Clicky

Jump to content
Parintzelu

CÄ‚RÈšILE noastre, cine, ce, cand mai citeste

Recommended Posts

Haideți să dăm și o notă "culturală" acestei oaze de tehnologie.

Deși suntem înconjurați de tot felul de gadgeturi, câți dintre noi ne mai facem timp să mai răsfoim o carte. Fie ea tipărită sau electronică.

Începând de acum înainte haideți să postăm aici despre ultimele apariții, ultima carte citită și să facem recomandări. Ce părere aveți?

O să încep prin a propune o serie la modă printre cititorii de fantasy. "A song of fire and ice" - de George R. MARTIN. A citit cineva vreuna dintre cărți?

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Edited by Parintzelu

Vrei să fiu cinstit?

Recunosc ca nu am mai citit o carte.......

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

Ok cinstea este o condiție esențială. Trebuie să mai existe cineva care mai citește. Poate doar că nu sunt online.

Seria pe care am recomandat-o eu este ecranizată acum de HBO sub denumirea de Urzeala Tronurilor.

Edited by Parintzelu

Pana pe la 28 de ani am citit pe rupte. Dupa care am lasat-o mai moale. Foarte moale. Maxim 2 carti pe an. Si nu sunt mandru de asta ;) Bine, cititul de cultura l-am inlocuit cu cel de specialitate, tot la fel de mult citesc, dar nu se pune.

Dar de cand am tableta care a venit cu Kindle pe ea, am reinceput sa citesc. Ultima carte, electronica, este "Hercule Poirot: the Complete Short Stories".

Politista, SF si ceea ce se numea pe vremuri "popularizarea stiintei". Ultima carte de hartie citita a fost "Sectiunea de aur". Recunosc, imi place matematica :)

Esti primul pe care il aud ca ii place matematica......

Mie sincer nu imi place cu toate ca zilnic ma interesectez cu ea.

Pe langa ca o am in ADN (de la tatal meu), am am avut noroc de profesori extraordinari in scoala generala si liceu. Tipul de profesor pe care il asculti cu gura cascata.

Am citit eu "Cantec de gheata si foc", dupa ce am vazut serialul pe HBO. Astept sa fie scrise si ultimele doua volume. Mi se rupea inima sa dau 500 lei pe cele 5 volume in librarie, asa ca le-am luat de pe okazii in tipla cu 250 lei. Acum citesc "Razboiul lumilor".

Tocmai ce am terminat cartile de citit si le-am dus la biblioteca vineri. Luni, ma duc la biblioteca sa imprumut ceva. Ce-a care mi-a placut, se numea "Nebunii istoriei" dar din pacate nu i-am retinut autorul. Propune studierea din punct de vedere patologic a unor lideri sau oameni de vaza marcanti din istorie. Ce-am descoperit m-a cutremurat.

Pana pe la 28 de ani am citit pe rupte. Dupa care am lasat-o mai moale. Foarte moale. Maxim 2 carti pe an. Si nu sunt mandru de asta ;)

Cumva la 28 ani te-ai casatorit? :D

Eu am nimerit la clasa cel mai bun profesor din Buzau. Din cate am inteles ar fi predat si apoi a fost director la Colegiul National B.P. Hasdeu(cel mai bun liceu de pe aici). De aceea eu acum vreau sa ma duc la Hasdeu pe mate-info intensiv.

Ca sa fiu si eu sincer... recunosc ca nu am mai citit decat vreo 3 carti in ultimii 2-3 ani. Cand eram mai mic rupeam(vorba lui Innoxius, chiar daca probabil eu n-am nicio sansa comparativ :) ). Pasiunea pentru carti am mostenit-o de la tata. Eu, sincer, nu imi place sa mi se spuna ce sa citesc, ca parca atunci imi pica pe cartea aia... Insa cand prind una care sa imi placa, toata ziua stau si citesc, nici nu mai mananc :D . Asa am facut cand am gasit "Elevul Dima dintr-a saptea" si cu ulimele 3 volume din Harry Potter: ( 2000+ pagini in cam 10 zile).

Tatal meu lucreaza in domeniu e dascal, si stiu cu ce se mananca toata tevatura. N-am nevoie de carti sa fac diferenta dintre dogmele rigide puse de toti neavenitii si miezul adevarat al religiei noastre.

Visual Basic.net-sfaturi si tehnici. Dar ma doare capul de ea. Si carti antibiserica.

Si vreau sa te intreb unde gasesc si eu o carte sa ma ajute sa invat programarea in C++, ca am gasit un PDF cu o carte a lui Bjarne Strossum inventatorului C++. Ca program recomand CodeBlocks :D. Scuzati de offtopic

Din intamplare am eu vreo cateva pdf-uri, dar nu stiu daca sunt ce cauti tu.

Sunt din seria Dummies. Pentru inceput, cred ca sunt bune. Daca le vrei, da un semn.

Le vreau boss, ca pt dummies trebuie, sa nu crezi ca invatam programare la Pedagogic :))

http://www.iso20022.ch/resources/iso_dummies.pdf poate te ajuta cu ceva

ON:Stie cineva unde gasesc si eu un ghid compet pe net despre lucrarile in code blocks...ma lovesc mereu de erori care aparent nu ar trebui sa apara

Cat despre ultima carte citita: Romeo si Julieta (cartea in engleza) pentru scoala

Ultima carte in format electronic a fost biografia lui S. Jobs(rusă), am citit-o pe ipad. :(

Sent from my iPad using Tapatalk HD

Edited by Gastarbeiter

Paul Stefănescu a scris "Nebunii istoriei". Încep să mă bucur că prinde acestă temă.

Acum din ciclul să fim profesioniști. hai să facem niște sub topicuri, personalizate eventual pe genuri unde să putem să ne recomandăm ceva titluri. Riscăm să transformăm acest topic într-un talmeș-balmeș....

Edited by Parintzelu