Clicky

Jump to content
Innoxius

Telefonul Nexus 2013 (Nexus 5)

Recommended Posts

Deocamdata nu se stie sigur daca va apare anul acesta, nu se stie daca va fi Motorola sau alt producator. M-am gandit sa strangem intr-un loc, pentru inceput aici, stirile, zvonurile, asteptarile noastre.

Se zvoneste ca vei putea alege specificatiile hardware, ca va putea filma 4K si ca va rula Android KeyLime Pie 5.0. Nu pun aici toate zvonurile, pentru ca unele sunt cam departe de ceva palpabil.

Poti sa treci si zvonul cu configuratie hardware pe alese la capitolul povesti nemuritoare. Ar dura prea mult procesul de productie.

La nexus-uri in general nu-mi place amplasarea butoanelor touch , e foarte enervant sa ai un ecran de 4.7" si sa constati ca daca scazi marimea butoanelor touch mai ramai cu 4.3" de ecran

Daca fac butoanele mai mici, nu mai poti apasa cum trebuie pe ele. Ecranul este folosit cum trebuie de aplicatiile care stiu asta. Nu cred ca le vor face mai mici.

am inteles dar macar sa extinda ecranul intr-un fel sa cuprinda si acele butoane ...mi se pare absurd sa anunti un telefon cu ecran de 4.7" si sa te folosesti de 4.3" doar ,in majoritatea aplicatiilor

Au mai facut asa cu dock-ul pentru Nexus 7 si 10. Insa nu cred ca va avea vreo sansa acel "Legend/ One V" sa intre in productie sub brand Nexus.. Smartphone-urile Nexus sunt cunoscute pentru integrarea excelenta a display-ului.

Nici nu e copia la indigo a lui S4 :D Partea de sus a telefonului e mai ingusta ca la S4, in rest seamana ca doua picaturi de apa. Nu e urat, dar speram ca urmatorul Nexus sa fie de la HTC sau Motorola. Am vazut ce pot Samsung si LG in materie de Nexus.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk 2

Dupa cum spune si pe GSMArena, nu poate fi un Nexus deoarece are logo-ul LG in partea de jos.

Desi nu ar fi exclus sa fie un fel de Optimus G pentru Nexus 4.

In rest, pare un concept destul de frumos.

Ma bucur ca si LG a adoptat conceptul butoanelor virtuale, desi mi-ar placea sa se foloseasca si o tehnologie in genul celei de pe Ascend Mate 6.1 in cazul butoanelor virtuale, care sa maximizeze ecranul.

Pai daca acesta ar fi Nexus 5 cu ecranul asa de mare vor disparea cu siguranta unele dintre atuurile acestei game.Daca pui ecran de 5 inch, automat trebuie sa pui un chipset de ultima generatie, display full hd, LTE si alte caracterisitici ,,vitale'' pentru 2013.Deja am depasit pretul de 500$.La noi va ajunge cu 650$ mai mult ca sigur.Sincer sa fiu nu cred ca urmatorul telefon Nexus va fi anuntat mai devreme de luna noiembrie.A trecut prea putin timp de la ultima lansare de telefon, e mult mai bine venita o tableta.Nexus 7 e deja depasit si e cazul sa apara una noua.Sper ca producatorul sa abordeze si alte marimi , 9 inch de exemplu.Eu nu prea sunt de acord cu butoanele virtuale pentru ca nu poti folosi tot ecranul.Trebuie sa instalezi un RO M custom ca sa scapi de ele in jocuri.Deocamdata Pie Control e bine venit dar este destul de incomod si cateodata dureaza destul de mult sa dai o comanda.

Sunt curios de camera ce va fi montata pe el. Acum ceva timp, cei de la Google anuntau ca "va fi cel mai bun senzor de pe un terminal mobil".

chipset de ultima generatie, display full hd, LTE si alte caracterisitici ,,vitale'' pentru 2013.Deja am depasit pretul de 500$

Daca te gandesti si Nexus 4 avea ultimele caracteristici cand a aparut pe piata, si tot costa 300$. Plus ca Nexus 4 costa 300$ afara, pe cand la noi tot cam peste 600$ este. Oricat ar fi afara, la noi tot in jur de 2.000 ---> 2.200 lei va fi.

Iar in cazul in care nu stiai, componentele costa in general sub 5$ bucata:

-Gorilla Glass- 3$

-CPU- ~4$

- productia 5-10$

Ai aici un tabel pentru iPhone 5: http://mashable.com/2012/09/19/iphone-5-manufacturing-cost/

Vei observa ca diferenta dintre 4S si 5 este de 12 dolari (datorita chip-ului LTE si ecranului in-cell). Deci, cat ar putea costa acel chip LTE ?

Daca te gandesti si Nexus 4 avea ultimele caracteristici cand a aparut pe piata, si tot costa 300$. Plus ca Nexus 4 costa 300$ afara, pe cand la noi tot cam peste 600$ este. Oricat ar fi afara, la noi tot in jur de 2.000 ---> 2.200 lei va fi.

Iar in cazul in care nu stiai, componentele costa in general sub 5$ bucata:

-Gorilla Glass- 3$

-CPU- ~4$

- productia 5-10$

Ai aici un tabel pentru iPhone 5: http://mashable.com/2012/09/19/iphone-5-manufacturing-cost/

Vei observa ca diferenta dintre 4S si 5 este de 12 dolari (datorita chip-ului LTE si ecranului in-cell). Deci, cat ar putea costa acel chip LTE ?

Eu stiam ca chipsetul costa in jur de 14-17$.Totusi vor pune piese de calitate. In niciun caz nu vei vedea Mediatek sau altceva.Sunt piese mult mai costisitoare ca placa de baza de exemplu.Display-ul e cel mai scump.Vom vedea, dar nu cred ca acela va fi Nexus 5.Nu prea imi place cum arata, si cum forma aceea rotunjita in partea de jos a avut succes pana acum , imi vine greu sa cred ca s-a renuntat la ea.Eu cred ca la evenimentul din mai Google va face un upgade la actualele produse.Un Nexus 4 cu 4G si Nexus 10 cu 3G ar fi perfect.

Nu stiu daca producatorii de chipset-uri  vand ca in talcioc.Tegra 3(T30L) are costuri mai mici de fabricatie din pricina procesului(40 nm) care e dezastruos.Posibil sa fie cum zici tu, cine stie, poate Nvidia trebuie sa goleasca stocurile de Tegra 3 pentru a-i face loc lui 4.Cu siguranta la urmatorul Nexus se va opta pentru chipset Qualcomm. Incet, incet producatorii incep sa se fereasca de Nvidia.La inceput toti aveau Tegra 3 dar pe parcurs au optat pentru altceva pentru ca chipsetul lor consuma foarte multa energie.De exemplu Asus, la inceput au folosit Nvidia pe Transformer dar s-au dat pe Qualcomm.Ei zic ca Tegra 4 e mai eficient d.p.d.v energetic fata de 3.Imi vine greu sa cred ca asa e.  

Edited by Mihnea

Ma abtin de la comentarii pana nu apar performantele reale. Asa se vehicula si despre Exynos octa-core si s-a dovedit ca depaseste doar cu un varf de ac Snapdragon 600 si nu este optimizat cum trebuie.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk 2

Guest
This topic is now closed to further replies.

Important Information

Terms of Use