Clicky

Jump to content
Parintzelu

CÄ‚RÈšILE noastre, cine, ce, cand mai citeste

Recommended Posts

Multumesc frumos. Sunt printre putinii baieti de varsta mea care mai citesc, in rest sunt perfect normal :))

Nu-mi place sa citesc de pe tableta, prefer o carte veche si prafuita de la anticariat care costa 5-10 lei.

Iuliane ai respectul meu. Eu momentan am trădat cartea tipărită datorită prețurilor ușor prohibitive. Am optat pentru combinația S2+moon reader. Mă bucur să aud că mai există încă tineri care citesc și altceva decât "fața de carte" sau dialoguri de messenger. De-abia aștept să ne facem puțin rodajul și să începem să ne dăm și sfaturi sau eventuale recomandări. Eventual ceva discuții în contradictoriu pe tema aceleiași cărți preferabil......

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Edited by Parintzelu

Multumesc, nici eu nu prea cumpar din magazine; vad prin Mall-uri pe la Diverta niste preturi astronomice, 50-100-150 de lei pentru o carte, de cate ori vad preturile din magazine imi zic : d-asta nu mai citesc oamenii. Pentru mine tot anticariatul ramane, ultima oara am cumparat 5 carti cu 28 de lei :)

Nu stiu daca o sa ne gasim mai multi care sa fi citit aceeasi carte, din cate am observat gusturile la carti sunt mai variate decat cele pentru filme sau telefoane.

De exemplu :

* eu : imi plac cartile in care actiunea se petrece pe mare sau ocean, de preferat intr-o corabie de lemn cu panze; ma unge pe suflet cand citesc : "Si astfel goeleta incarcata cu..... se indrepta spre insula Pastelui in timp ce era biciuita de valuri" :D:D

am inclinatie spre cartile de aventuri si visul meu este sa ma plimb cu o nava de lemn cu panze, gen Bricul Mircea.

* prietena mea citeste carti mai filozofice : Kafka, Dostoievski, Vladimir Nabokov, Eliade, Truman Capote.

* tatal prietenei mele citeste SF-uri.

Si tot asa, fiecare cu genul lui.

Niciodată nu poți să știi când dai de cineva care a citit : Bătrânul și marea, Aventurile căpitanului Blood, și altele de genul acesta. Este bine să mai schimbăm idei, câte odată se poate dovedi benefic, alteori nu, dar până nu încercăm nu știm dacă pierdem ceva sau nu.

Dacă vrei să intri în grațiile viitorului tată socru, citește ciclul Roboților și ciclul Fundației de Isaac Asimov. Apoi comentează așa "agale" dai menționează-le așa în treacăt. Să vezi ce mult vei crește în ochii lui.

Edited by Parintzelu

Tocmai am terminat de citit Ben-Hur de Lew Wallace si apoi am vazut si filmul din 1959.

Iuda Ben-Hur (O poveste despre Hristos)  -  General Lew Wallace.

Super carte si super film, film care tine 3.5 ore. Actiunea se petrece in acelasi timp in care a trait Iisus Hristos, in unele momente aveam impresia ca citeam din Biblie, deci nerecomandat ateilor.

http://www.imdb.com/title/tt0052618/

Faină carte și mișto ecranizarea. Chiar dacă Charlton Heston între timp a luat-o pe miriște.

Acum încearcă "Cămașa lui Hristos" de Lloyd C. Douglas. Nu o să regreți, și cine știe poate chiar o să îmi mulțumești. După asta încearcă Quo vadis.

Sent from my GT-I9100 using Xparent Blue Tapatalk 2

Vineri mi-am luat cu 6 lei Numele trandafirului de Umberto Eco, de la un anticariat. Și când mă gândesc la câți bani am aruncat pe fleacuri, când puteam să-i dau pe lucruri mult mai bune.... :)

Ok, o sa incersi si :

Camasa Lui Hristos - Lloyd C. Douglas

Quo Vadis - Henryk Sienkiewicz

Dar dupa ce termin mormanul de carti pe care il mai am ca am ajuns la 12 necitite :D

Este fain Umberto Eco dar este destul de greu. După carte să te uiți la film. Este o ecranizare foarte bună, nu o să regreți.

