Clicky

Jump to content
Parintzelu

CÄ‚RÈšILE noastre, cine, ce, cand mai citeste

Recommended Posts

Sebi exact asa fac si sectarii. Iau versete si le scot din context, păstrând doar ce vor ei. Nu te poți aventura într-o apa adâncă dacă nu ști să înoți. Dacă ești bebeluș mănânci mâncare moale nu te apuci să mănânci mâncare tare. Îți recomand volumele "Ne vorbește părintele Cleopa" și "Tâlcuri noi la texe vechi" de Antonie Plămădeală dacă te interesează subiectul. Pe lângă Biblie noi avem și Sfânta Tradiție. De exemplu în Biblie nu scrie să-ți faci cruce. Dar asta o știm din tradiție. Scuze Scootch pentru off.

Edited by alexcosmin

Nu-s admin ca sa-mi ceri scuze , dar daca ma interesa subiectul asta , ma duceam pe alt forum si citeam cat voiam contraziceri intre crestini si asa zisi atei(mai nou asta e o moda).

Ca sa incheiem va spun si parerea mea:

Eu cred in Dumnezeu ,dar ma scarbesc Bisericile. Se baga atatia bani in Biserici , acoperis de aur sau argint , obiecte de aur etc. si spitalele sunt intr-o stare mizerabila. In loc de biserici in fiecare localitate , mai bine erau spitale/dispensare/cabinete mai multe.

Si desi cred ca exista ceva(asa zisul Dumnezeu) nu ma rog toata ziua , consider ca e de ajuns si sunt capabil sa am ratiune si constinta incat sa nu fac fapte rele/imorale si "sa nu fiu pedepsit pe lumea cealalta".

Din pacate unii au nevoie de preot si Biserica , neputand sa-si foloseasca ratiunea si constiinta pentru a face bine involuntar.

Eu spun ca sunt mai curat decat multi "adevarati crestini" , poate n-am dreptate , dar constiinta mea asa spune.

Edited by Scootch98

Boss, eu știu un lucru, nu ai nevoie de biserica și de orice altceva ce ține de religie, tu trebuie sa fii un om bun și atât.

Și cu Dumnezeu trebuie sa interacționezi într-un fel, dar nu prin rugăciuni și biserica..

Am avut destule momente în care a fost arat de evident ca el m-a salvat.. Încât am înțeles ca nu trebuie sa fiu ca și moșii aia care toată ziua citesc cărți de rugăciuni și merg la biserica..

Edited by Sebi

Nu-s admin ca sa-mi ceri scuze , dar daca ma interesa subiectul asta , ma duceam pe alt forum si citeam cat voiam contraziceri intre crestini si asa zisi atei(mai nou asta e o moda).

Ca sa incheiem va spun si parerea mea:

Eu cred in Dumnezeu ,dar ma scarbesc Bisericile. Se baga atatia bani in Biserici , acoperis de aur sau argint , obiecte de aur etc. si spitalele sunt intr-o stare mizerabila. In loc de biserici in fiecare localitate , mai bine erau spitale/dispensare/cabinete mai multe.

Si desi cred ca exista ceva(asa zisul Dumnezeu) nu ma rog toata ziua , consider ca e de ajuns si sunt capabil sa am ratiune si constinta incat sa nu fac fapte rele/imorale si "sa nu fiu pedepsit pe lumea cealalta".

Din pacate unii au nevoie de preot si Biserica , neputand sa-si foloseasca ratiunea si constiinta pentru a face bine involuntar.

Eu spun ca sunt mai curat decat multi "adevarati crestini" , poate n-am dreptate , dar constiinta mea asa spune.

Daca vei ramane blocat in cunoasterea asta de tip rational, nu vei intelege prea multe lucruri.:D

Oamenii mai au nevoie si de speranta, de aia se indreapta toti catre biserica in momentele grele. (am scris cu b mic iar nu cu majuscula deoarece nu ma refer la institutie in sine).

Pentru biblie faceti topic separat sau la off-topic. Nu intru in polemica pentru ca n-am niciun interes sa va convertesc la religia mea numita miserupism.

Sent from my LG G3-D855 using Tapatalk

Ce am mai citit :

- Bin Laden : dincolo de masca teroristului de Adam Robinson

- Camarazi de fron de Sven Hassel

- Batalion de mars de Sven Hassel

- Sfarsitul petrolului de Paul Roberts

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

Dar sunt separat sau cel putin erau azi dimineata, la 7,5 lei bucata. Le poti lua doar pe cele care iti lipsesc.

Sent from LG G3-D855

La o cautare pe google apare doar unul singur, dupa cartea Legiunea Blestematilor presupun.

The Misfit Brigade

http://imdb.com/rg/an_share/title/title/tt0093546/

P. S. De fapt e dupa Blindatele Mortii, dar presupun ca au ales numele celei mai cunoscute carti a lui Sven ca sa dea bine la public

Sent from LG G3-D855

Am terminat de citit †Arta de a (nu) pierde timpul â€.

O carte foarte buna, care te †invata†cum sa nu pierzi timpul.

Si ca sa nu ziceti ca citesc doar instructiuni de LEGO, mi-am luat si eu ceva beletristica din Auchan. Sper sa fie interesante, am ce citi o luna

post-23-145320333744_thumb.jpg

Sent from my LG G3-D855