Clicky

Jump to content
Parintzelu

CÄ‚RÈšILE noastre, cine, ce, cand mai citeste

Recommended Posts

da' ai timp, nu gluma.

asta vreau si eu sa fac in vara asta si de acum inainte pentru liceu. singurul lucru pe care-l voi realiza in mod activ va fi cititul. consider ca este singura activitate care te ajuta sa-ti dezvolti creieru, te lasa sa-ti imaginezi si totul este la latitudinea ta. nu ai o formula dupa care te ghidezi.

ceva sugestii?

În primul rând poți citi de pe acum cărțile cuprinse în programa de BAC de anul acesta pentru română. Dacă ești la mate-info o să-ți pice subiecte mai ușoare dar ce citești acum să știi că rămâi cu ele. Sunt pentru cei de la filologie dar alegi tu de aici ce dorești ;). Iată câteva idei:

1)George Călinescu: Istoria literaturii române de la origini până în prezent, Estetica basmului lui Mihai Eminescu, Universul poeziei

2)Emil Cioran-Amurgul gândurilor, Eseuri, Pe culmile disperării, Revelațiile durerii(filozofie)

3)Mircea Eliade-Aspecte ale mitului, Drumul spre centru, Eseuri, La țigănci, Maitreyi.

4)Eugen Lovinescu-Istoria civilizației române moderne. Texte critice.

Sunt în general cărți de critică literară ce te vor ajuta la subiectul 3.

Și niște literatură universală:

1)Ernest Hemingway-Bătrânul și marea, Pentru cine bat clopotele

2)Cehov-Livada cu vișini

3)Albert Camus-Ciuma

4)Tolstoi-Anna Karenina, Război și pace

5)Umberto Eco-Numele tranadafirului

Mai sunt vreo câteva dar zic că acestea sunt mai importante. Lista este și pe internet pe site-ul celor de la minister ;)

Cu riscul de a fii off-topic stie cineva de unde pot comanda cartea "Rolling Words" ?

Cred ca e singura carte pe care chiar as citi-o :))

nqxspe.jpg

În primul rând poți citi de pe acum cărțile cuprinse în programa de BAC de anul acesta pentru română. Dacă ești la mate-info o să-ți pice subiecte mai ușoare dar ce citești acum să știi că rămâi cu ele. Sunt pentru cei de la filologie dar alegi tu de aici ce dorești ;). Iată câteva idei:

1)George Călinescu: Istoria literaturii române de la origini până în prezent, Estetica basmului lui Mihai Eminescu, Universul poeziei

2)Emil Cioran-Amurgul gândurilor, Eseuri, Pe culmile disperării, Revelațiile durerii(filozofie)

3)Mircea Eliade-Aspecte ale mitului, Drumul spre centru, Eseuri, La țigănci, Maitreyi.

4)Eugen Lovinescu-Istoria civilizației române moderne. Texte critice.

Sunt în general cărți de critică literară ce te vor ajuta la subiectul 3.

Și niște literatură universală:

1)Ernest Hemingway-Bătrânul și marea, Pentru cine bat clopotele

2)Cehov-Livada cu vișini

3)Albert Camus-Ciuma

4)Tolstoi-Anna Karenina, Război și pace

5)Umberto Eco-Numele tranadafirului

Mai sunt vreo câteva dar zic că acestea sunt mai importante. Lista este și pe internet pe site-ul celor de la minister ;)

e un mit ideea ca bac-ul la mate-info e mai usor, subiectele difera cam 1%, maxim!

cartile de critica trebuie sa le citesc, deja mi le baga pe cat din clasa a a10a..

Parintzelu, orice, doar sa ma atraga spre lume asta, sa nu ma adoarma..

Diferă un picuț la partea a II-a ;). Doar atât. În rest sunt la fel. Oricum văd că la facultăți s-au reintrodus examenele de admitere. La ce dorești să dai după liceu?

e un mit ideea ca bac-ul la mate-info e mai usor, subiectele difera cam 1%, maxim!

cartile de critica trebuie sa le citesc, deja mi le baga pe cat din clasa a a10a..

