Clicky

Jump to content
Innoxius

Metode / aplicatii pentru eliberarea spatiului din memoria de stocare interna

Recommended Posts

Lovindu-ma de aceasta problema (si rezolvand-o pana la urma), m-am gandit sa deschid un topic unde sa prezentam metode sau aplicatii care sa ne ajute la eliberarea spatiului ocupat pe memoria de stocare interna (internal storage).

Am gasit aceasta aplicatie System app cleaner ROOT. Necesita root, dar face o treaba excelenta, simplu, rapid si gratuit. Dupa cum e precizat si in descrierea ei, actualizarea unei aplicatii sistem duce la cresterea spatiului ocupat pentru ca Android pune update-ul in /data/app si lasa originalul in /system/app. Nu am verificat, il cred pe cuvant ;)

Aplicatia copiaza originalul in  /sdcard/system cleaner/, il sterge din /system/app si muta apoi update-ul in loc. Eu am reusit sa obtin un castig de 200 MB.

Daca telefonul/tableta are slot MicroSD, cu ajutorul root-ului poti forta aplicatiile sa se mute pe card, chiar daca ele nu pot fi mutate prin metode prin metode " conventionale". nsa sunt anumite aplicatii ( precum Evernote Widget ) care nu functioneaza mutate pe card, iar atunci esti fortat sa o muti in memoria telefonului. 

Cu ajutorul root-ului, folosind aplicatia Titanium Backup se pot indeparta aplicatiile preinstalate care ne sunt inutile:

http://www.youtube.com/watch?annotation_id=annotation_564094&feature=iv&src_vid=x0utPoPsTcQ&v=7KpnkOUolfw .

De asemenea, folosind tot aplicatia Titanium Backup, putem forta mutarea aplicatiei pe card, chiar daca dezvoltatorul sau nu i-a permis.Un exemplu arhicunoscut ar fi Facebook.

Ieri am inceput sa primesc notificari ca nu prea mai am spatiu, mi-am adus aminte de aplicatia asta si am facut un test. Am dezinstalat primele 5-6 aplicatii care ocupa cel mai mult loc. Dupa dezinstalare, am reinstalat ultima versiune. Asa am facut loc de vreo 70 de MB, ca sa nu spun mai mult, nu am masurat exact. Telefonul are spatiu intern limitat. O sa folosesc aplicatia din primul post ca sa mai castig niste spatiu. Pacat ca nu exista una care sa dezinstaleze un anumit numar de aplicatii, dupa dimensiune, iar apoi sa le instaleze la loc. Se pare ca in timp, Android-ul se umple cu gunoaie.

Sent from my HTC EVO 3D X515m using Tapatalk now Free

Eu folosesc de ceva vreme (descoperind-o la randul meu pe xda intr-un topic de must have apps pt N2), cred ca am mai recomandat-o si in alte ocazii, SD Maid System Cleaning Tool. La prima utilizare am fost surprins sa vad cate sute de mb irositi a detectat aplicatia si i-a curatat. Se poate vedea si in screenshot-urile din link cat se poate strange cu timpul in telefon. Plus ca poate sa faca ce face si Titanium, sa faci freeze/uninstall/reset data to install status la aplicatii. In link e varianta gratuita, dar e si Pro.

Concluzia: chiar e un must have aplicatia asta! Parerea mea. :D

Da, o folosesc si eu, varianta platita. Mi se pare mai buna decat Titanium. SD Maid Pro si System Cleaner sunt cele doua aplicatii pe care le folosesc pentru curatenie si sunt foarte multumit de ele.

SD Maid curata card-ul, am destul spatiu pe el. Pe mine ma intereseaza memoria interna a telefonului, mai ales pentru ca nu mut aplicatii pe SD card.

Nu e adevarat. Curata din memoria interna. Testat. Nici eu nu mut pe card, si pe mine ma intereseaza sa imi curete memoria interna, unde am aplicatiile instalate.

