget-uri dar acolo nu intru des. In rest merge foarte ok. Nu activa ce a spus mihnea, decat cele cu scalare animatie pune pe 0 sau 0,5x. Daca setezi alea sa nu ramana nimic pe fundal si cealalalta merge si mai ciudat. Dai un restart. La mine merge ok in afara de ce am mentionat acum la inceput.

Mai ciudat? Mie imi mergea putin mai bine.In fine...

Cand intru in contacte,dialer sau mesaje si eu am un mic lag dar le inchid cu tasta Back si nu cu cea Home.Dupa asta nu mai am lag.Dar daca tin apasat tasta Home si inchid aplicatiile inclusiv cele enumerate mai sus si le redeschid va fi iarasi acel lag...deoarece le-am inchis.Probabil lag-ul vine si din cauza ca am multe contacte pe telefon(nu pe SIM) in jur de 250,mesaje cred ca peste 200 iar la jurnal apeluri vad ca mai am in memorie apeluri din Ianuarie.Sau  o fi de la interfata TW?In aplicatii nu am simtit lag,ori de cate ori intru pe Tapatalk(cel mai folosit) sau cele de email sau Chrome se deschid instant.

Si la LG Optimus 2x aveam lag cand intram in dialer,mesaje sau contacte.Doar cu CM7 sau CM9(custom rom) nu aveam lag.Deci si interfata/lancher-ul stock are un cuvand de spus in privinta acelui lag.

Lag-ul e specific TW.Daca si spus ca in rest merge ok, nu vad  alta problema.Si eu am avut belele cu Touchwiz dar dupa cateva zile am scapat de el.Daca vei instala Super Nexus iti garantez ca nu te vei mai intoarce la stock!!Daca tii neaparat poti instala totusi cu Odin 4.2 scos de Samsung http://www.sammobile.com/2013/02/22/i9300xxufmb3-galaxy-s-iii-android-4-2-1-jelly-bean-leaked-firmware/.Nu stiu de ce nu l-au distribuit :huh: .Ei au spus ca e perfect functional 

Edited by Mihnea1207

Cel de pe Xda e un AOSP, la fel ca pe Nexusuri.E mai rapid decat cel de la Samsung si bateria tine mai mult din ce am vazut in niste comentarii.Din acel rom de la Samsung liseste Photosphere , daca as fi in locul tau as alege Super Nexus fara discutii.Ti-am spus de 4.2 de la Samsung pentru ca am crezut ca nu vrei sa renunti la Touchwiz dar in mod clar Super Nexus e superior, sa nu mai vorbim de tot acel staff inutil de la Samsung pe care crd ca nu il folosesti.Mai cauta niste videoclipuri pe youtube cu ambele Romuri.

Dialer-ul are lag pe TW pentru ca e prost programat (softul propriu-zis). Orice dialer de Android, ca e stock, ca e custom face acelasi lucru: incarca contactele si lista de apeluri, pentru ca are nevoie de ele (formezi din lista, cauti contacte). La TW e scrisa prost partea asta, Asta asa, ca o explicatie tehnica de ce la ei are lag si la custom ROM sau alte dialere nu.

Este CyanogenMod original,un fel de android pur ;)

Ma tot gandesc sa-l incerc si eu pe Note 2....