Parintzelu, orice, doar sa ma atraga spre lume asta, sa nu ma adoarma..

Preferabil în limba română dai stăpânești și limba engleză? Format tipărit sau electronic?

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Dacă vrei ceva legat de informatică am un manual descărcat de pe net de 1500 de pagini fix cu programarea C++. Sunt sigur că te-ar captiva foarte mult. Îți spun cum se numește și ți-l descarci tu de pe net că-l găsești dacă îl cauți cu Gogu ;)

TOTUL DESPRE C ȘI C++(Manualul fundamental de programare în C și C++)RO Kris Jamsa, Lars Kland. Dar dacă scrii totul despre C și C++ îl găsești. Are 278 MB.

Eu nu intelegeam nimic din manualul de informatica, de altfel nici nu il luam la scoala.Informatica nu o poti invata singur, daca nu ai un profesor bun nu faci mare lucru.Era foarte frumoasa si usoara informatica de clasa a10a: matrici, subprograme.Depinde de fiecare pana la urma ce vrea sa faca in continuare.Medicina si programarea sunt de viitor.Parerea mea e daca nu ai ales profilul real la liceu, viitorul nu suna bine raportand la situatia din Românica.

Sent from my GT-P7300 using Tapatalk HD

Eu am terminat profilul pedagogic. Din ce m-am uitat în respectiva carte nu este chiar atât de greu. Dacă nu ești sub presiune o poți înțelege foarte repede și foarte ușor. Colegul care dorește sugestii este la mate-info și îl cred că dorește să citească și mai mult despre ceea ce învață la scoală ;). Eu mă gândesc serios să dau la mate-info la București la secțiunea informatică pentru că matematică am făcut doar modulul 3 fără numere complexe, funcții trigonometrice, integrale, analiză matematică și tot ce mai fac elitele la liceele de mate-info.

Dacă vrei ceva legat de informatică am un manual descărcat de pe net de 1500 de pagini fix cu programarea C++. Sunt sigur că te-ar captiva foarte mult. Îți spun cum se numește și ți-l descarci tu de pe net că-l găsești dacă îl cauți cu Gogu ;)

TOTUL DESPRE C ȘI C++(Manualul fundamental de programare în C și C++)RO Kris Jamsa, Lars Kland. Dar dacă scrii totul despre C și C++ îl găsești. Are 278 MB.

Multumesc, chiar o voi descarca acum ca tot a venit vacanta. Este timp..

Eu nu intelegeam nimic din manualul de informatica, de altfel nici nu il luam la scoala.Informatica nu o poti invata singur, daca nu ai un profesor bun nu faci mare lucru.Era foarte frumoasa si usoara informatica de clasa a10a: matrici, subprograme.Depinde de fiecare pana la urma ce vrea sa faca in continuare.Medicina si programarea sunt de viitor.Parerea mea e daca nu ai ales profilul real la liceu, viitorul nu suna bine raportand la situatia din Românica.

Sent from my GT-P7300 using Tapatalk HD

Asa e. Nici grupa mea (suntem impartiti in 2 grupe, eu am profu' mai bun (nu ma laud)) nu le cara la ea. Avem un prof foarte bun, face parte din comisia nationala de organizare a olimpiadelor de informatica (sau ceva de acest gen, nu am scris cu litere mari pentru ca nu stiu daca este o organizatie in sine..). Ne explica el totul.. In legatura cu profilul, asa e si aici, ai dreptate. Toti fug de mate-info in favoarea stiintelor sociale sau al filologiei crezand ca daca totul e roz pe timpul liceului, asa va fi si in viata. Se inseala amarnic! Un coleg,proaspa venit de la clasa alaturata de mate-info (acelasi liceu), avea numai medii de 8,9 si 10. A venit la clasa mea si este in stare de corigenta la cateva obiecte. Vreau doar sa zic ca-i diferenta intre clase, daramite intre profile..

