Clicky

Jump to content

Root pe Ramos-w22/Evolio aria

Recommended Posts

In primul rand imi cer scuze daca nu am pozitionat bine topicul.  Vreau sa-mi fac root pe tableta mea "ramos-w22" (evolio aria) si nu imi dau seama cum as putea face asta, am cautat pe google, youtube etc nu am gasit nimic. Are android 4.1.2 , dupa update-ul evolio. Cum fac si eu root? Ajutati-ma va rog. Alta intrebare ar fi as pierde garantia daca as face root?

Da,nu ai postat unde trebuie,ai deschis 2 topice pe acelasi subiect.Functia search sigur nu l-ai folosit pt ca altfel ai fi vazut ca exista topic dedicat pt Evolio.De fapt ti-am si mutat mesajul pe aria potrivita.

Norocul tau ca esti nou pe acest forum,dar iti recomand sa citesti regulamentul forumului.

Multumesc anticipat.

La prima intrebare nu pot sa-ti raspund,dar la a doua....orice modificare asupra softului duce la pierderea garantiei.

Nu vad pentru ce ai face root...Nu exista un forum creat pe XDA pentru tableta ta, deci nu exista dezvoltatori care sa ofere ROM-uri,Kernel-uri,Mod-uri(sigure),respectiv un Recovery avansat.Iar apoi nu vad cum ai putea sa te intorci la softul original pentru ca din nou nu sunt mijloace gen Odin sau Toolkit-uri .Aplicatii, ei bine sunt destul de putine care sa ceara root acces.Sa iti mai spun ca root-ul expune sitemul si poate provoca instabilitate?Acesta e inconvenientul unui produs putin cunoscut, dar cred ca e tableta buna pentru un utilizator mediu.

Edit: S-ar putea ca tableta sa vina deja rootata.Ai verificat?

Edited by Mihnea1207

Se poate face root, exista si CM10 pentru aria (ramos) daca bine tin minte...maine cand ajung la laptop o sa postez un zip pe care-l instalezi din recovery (cel stock de pe tableta) dupa care tableta ar trebui sa fie rootata.

L.E. 

Revin cu fisierul de update pentru root-area tabletelor cu AML8726-MX : http://www.mediafire.com/?s1huk124hhburcs

Fisierul zip se pune pe un card microsd (fat32) iar cu tableta oprita trebuie intrat in recovery (cel cu care vine tableta, nu trebuie sa cautati CWM sau altceva). La unele tablete se apasa home si power, la altele vol- si power. Din recovery se alege "apply update from EXT" selectati fisierul meu iar dupa update dati reboot system. Tableta e rootata.

Edited by djsebyss

• 1 year later...

Ma scuzati pentru absenta mea dupa forum. Acum fiind trecut ceva timp , intrebarea mea este daca exista si un CM11(4.4.2) pentru tableta? Eu unul ma indoiesc.  Iar root as vrea sa imi fac pentru aplicatiile care cer root. In special cele de overclock, dupa update-ul la 4.1.2 procesorul care rula la 1.5Ghz ruleaza la 1.3Ghz acum. Daca ar exista si un build mai bun pentru ea ar fi super, poate sa mai facut intre timp.

L.E : Cineva intreba daca a venit deja rootata. Nu, nu a venit deja rootata.

Edited by Ionut21621