Clicky

Jump to content
Parintzelu

CÄ‚RÈšILE noastre, cine, ce, cand mai citeste

Recommended Posts

Adevarat, doar ca lumea nu citeste si recomandarile ar fi un pumn de grau aruncat pe o podea de beton. Dar totusi, daca ai ceva titluri bune, poti posta aici. Cine chiar o sa vrea sa citeasca, o sa stie de unde sa ia titlurile.

Cum vreți voi. Am răspuns unui coleg de forum care avea o dilemă cu 2 pagini în spate. Având în vedere că nu îl pot cita deja este un post ușor inutil.

Nu ai de unde să știi, poate fiecare dintre noi avem nevoie doar de un imbold.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Edited by Parintzelu

Paul Stefănescu a scris "Nebunii istoriei". Încep să mă bucur că prinde acestă temă. Acum din ciclul să fim profesioniști. hai să facem niște sub topicuri, personalizate eventual pe genuri unde să putem să ne recomandăm ceva titluri. Riscăm să transformăm acest topic într-un talmeș-balmeș.... Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Da ai dreptate. Am aflat multe lucruri, si cel mai mult mi-a ramas in minte boala agramatului puscat in 1989. Din pacate se pare ca era bolnav de aceeasi boala cu Stalin si Hitler. Cartea am gasit-o accidental la biblioteca judeteana, si m-a surprins.

Vezi că are o întreagă pleiadă de cărți pe teme asemănătoare. Dacă îți place modul în care scrie îți recomand să mai răscolești.

Eu citesc cartile tatalui meu, glumesc acum. Scrie poezie clasica si tocmai ce a scos inca o noua carte, doar ca eu nu am mostenit nimic din acest "talent" sau chiar este. Spunea cineva mai sus ca prefera matematica, pot spune ca si eu.

Un nume? poate ne "împiedicăm" și noi de volum atunci când va fi editat.

Eu spre deosebire de voi sunt de structură umanistă. matematica pentru mine este......terra incognita.

Edited by Parintzelu

Eu citesc cartile tatalui meu, glumesc acum. Scrie poezie clasica si tocmai ce a scos inca o noua carte, doar ca eu nu am mostenit nimic din acest "talent" sau chiar este. Spunea cineva mai sus ca prefera matematica, pot spune ca si eu.

Daca la mine te referi, eu am zis ca imi place. E mica diferenta fata de "prefer". "Prefer" e cand ai de ales si alegi raul cel mai mic :D

Cumva la 28 ani te-ai casatorit? :D

Eu am nimerit la clasa cel mai bun profesor din Buzau. Din cate am inteles ar fi predat si apoi a fost director la Colegiul National B.P. Hasdeu(cel mai bun liceu de pe aici). De aceea eu acum vreau sa ma duc la Hasdeu pe mate-info intensiv.

Nascut copilul. Nu eu, nevasta :D

http://www.iso20022.ch/resources/iso_dummies.pdf poate te ajuta cu ceva

ON:Stie cineva unde gasesc si eu un ghid compet pe net despre lucrarile in code blocks...ma lovesc mereu de erori care aparent nu ar trebui sa apara

Cat despre ultima carte citita: Romeo si Julieta (cartea in engleza) pentru scoala

Tinere, eu cred ca ai o problema. Din dorinta de a castiga acel telefon, continui sa bati campii, la fel ca pe privat. Colegul ceruse o carte despre programarea in C++ si tu i-ai servit o carte despre sistemul ISO. Trezeste-te, eventual du-te la sala de care ziceai, poate te-ai imbacsit prea tare si nu mai realizezi penibilul in care te scufunzi.

Oricum nu particip la concurs, pt ca deja unii useri au innebunit de cand au auzit de faza cu postarile, posteaza in draci pe diferite subiecte. Poate chiar au nevoie de acel telefon :)

Am terminat recent "Procesul" De Kafka :D

ON:Stie cineva unde gasesc si eu un ghid compet pe net despre lucrarile in code blocks...ma lovesc mereu de erori care aparent nu ar trebui sa apara

Cat despre ultima carte citita: Romeo si Julieta (cartea in engleza) pentru scoala

foloseste Mingw, e mai simplu si mai dragut;;).

daca ai vreo nelamurire cu vreo eroare, simte-te liber sa-mi dai un mesaj:D

Edited by candreifx

Îți place Kafka? Sunt destul de puțini oamenii care îl mai citesc darămite să îl mai și înțeleagă. Respect din partea mea. Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

sincer sa fiu e prima carte de Kafka pe care o citesc:D. cartea e superba daca esti atent, e mai aiurea ca te cam baga-n ceata, mai ales K. care s-a trezit cu "mascatii" in casa..:D

multumesc mult, respectul e reciproc.

colectia adevarul: am cumparat 26 de bucati de la carrefour. 3 lei bucata, ca-s sarac.

