Clicky

Jump to content
Ilici Andrei

Mai mare, tot mai mare... insa ne oprim ?!?

Recommended Posts

Acum vreo 2 ani 5.3" de pe primul Note pareau incredibili. Acum daca se va lansa Note II cu apropae 6", nu va mai parea nici asta o dimensiune mare.

Trebuie sa te gandesti ca prin 2010 cu iPhone 4 de 3.5" si Galaxy S cu 4", parea inimaginabil sa se treaca la o marime mai mare.

Vremurile se schimba, diagonala creste, iar noi ne acomodam.....

Intr-unul din ultimele PocketNow Daily la sfarsit zice Jaime: "Daca nu iti plac phablet-urile, inseamna ce esti in secolul gresit" :)

Guest Deio

Totul tine de gusturi si obisnuinta. Daca pana acum ai avut doar telefoane uriase, nu ar fi mare lucru sa ai unul putin mai mare.
Desi crescand dimensiunile, devine din ce in ce mai anevoios de manevrat.
Oricum telefoanele astea le manevram cu doua maini, dar daca trebuie sa si vorbim cu ele in mod clasic, devine o povara.

Modul de comunicare este de tip digital in cea mai mare parte (whatsApp, yahoo, sms, FB, Twitter, etc), sau Tapatalk pe forumuri.
Daca s-ar inversa si ati vorbi 90% din timp in mod clasic, ca telefon, ati renunta la un telefon urias, pentru ca nu ati face fata.
E dureros sa tii un telefon urias minute in sir in mana la ureche.
Sau va cumparati doua telefoane, unul mai performant si unul doar pentru vorbit :)

Deja se exagereaza cu dimensiunile astea faraonice. Pt mine un smart, precum cel din dotare - Lg Optimus L5 - cu ecranul de 4 inch e destul si suficient. Nu-mi place mai mare. Pt filme, FB and you tube + browsing folosesc tableta. Acum depinde si ce faci cu smartul. Cum eu folosesc tel pt sunat si mesaje si, ocazional, joculete, e tot ce-mi trebuie. Mai mare ar fi incomod. Pt cei care stau pe net direct din smart mai mare e mai bun, dar in cazul asta exista tableta. Fiecare cu gusturile sale, insa sunt curios unde se va ajunge?

Sent from my GT-N8000 using Tapatalk HD

Pentru mine ar fi suficient până la 4,5.... Peste mi se pare mare... Imi aduc aminte că era o vreme când se produceau telefoane mici... Toată lumea cauta să fie cât mai mici... Acum sa fie cât mai mare :) dar de.... Gusturile nu se discuta :)

Sent from my LG-E730 using Tapatalk 2

Pe mine nu mă deranjează ecranul mare însă construcția telefonului să fie compactă. Un ecran de 4.7 inch ar fi perfect într-o construcție compactă precum Razr M de exemplu cu al său ecran de 4.3, alt exemplu nu mi-a venit în minte.

Cred ca exemplul cel mai bun ar fi Galaxy Nexus. Stiu ca era foarte laudat cand a aprut pentru integrarea ecranului. Posesorii pot comfirma.

Desi cred ca cel mai nou si mai bun exemplu ar fi Xperia ZL(in opinia mea). Cred ca are ecranul cel mai bine integrat. Daca il faceau si mai subtire, era demential. Desi are cam aceleasi dimensiuni ca One si are spatele curbat la fel. Deci cred ca va fi placut de tinut in mana.

Eu nu. 5,5 nu e deloc mare. După o săptămână orice alt terminal o să ți să pară jucărie.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

De acord cu tine,doar ca noi doi poate parem subiectivi....deoarece detinem Note 2 :)

Corect și asta, dar nu ne-am născut cu note 2 în buzunare, nu? :P

Eu am avut și telefoane mai mici și abia apoi note 1 și 2.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

Total de acord cu tine ;)

Inainte de Note am avut Optimus 2x un telefon cu ecran de 4"...iar trecerea la 5.5" a fost destul de "brutal" dar dupa doua zile m-am obisnuit cu el...si acum toate telefoanele mi se par mici :)

Sincer,acum pt acel ecran de 5.5" chiar daca nu este Full HD.....nu l-as schimba cu unul de 4" sau 5".....

Eu m-am obisnuit cu 5 inch si acum S2-ul cu cei 4,3 ai lui mi se pare minuscul, dar n-as trece peste bariera de 5 inch.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk 2