Clicky

Jump to content
Parintzelu

CÄ‚RÈšILE noastre, cine, ce, cand mai citeste

Recommended Posts

Cand i-am zis profei nu-mi place literatura romaneasca a strambat din nas. Ha? I-am zis ca pot sa ii spun ce am citit in vara (doua romane de John Green a caror actiune o stiu pe de rost fara sa citesc niciun rahat de comentariu) si iar a facut o fata d'aia de om fara umbrela in Anglia.

Nu ma lasi sa citesc ce-mi place si tot tu spui ca generatia asta nu mai citeste deloc. WTF?!?

Edited by deiuma

Ii naspa cu profi din astia.
Am o profa de bio, pfaaaai, sa traiasca 10k ani fara sa imbatraneasca, lux.
La 37 de ani a inteles ca daca nu-ti place ce preada ea, nu poti invata.
La ea trebuie sa ai minim 2 note, da cam atatea ai pe un semestru..  nu prea asculta ea.
4 din ofici, 0.5 pentru o definitie.
Practic, daca ai invatat o definitie din toata materia ai media 5 asigurata.
O iubesc, e o profesoara model, are o gandire foarte buna.

Chestia e ca literatura romaneasca veche nu are nimic ce sa ma poata atrage. Poate daca Mara sau Persida ar fi avut o experienta extra corporala ca in If I stay... :)) Asa nu am rezistat sa citesc mai mult de doua pagini

Probabil e din cauza varstei. Eu, desi sunt DOAR putin mai mare, fug ca dracu de tamaie de tot ce e legat de povesti din astea siropoase gen "If I Stay" sau "Twilight". 

E subiectiv dar de cand ma stiu tot sunt cu un pas inaintea genului asta...:D

Dar cum o fi sa ai o gramada de autori cu romane tari, pe care sa-i incluzi in programa scolara? Pe mine m-a plictisit teribil literatura romaneasca, mi se pare foarte slaba. Presupun ca vor fi printre voi persoane care ma vor contrazice, dar ca si autori, fata de Rusia, Anglia, Franta, USA, suntem muci. Ai nostri au scris in schimb despre tarani si perioada interbelica cat au putut, cateva povesti de adormit copiii si cateva povesti lacrimogene cu animale. Alte muze n-au avut. Cat despre aberatia populara "Miorita", care ne invata sa stam ca prostii cand stim ca se va intampla ceva rau, as scoate-o din programa.

Sent from my LG G3-D855 using Tapatalk

Pai e-o treaba si aici. Uita-te cand a fost scris primul roman romanesc. Cred ca prin secolul 18. Aia din Franta / Anglia scriau in draci inca de prin secolele 11-12... Nu se compara!

Sunt de parere ca sistemul educatiei de la noi trebuie refacut din temelii, ca sa tina pasul cu noi. Vreau ca lecturile obligatorii sa ma tina "in priza", sa ma faca sa imi doresc sa citesc mai mult si mai mult si mai mult... Nu-mi pasa ca Mara strangea bani in ciorap, Persida s-a bam bam cu Națl și ăla a lasat-o gravida, pe bune!

Si de ce suntem nevoiti sa invatam atatea chestii useless? Ce-mi pasa mie ca ploaia formeaza siroaie si torenti sau cum arata un orbital? Oricum n-o sa vad unul in viata mea ..

Ideea e ca tu studiezi LIMBA SI LITERATURA ROMANA. Parerea mea e ca fiecare individ cu doi neuroni si-o sinapsa intre ei trebuie sa-si cunoasca istoria nationala si cultura propriei tari. Parerea mea, iar... Daca altceva nu este, asta se studiaza. Eu prefer sa citesc Ion sau Morometii in detrimentul "If I Stay". Subiectivitate maxima. De fapt, nu prea e corect sa dai la BAC ceva care e din nastere subiectiv. Nu poti evalua obiectiv....Prostie romaneasca la superlativ.

Faptul ca aia au scris din secoul X nu inseamna nimic, mai degraba subliniaza lipsa de imaginatie a scriitorilor romani, care opt secole mai tarziu nu puteau sa scrie altceva, decat despre niste tarani.

Pai despre ce erau sa scrie daca de asta erau inconjurati?  :))

Ba da, conteaza. Aia au avut timp sa isi stilizeze felul de a scrie. Au invatat din greseli. E ca diferenta dintre un pusti de 15 ani si un barbat de 30. Ala de 30 cu siguranta va sti cum sa abordeze anumite situatii din cauza experientei acumulate. 