Probabil ai vazut imaginea (ultima) cu Biggest Files si de aia crezi ca curata de pe card. Rubrica Biggest Files este pentru a-ti face o idee despre ce iti ocupa memoria, nu neaparat sa stergi. De curatat, aplicatia curata din sistem, te asigur de asta, poti sa te uiti la imaginea cu System Cleaner si o sa vezi de unde sterge.

Rog pe Innoxius sa confirme. :D

Edited by steff195

Confirm eu. Apropo, nu se incumeta nimeni sa faca un topic cu must have apps pentru Android? Chiar am vreo 4-5 aplicatii demne de instalat.

@steff195, poti pune link cu SD Maid in topicul dedicat aplicatiilor cu drepturi de root? E chiar folositoare.

Sent from my Nexus 4 powered by Qualcomm Snapdragon

Edited by Mihnea

Aplicatia Clean Master e foarte buna pentru curatirea sistemului, pentru mutare aplicatii pe sd card si pentru eliberare RAM. recomand cu incredere, e si free:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.cleanmaster.mguard&hl=ro

Tot aceasta aplicație folosesc și eu cu succes. O recomand cu încredere.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Nu stiu cati citesc celalalt topic, dar dau copy-paste cu nerusinare la mesajul meu si aici ;)

Dupa ce telefonul mi-a dat a mia oara mesajul ca nu poate actualiza niste aplicatii, m-am gandit sa caut o aplicatie cu care sa dezinstalez sau sa sterg aplicatiile care au fost preinstalate cu ROM-ul. Asa am dat peste App Master. Are varianta platita, Varianta asta are reclame, cea platita costa 8,4 RON (vreo 2,5 USD). Isi face treaba foarte bine, aplicatiile sterse sunt intai bagate intr-un Recycle Bin (care se alfa pe cardul microSD), de unde pot fi mai apoi sterse complet. Mult mai utila si mai ieftina ca Titanium Backup sau altele de genul lor. Momentan nu am dat de nici o limitare in varianta gratuita. O sa fac sterg absolut tot ce nu folosesc, mai ales pe telefon. Am sters deja DropBox, Twitter si Adobe Acrobat Reader. Cand voi avea timp voi sterge si restul, ma gandesc chiar la aplicatii Google care vin preinstalate (sper sa nu le mai pot instala apoi). Are optiune de Freeze si are, evident, nevoie de root.

Buna seara

Am la baiat un Samsung S6130 si l-am root-at ( nu eu ci altcineva care se pricepe ) si vreau sa mut din memoria interna ceva aplicatii care ocupa spatiu si nu merge , am tot instalat tot felul de aplicatii si nu merge nici cum , imi zice ca nu e bun cardul sau asa ceva .

Am mai incercat , cum am mai citi prin alte parti sa partitionez cardul si sa fac o partitie ext3 ( sau cam asa ceva ) dar nu vede acea partitie numai cea care e FAT .

Daca ma puteti ajuta cu ceva sfaturi va multumesc .

Mai am o intrebare legata de root-area unei tablete Prestigio 4 Quantum 5792C ( am dus-o odata cu telefonul la root-at ) si nu a root-at-o deoarece a zis ca e prea complicat cu partea de boot si nu vrea sa o strice si mie imi este cam peste mana sa incerc si sa fac o "caramida" .

Multumesc pentru ajutor .

Edited by mihai7332

salut... am o intrebare   in legatura cu jocurile mari ,free de pe  googleplay  care isi da update si  ajung sa ocupe 2,3GB.   Am mutat in SD-card   si  nu  merg,am copiat inapoi de unde lam mutat, si am intrat in Manager de aplicati/cartela sd si am  bifat pe joc ,surpriza nu sa mutat....sau cum procedez sa joc de pe card. Fara sa rootez telefonu ,k bulesc knox-ul.!??