Eu am terminat profilul pedagogic. Din ce m-am uitat în respectiva carte nu este chiar atât de greu. Dacă nu ești sub presiune o poți înțelege foarte repede și foarte ușor. Colegul care dorește sugestii este la mate-info și îl cred că dorește să citească și mai mult despre ceea ce învață la scoală ;). Eu mă gândesc serios să dau la mate-info la București la secțiunea informatică pentru că matematică am făcut doar modulul 3 fără numere complexe, funcții trigonometrice, integrale, analiză matematică și tot ce mai fac elitele la liceele de mate-info.

Daca nu o iei de la 0 este foarte aiurea..

Am mai terminat doua carti :

Zbor deasupra unui cuib de cuci - Ken Kesey (despre un om care se preface ca este nebun ca sa scape de inchisoare si de munca in folosul comunitatii, astfel ajunge la un spital de nebuni unde pacientii sunt tratati "frumos"....si cate o lobotomie din cand in cand dupa ce s-a servit ca aperitiv o portie de  electrosocuri)

*Dupa funeralii - Agatha Christie (roman politist).

Acum citesc Morometii - Marin Preda, bunicii mei sunt din Teleorman si limbajul din carte este identic cu cel de la tara.

Edited by n_iulian

Fain...... Èšine-o tot așa. Eu momentan am terminat seria Covert-One de Robert Ludlum. O serie de romane thriller acțiune. Acum m-am reapucat de seria Bourne, pentru că am reușit să mai fac rost de încă 7 volume din serie. Din păcate doar în limba engleză.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Edited by Parintzelu

Am citit ambele volume pentru BAC dar și din curiozitate. Mi-a plăcut foarte mult. Totuși dacă stai și analizezi primul volum este o operă de artă, iar al doilea e mai mult o critică dură dar subtilă la adresă comunismului (distrugerea elitelor satului).

Acum citesc Limbajul trupului de Tonya Reimann. Am citit-o jumătate în trenul de Focșani-Ploiești când mă duceam ieri la București la înscriere la facultate. V-o recomand cu căldură :D.

Am zis sa nu mai calc printr-un anticariat sau librarie 2-3 luni pana termin cartile pe care le-am strans : Cu saniile spre Polul Nord, Stramosii, Insula comorii, 10 negri mititei, Crima din orient Express, doua carti de scriitorul meu preferat Daniel Defoe si Corsarul.

Apoi vreau sa trec la ceva mai serios :

Sun Tzu - arta razboului

Anthony Burgess - portocala mecanica

Camasa Lui Hristos - Lloyd C. Douglas

Quo Vadis - Henryk Sienkiewicz

Am reluat saga "A song of fire and iceâ€. Am reușit să le "găsesc†în format electronic in limba română. Așa că acum le pot reciti(prima dată am făcut-o în engleză). Recomand cu căldură atât fanilor serialului Urzeala tronurilor, cât și celor care încă nu au luat contact cu universul inventat de domnul Martin.

Trimis de pe al meu Lenovo P780 folosind Tapatalk

Mi-au plătit trilogia "furnicile" si "thanatonautii" de bernard weber in mod deosebit.

In ultima vreme am citit carti despre al doilea razboi mondial, naziști si o carte doar despre auschwitz. Acum vreau să citesc "idiotul" de dostoyevsky.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Mișto thread, am și eu o mica sugestie, mâini înzestrate de Ben Carson, am citit acea carte, chiar și noaptea la 2-3 la lumina emanata de către display-ul tabletei :)), vă mai recomand toate cărțile scrise de Ben, omul este extraordinar, începeți cu mâini înzestrate, și după aceea veți înțelege tot, este vorba despre viața sa și cum a ajuns cel mai mare neurochirurg.