Clicky

Jump to content
Parintzelu

CÄ‚RÈšILE noastre, cine, ce, cand mai citeste

Recommended Posts

Eu am citit-o intr-a opta și pe vremea aia nu erau nici telenovele, atunci a fost super

Mai rău a fost cu Jocul cu mărgele de la de Hesse cu care am pățit ce a pățit Spit cu Shogun

Am citit toata seria, asta pe care am luat-o acum e un fel de prequel la actiunea din Song of Ice and Fire

Sent from my LG G3-D855

La Chisinau au inceput sa dea cărți electronice la biblioteca...

http://yupi.md/fii-in-pas-cu-lumea-imprumuta-carti-electronice-de-la-biblioteca-municipala-b-p-hasdeu/

Sent from my iPlaca using Tapatalk

Dacă dispozitivul este pierdut sau deteriorat, următoarele amenzi se vor aplica: 2000 lei pentru eReader, 150 lei pentru husă și 200 lei pentru cablul USB.

Le cumpar 20 de metri de USB cu banii aia. :))

Ce vreau să citesc în vacanța de iarnă:

Daca as ramane - Gayle Forman (am văzut filmul, mi-a plăcut, dar mereu cartea-i mai bună decât ecranizarea :D)

Creati Propriile Teme Formidabile De Wordpress - Allan Cole (un pic de cunoștințe în web design nu strică niciodată :P).

Nu esti singurul..retii informatia mai usor daca o citesti din placere si nu din obligatie.
Cat de frumos suna "Iti recomand sa citesti carte X, e foarte frumoasa" pe langa "Pana joi vreau ca toti sa cititi x de y... altfel luati toti 2!"

Chestia e ca literatura romaneasca veche nu are nimic ce sa ma poata atrage. Poate daca Mara sau Persida ar fi avut o experienta extra corporala ca in If I stay... :)) Asa nu am rezistat sa citesc mai mult de doua pagini

Eu in incercarea de a citi cartea, am adormit de vreo 3 ori.. abia am reusit sa citesc 38 de pagini. M-am dat batut. Ziua urmatoare m-a ridicat in picioare, m-a intrebat si eu abia ca stiam sa leg 2 propozitii. 2, stai jos. Nu mi-a dat. Am dat toti test dupa. Am luat 5,5. Nu ne-a trecut notele alea. Am mai dat doua teste. La unul dintre ele am luat 7. La celalalt 8. A facut media.
Fara sa citesc 320 de pagini am luat nota 8. Altu care a stat si a citit toata cartea si s-a uitat si la film abia a scos un 7.
Traiasca rezumatele de pe net!!

Eu am luat 6 la lucrarea din Mara si 9 la lucrarea din Morometii uitându-mă 30 de minute pe un comentariu in care mi-am marcat chestiile esentiale. Punandu-le cap la cap la lucrare am scris două pagini si jumatate si nici macar n-am deschis romanul. :D

Chiar daca e vorba de clasici ar trebui sa schimbe programa asta tampita. Americanii de ce dau lucrari din romane scrise de scriitori de 40 de ani si noi am ramas captivi in 1900 toamna?

Nu esti singurul..retii informatia mai usor daca o citesti din placere si nu din obligatie.

Cat de frumos suna "Iti recomand sa citesti carte X, e foarte frumoasa" pe langa "Pana joi vreau ca toti sa cititi x de y... altfel luati toti 2!"

Știi ce e interesant? Și ei, la vârsta ta, au gândit la fel. Tot așa și profesorii lor. Și tot așa până la Adam și Eva. Ceva se întâmplă când "te faci mare". Se blochează niște sinapse, nu știu. Dar ceva ne tâmpește.

Dar cum o fi sa ai o gramada de autori cu romane tari, pe care sa-i incluzi in programa scolara? Pe mine m-a plictisit teribil literatura romaneasca, mi se pare foarte slaba. Presupun ca vor fi printre voi persoane care ma vor contrazice, dar ca si autori, fata de Rusia, Anglia, Franta, USA, suntem muci. Ai nostri au scris in schimb despre tarani si perioada interbelica cat au putut, cateva povesti de adormit copiii si cateva povesti lacrimogene cu animale. Alte muze n-au avut. Cat despre aberatia populara "Miorita", care ne invata sa stam ca prostii cand stim ca se va intampla ceva rau, as scoate-o din programa.

Sent from my LG G3-D855 using Tapatalk

Sunt de parere ca sistemul educatiei de la noi trebuie refacut din temelii, ca sa tina pasul cu noi. Vreau ca lecturile obligatorii sa ma tina "in priza", sa ma faca sa imi doresc sa citesc mai mult si mai mult si mai mult... Nu-mi pasa ca Mara strangea bani in ciorap, Persida s-a bam bam cu Națl și ăla a lasat-o gravida, pe bune!

Si de ce suntem nevoiti sa invatam atatea chestii useless? Ce-mi pasa mie ca ploaia formeaza siroaie si torenti sau cum arata un orbital? Oricum n-o sa vad unul in viata mea ..

Lectura iti dezvolta vocabularul, da nimeni nu zice sa citesti ce-ti place tie.. toata lumea zice sa citesti tot rahatu ce ti se preda in scoli.
Imi e greata deja (punct)