Sent from my GT-I9100 using Xparent Blue Tapatalk 2

Am citit si eu ceva ani in urma Numele trandafirului si lectura mi s-a parut imposibila. Am dus-o pana la capat totusi, desi mi-a venit de o mie de ori s-o abandonez. Prefer alt gen. Iar alea cu cristosi...nu-s pentru mine.

Am mai terminat o carte Sa ucizi o pasare cantatoare - Harper (Nelle) Lee, scriitoare americana care a primit premiul Pulitzer.

Actiunea este vazuta prin ochii unei fetite de clasa intai, care era mai baietoasa, impreuna cu fratele si un amic fac tot felul de pozne, imi aduceau aminte de mine cand eram mic si petreceam toate vacantele la tara la bunici.

Tatal lor era avocat si-l apara pe un negru care era acuzat ca a violat o fata alba, de aceea era numit prin oras si de colegii copiilor la scoala "ciorlingau", are cartea rasism si e si cu limitari ale oamenilor specifice pentru acea vreme.

Cine vrea sa afle deznodamantul procesului este invitat sa citeasca cartea, o recomand, am citit-o in doua zile, este genul de carte pe care nu-ti mai vine sa o lasi din mana pana n-o termini.

Sau daca nu puteti vizona filmul asa cum am facut si eu dupa ce am citit cartea, actorii joaca foarte bine, se pune accentul pe calitatea de actor foarte mult, pe emotii si trairi, expresiile faciale foarte pronuntate, joc actoricesc bun.

Total opus fata de cum joaca actorii in multe filme din prezent.

http://www.imdb.com/title/tt0056592/

Asta s-o crezi tu ! :))

Macar un raft mic de un metru patrat de carti sa citesc :D

Edited by n_iulian

M-am apucat de "Zbor deasupra unui cuib de cuci" dar sunt in sesiune la facultate asa ca o sa dureze toata luna pana o sa termin cartea.

Edited by n_iulian

Nu-mi ramane deloc timp pentru citit beletristica. Mai citesc pe iPad dar sporadic la viteza 4x. Am Amazon-Kindle dar nu prea sunt carti in limba romana. In ultimul timp am observat ca editurile au inceput sa scoata si versiuni pentru Kindle. Ultima pe hartie a fost Oameni si soareci de J. Steinbeck. Am vazut si filmul imediat, ecranizarea cu John Malkovich. Din cauza crizei de timp prefer sa vad ecranizarile dar nu se compara cu cititul cartii. Ii felicit pe cei care au rabdarea si timp sa citeasca un roman lung, cap-coada.

Sent from my iPad using Tapatalk HD

Mulțumim frumos. Ne străduim să nu lăsăm "cititul" să moară. Mă bucur că am început să devenim o comunitate destul de activă.

Eu momentan am o criză de personalitate și citesc genul thriller și action. Le-am lăsat d izbeliște și am strâns aproximativ 300 de titluri, așa că am de recuperat.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 4 Beta

da' ai timp, nu gluma.

asta vreau si eu sa fac in vara asta si de acum inainte pentru liceu. singurul lucru pe care-l voi realiza in mod activ va fi cititul. consider ca este singura activitate care te ajuta sa-ti dezvolti creieru, te lasa sa-ti imaginezi si totul este la latitudinea ta. nu ai o formula dupa care te ghidezi.

ceva sugestii?

Carti? Ce-s alea carti?

On-topic: Ma chinui sa citesc niste carti de povestiri politiste cand mai calatoresc. Nu mai am rabdarea necesara si nici starea.

da' ai timp, nu gluma.

asta vreau si eu sa fac in vara asta si de acum inainte pentru liceu. singurul lucru pe care-l voi realiza in mod activ va fi cititul. consider ca este singura activitate care te ajuta sa-ti dezvolti creieru, te lasa sa-ti imaginezi si totul este la latitudinea ta. nu ai o formula dupa care te ghidezi.

ceva sugestii?

Ce gen și vrea? S-au mai bine spus ce gen crezi că te-ar incita? Poate putem veni cu ceva sugestii care să te "convertească".