Clicky

Jump to content

Disfunctionalitati ale forumului

Recommended Posts

• 3 weeks later...
  • Replies 355
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Mi-am gasit jucarie pentru 90 de zile. O sa vad daca pe W10 Enterprise cu Edge face tot asa  

Probabil cei care modereza nu le mai primesc. Ati hăcuit forumul sa nu va m-ai prindem toate prostiile

Ce părere aveți despre o secțiune nouă în forum numită Chinatown?

Posted Images

• 4 weeks later...

Poate s-a mai spus acest lucru, dar ma gandesc si eu daca nu ar fi util un buton de "up/sus" amplasat undeva in stanga paginii care sa te duca in susul paginii pe care o citesti fara sa fii nevoit sa mai faci scroll de la ultimul post de jos si pana sus ?

Castigi timp. Ajungi repede in susul paginii fara sa-ti mai defileze toate posturile prin fata ochilor tur-retur.

Acest buton exista si pe alte forumuri, nu e inventia mea (daca doresti iti dau si exemple). Eu zic doar ca e util si l-am folosit de multe ori.

M-am prins ca vrei sa ajungi rapid la inceputul paginii, dar, totusi, pentru ce ? Pentru navigare ? Nivelul imediat superior il ai sub ultimul post, dreapta jos.

Toate nivelele superioare pana la radacina le ai si la sfarsit, imediat sub caruselul cu Emag. Reply il ai la sfarsit.

Ce nu ai e Unfollow si link-urile la panoul personal.

Nu trebuie sa-mi dai exemple, ideea (mea) este ca nu trebuie incarcata o interfata doar pentru ca se poate. Dar, oricum, decizia apartine administratorilor.

Daca te referi la un buton care sa te arunce sus de tot, de oriunde ai fi in pagina, da, lipseste si mie mi-a lipsit foarte mult si m-am obisnuit foarte greu fara el.

Pe forumurile pe care le frecventam, exista in zona fiecarui post, cate un buton numit TOP sau o sageata, care te arunca sus de tot.

Si aici exista, dar e tocmai jos de tot si daca ai in pagina 50 de posturi si la postul 27 vrei sa te intorci sus, ai doua variante: scroll de-ti sar capacele pana sus sau scroll pana jos si sa apesi pe sageata de deasupra siglei Trafic.ro, asa cum se vede in poza.

ScreenShot044.jpg

Sau tasta Home. Iar daca esti pe telefon sau tableta, asta e, cari tastatura cu tine :))

Daca am nevoie de un anumit buton ca sa-l ating cu mouse-ul, imagineaza-ti ca o tasta, oricare ar fi ea, e ultima la care vreau sa ma gandesc. :P :P

@mesersmith: da, exact la acel buton ma refer. :)

Pana la urma, daca nu e chiar dificil de introdus, de ce sa nu ne facem navigarea mai usoara ?

Nu e dificil, e imposibil, tipul asta de interfata, nu cred ca are aceasta functie implementata.

Am mai intrat si pe alte forumuri care aveau IPBoard si nici acolo nu avazut o astfel de functie.

Unde l-ai vazut era tot IP Board ? Pentru ca pe forumul producatorului forumului nu vad sa fie http://community.inv...company-forums/ Si daca la ei nu exista, probabil nu este implementata functia.

Cu siguranta nu era IP Board. Cred ca era BB nu stiu cum. Imi scapa numele.

Am un demo de 5 zile, ca ma interesa si pe mine IP cu tot ce are.

M-am uitat ca admin la Forums, la Look & Feel, la System / System Settings / Forums si n-am gasit nimic, dupa cum spuneam.

Versiunea asta de demo e 3.4.1, presupun ca e ultima, ca e la ei pe site si banui ca nu-mi dadeau o vechitura :D

Am cautat in "look and feel" in Skins, dar nu stiu din cap care ar trebui sa fie. Nu cred ca exista implicit in software. Butonul se numeste:

Return To Top Of Page Button

Mai sap, ca m-ati facut curios, am sa ma apuc de programare in felul asta :) desi nu vrea sa se lipeasca singura de mine, probabil ca am nevoie de o muza :D

Edit:

Uff, ca sunt tare nepriceputeanu. Am cautat si am gasit cum ar trebui sa fac, problema este ca nu gasesc string-ul "<ul class='post_controls'>" in Skin - TopicView Templates. Unde o fi???? Am deschis HTML-ul dar nu gasesc string-ul. Poate IP versiunea asta sa nu o aibe si caut ca berila? Am gasit pana si buton de pe net, frumusel si aratos :), trebuie sa il upload-ui dar mai trebuie modificate niste sectiuni si m-am impotmolit aici :(

Da-i acces temporar lui Adi, poate mai gaseste el cate ceva pe acolo, daca are timp si chef.

Apoi, schimbi parola si gata.

Si nu uita sa faci un back-up inainte de modificari importante, ca sa nu ramanem in fundul gol... :P :P :P

In 3.4.1, la TopicViewTemplate nu exista post_controls.

Da-mi link-ul cu ce ai gasit de modificat, sa incerc eu, ca oricum e de sacrificiu si daca stric ceva nu costa.

LE Sa incerc eu la mine, la mobilissimo nu ma bag

A, gasisem si eu asta, de fapt originalul. E foarte veche, de prin 2009, versiune ceva 3.0.X, parca si cineva pe undeva ceruse sa-l aduca la 3.2. Voi nu aveti acces la Marketul lor, ca poate e acolo ceva. Din ce am vazut pe forumul lor e cerere mare la cei care vin de pe VBulletin

Si nici asta nu este in ipb_styles.css

ul.post_controls li.report,
ul.post_controls li.top,
ul.post_controls.left li {
float: left;
}

LE Si mai e ceva. Ar trebui ceva gen plugin, pentru ca daca modificam direct fisiere, modificarile se pierd la un update de versiune. Si dupa cum se vede mai sus, s-ar putea ca la o noua versiune sa nu mai avem unde modifica aceleasi lucruri.

Se pare că e foarte complicat de făcut butonașul ăla...

Păcat, era util. Åži mai sunt și alte lipsuri la IP Board față de alte platforme, dar asta e, ne obișnuim așa și mergem mai departe.

Scris de pe cel mai tare patefon din lume, Note2