am inceput cu...

honore de balzac: catherine de medicis - eu zic ca e o carte pentru oameni care vor sa citeasca zeci de pagini de descrieri de arhitectura in detaliu, de conexiuni istorice si alte inflorituri pana sa ajunga sa citeasca efectiv povestea.

adica... sa zicem ca personajul X trebuie sa mearga in locatia L cu o treaba...

de la momentul in care pleaca pana la momentul in care ajunge citesti 10 pagini de descrieri ale castelului unde va ajunge alaturi de zeci de conexiuni istorice prezente si trecute.

cartea e scrisa dintr-un punct de vedere din prezent (anii 1800) prezentand evenimente din trecut (anii 1500).

eu nefiind critic ci doar cititor ocazional ma declar depasit de acest volum dar cu perseverenta si cu marco borsato in surdina de la sistemul meu audio ma voi stradui sa o termin.

din colectia respectiva SIGUR nu voi citi divina comedie. am reusit sa citesc 4 pagini de versuri care m-au rapus.

Edited by dtatar

sa vezi cum isi descrie personajele, nea balzac. 

are in jur de 10.000 de bucati create, toate in cel mai mic detaliu.

si daca tot ma trezesc comentand, azi mi-am luat "America", tot de Kafka :D

Le-am cumpărat la vremea lor. Dacă mai ții minte colecțiile dvd-uri pe care le mai vindeau ei. Două box-uri și fost desenate de mine și tipărite la fosta tipografie unde am lucrat eu. Este o investiție bună păcat că sunt în agonie dacă nu cumva au dat colțul. Ioana directoarea lor d marketing avea niște idei bestiale....dar nu a avut susținere. Cu un șef ca rrrritul ală, era o problemă d luni până la faliment.

Eu am intrat la Adevărul că au librărie dedicată și am cumpărat Papillon. Le-am citit că erau 2 și chiar mi-au plăcut. Dar am văzut și Shogun. Când fac rost de bănuți mă duc să o cumpăr, că e doar 8 lei, pomană curată, la ce scumpe sunt cărțile în ziua de azi.

Total de acord. Păcat că nu se găsesc mai multe cărți, decât 100 de titluri. Prețul acesta este mai degrabă de anticariat decât de librărie.

Știu și la mine este la fel. Eu am dat pe Critica rațiunii pure a lui Immanuel Kant 45 de lei la o librărie. Eu mă refeream că Adevărul are librărie proprie în sat la mine adică la Focșani unde găsești cărți cu 8 lei ;)

Eu am citit :

Virtuti Stramosesti - Petru Demetru Popescu

Un vapor pentru infern - Gilbert Sinoue

Ultimele zile ale Americii - Paul Erdman

Colonelul Jack - Daniel Defoe

Capitanul Singleton - Daniel Defoe

Europolis - Jean Bart

Jurnal de bord - Jean Bart

Cupa de aur - John Steinbeck

Aventurile lui Arthur Gordon Pym din Nantucket - Edgar Allan Poe

Prabusirea casei Usher - Edgar Allan Poe

Moby Dick - Melville + film din 1956

Robinson Crusoe - Daniel Defoe (am citit-o de 4-5 ori, este cartea mea preferata si autorul preferat) + film care a fost un jeg cu Pierce Brosnan

Expeditia Kon-Tiki (cu pluta pe oceanul Pacific) - Thor Heyerdahl + film 2012

Zodia Cancerului - Mihail Sadoveanu

Baltagul - Mihail Sadoveanu

Marele Gatsby - F. Scott Fitzgeralt - astept filmul cu Dicaprio si Tobey Maguire

Momentan citesc Iuda Ben Hur - Lew Wallace - sunt la pagina 200/500

Urmeaza :

Sa ucizi o pasare cantatoare - Harper Lee

Poezii - M. Eminescu

Zbor deasupra unui cuib de cuci - Ken Kesey + film cu Jack Nicolson

Cu saniile spre Polul Nord - Fridjof Nansen + documentar pe Discovery cand il prindeam

Intamplarile fericite si nefericite ale vestitei Moll Flanders - Daniel Defoe

Corsarul - Joseph Conrad

Insula comorii - Robert Louis Stevenson

Pagini de proza - I.L. Caragiale

Morometii - Marin Preda

Stramosii - Radu Theodoru.

Cred ca mai sunt dar nu mai imi amintesc.

Edited by n_iulian

Si dovada :D

post-1694-0-33720200-1367957902_thumb.jpgpost-1694-0-20508300-1367957908_thumb.jpgpost-1694-0-46782300-1367957912_thumb.jpg

Am doar 24 de ani, mai am timp pana la batranete sa citesc o biblioteca :D

Edit : Am uitat De Agatha Christie 10 negri mititei :P

Edited by n_iulian