Clicky

Jump to content
Horatiu

Motorola Xt320 Defy Mini

Recommended Posts

Salut,

Mi-am cumparat de curand telefonul mentionat in titlul postului...am o mica nedumerire...bateria ma tine foarte putin in conditiile unei utiizari moderate a dispozitivului (aprox. 12 ore). Am vazut in "manager baterie", "statistici de utilizare" ca imi consuma in felul urmator:

Sistemul Android-52%

Telefon inactiv-22%

Panou-2%

Afisaj-1%

Asteptare celula (baterie utilizata pe radio celular)-24%,

Ce anume este "asteptare celula"? Pot (daca da, cum anume) sa o dezactivez fara sa-i scada performantele telefonului?

In brosura cu instructiuni de utilizare nu am gasit ajutor pe aceasta tema.

Va multumesc

Doar daca vrei sa nu mai suni sau sa nu mai fi sunat. Aia se refera la functia "telefonul interogheaza celula GSM pentru a stii la care dintre ele este conectat". Nu o poti dezactiva pentru ca e un non-sens pentru un dispozitiv GSM

Sent from my SmartTabII7 using Tapatalk HD

Ca sa nu mai consume poti trece telefonul pe Modul Avion. insa, la fel cum a spus si innoxius, nju are sens. Nu mai poti da, si nici primi, apeluri si mesaje. De asemenea nu mai poti folosi nicio conexiune: 3G, Wifi, Bluetooth etc. modul Avion este bun noaptea si cand mergi undeva la munte sau unde nu ai semnal... pentru ca atunci modulul GSM rupe consumul cautand semnalul.

Ei bine si eu am un "smartphone" de la motorola(xt311) si are o baterie de 1420 mAh, si pentru mititelul asta de telefon e un monstru de baterie, însă de abia îmi tine cu netul activat. Asa fără net tine mult.

Pentru problema telefonului tău îți recomand apk juice deffender sau battery HD.

Consumul mare ar putea fi generat de trecerea de la 2G la 3G. Mai multe telefoane Motorola Defy au aceasta problema si se poate rezolva dezactivand conectarea automata la retea si selectand manual reteaua 2G sau 3G a operatorului.