La noi s-a ajuns mereu mai tarziu. Uita-te la Eminescu, un romantic tarziu. A aderat la genul asta cand deja lumea il dadea la o parte prin Europa si trecea la simbolism...

Si tu ai impresia ca pe Jules Verne il durea burta de vreun curent literar artistic sau in 1870 era inconjurat de lucrurile despre care scria el in carti? Hai sa fim seriosi.

Puțin îmi pasă de istoria și cultura tării ăsteia, n-am fost patriot în viața mea și nici nu voi fi. Abia aștept să termin liceul și să plec undeva unde-mi pot construi un viitor frumos făcând ceea ce-mi place.

După cum poți observa din mesajele mele am mai mult de doi neuroni și știu mai multe "chicițe" de gramatică decât profesoara mea care zice într-una "vruiam" în loc de "voiam". Că detest literatura care mă adoarme și care îmi vorbește despre cum n-a reușit Moromete să treacă peste "țăran am fost, sunt și voi fi" e altă chestie.

Edited by deiuma

Si tu ai impresia ca pe Jules Verne il durea burta de vreun curent literar artistic sau in 1870 era inconjurat de lucrurile despre care scria el in carti? Hai sa fim seriosi.

Era un exemplu. Voiam sa evidentiez ca in Romania a venit valul la final.

Daca asta era mentalitatea romaneasca, nu ai ce face...

Fiind romane traditionale, mereu s-a pus in valoare natura moralizatoare. Sa nu uitam ce impact a avut BOR asupra comunitatii in secolele 15-19...Raii erau pedepsiti mereu, intocmai dogmelor bisericesti.

Puțin îmi pasă de istoria și cultura tării ăsteia, n-am fost patriot în viața mea și nici nu voi fi. Abia aștept să termin liceul și să plec undeva unde-mi pot construi un viitor frumos făcând ceea ce-mi place.

După cum poți observa din mesajele mele am mai mult de doi neuroni și știu mai multe "chicițe" de gramatică decât profesoara mea care zice într-una "vruiam" în loc de "voiam". Că detest literatura care mă adoarme și care îmi vorbește despre cum n-a reușit Moromete să treacă peste "tăran am fost, sunt, și voi fi" e altă chestie.

Nu neg c-ai mai mult de doi neuroni. Nu ma refeream la tine sau la altcineva, era un exemplu general.

Si atunci de ce ti-ar pasa de cultura si istoria altei tari? Intreb si eu sa nu mor prost...

"Niciodata sa nu spui niciodata". 

Asa, ca fapt divers, ai stat plecat mai mult de 6 luni undeva? Poti spune tu ce doresti, dar cand pleci intr-un loc strain, la intoarcere vei avea acel sentiment de a fi acasa. Fie ca esti patriot, fie ca nu. Mereu te vei intoarce la Romania. Nu pentru ca ti-a dat ceva ci pentru ca aici te-ai nascut.

În biblie sunt multe lucruri utile dar și multe tâmpenii.

Recomand sa citești atent, sa analizezi fiecare fraza citita și asa vei știi cu adevărat ce reprezintă biblia.

Daca analizezi cu atentie fiecare fraza citita, nu-ti ajunge o viata sa intelegi biblia. E ca in meme-ul ala de pe net cu: ce-a vrut sa spuna autorul? Eu prefer sa citesc alte SF-uri

Fiecare carte poate fi înțeleasă.Biblia se explica singura.A crede ce dorești este fail-ul intelegerii.

În biblie sunt multe lucruri utile dar și multe tâmpenii.
Recomand sa citești atent, sa analizezi fiecare fraza citita și asa vei știi cu adevărat ce reprezintă biblia.

De 37 de ani o citesc,dar nu am găsit acele "multe tâmpenii". Poate mi-au scăpat mie. :D

Chiar la inceput iti dau un exemplu: in biblie. atunci cand se prezinta momentul in care Dumnezeu i-a facut pe Adam si Eva si ai ajuns la faza cu sarpele..Dumnezeu il blesteama pe sarpe, si in biblie zice ca  e interzis sa blestemi pe cineva/ceva indiferent de situatie.
Cam le incurca pe aici.. adica daca a blestema e un pacat, Dumnezeu a facut un pacat? Dar stai, Dumnezeu e fara de pacate..

O sa gasesti destule pe parcurs.. nici eu n-am reusit sa citesc foarte mult, e misto cartea, daca culegi doar partile bune din ea.