Clicky

Jump to content
Innoxius

Foto / Video pe dispozitive mobile

Recommended Posts

In primul rand cred ca ar fi util la iPhone, S3, S4, HTC, LG de top.. sa puna un buton dedicat pentru a face fotografii..Nu stiu daca Xperia Z are.

Da, da, acestea, am auzit ca ar fi decente la camera. Apropo, nu a falimentat Nokia pana acum ? Mai exista acesta firma ? Cred ca au si buton dedicat de camera.

La care telefon te referi ? 808, 920, N95 sau N8 ?

Nu ma pricep la tehnologia pe care o folosesc.. dar daca misti un pic aparatul deja imaginea nu mai este ok. Este si normal..mai ales ca le fac din ce in ce mai subtiri.."noroc" cu husa ca il face mai ok. Am facut 5 poze din care 3 miscate un pic..

Era un frig.. si nu prea puteai sa stai cu mana pe telefon, da 2 poze au iesit ok, 2 miscate.

Primele 2 sunt cele ok si nemiscate. Intrebarile mele sunt urmatoarele:

1. Daca pui stabilizatorul de imagine ajuta la ceva? Ce am observat e ca scoate poza cu mai mult zgomot.

2. Cum e indicat pentru un S3 ca sa va dati seama cu ce fac poza. Stiu ca pare cam acelasi lucru, dar poate intr-un mod focalizeaza mai repede si ies pozele mai clar. Sa apas pe buton sa tin telefonul nemiscat, sa apas sa tin apasat pana a focalizat si sa iau mana pe urma de pe butonul virtual sau sa apas pe ecran sa focalizez si dupa pe butonul virtual (la asta am tendita sa mai misc telefonul)?

post-111-0-65745800-1363956120_thumb.jpg

post-111-0-29238400-1363956127_thumb.jpg

post-111-0-15394200-1363956135_thumb.jpg

post-111-0-08959800-1363956141_thumb.jpg

Nu reusesc sa-mi dau seama daca esti ironic sau nu.

Decente ? Decente fata de care altele ? Sau prin decente intelegi faptul ca nu injura ? :D

Da, da, acestea, am auzit ca ar fi decente la camera.

Eram ironic. Nu am vrut sa mai zic direct ca sunt fan Nokia....au capul meu, am primit o piatra-n cap :D

Nokia, buhuuu, huiduiti :))  "OS fara viitor, n-are aplicatii, e prea simplu si limitat samd" desi unii chiar au ajuns la performanta sa zica de WP ca este PREA GREU (complicat in meniu).

Edited by n_iulian

Eu zic ca in primul rand este necesar un buton fizic. La N900 ma ajuta enorm la autofocus, mai ales ca n-am touch focus. Daca apas repede butonul de fotografiere pozele ies destul de proaste daca fac focus prin apasarea in doi pasi a butonului pozele ies foarte bine. Din pacate unii producatori se fac ca uita de acest detaliu deosebit de important.

Totusi nu toti uita. Adica ma refer la cei cu traditie in domeniul foto/video pe telefoanele mobile ;), si cred ca stii la cine ma refer :D

Stiu. N9 nu are :P Dar exista o aplicatie care iti poate transforma VolumeUp in asa ceva si o alta care o face cu butonul de Answer de pe un hands-free cu fir. Bineinteles, doar declansarea, nu si focalizarea la jumatatea cursei.

Asta nici eu nu am inteles, pentru ca pe Lumia 800 si pe toate celelalte Lumii au pus. Nu era o limitare de design, ci cred ca a costurilor cum spuneai si tu :);)

La N9 cred ca tine mai mult de principiile de design. Au vrut sa faca un telefon cat mai buttonless, la vremea aceea era un concept nou.

Nou si unic ;) .Nimeni nu a mai adus acel design pana atunci si chiar si acum nu a iesit din uz. Inca imi face un ochiul un N9, tinand cont ca e ultimul mohican cu Linux adevarat al celor de la Nokia, si ca pretul a scazut. Tu ce varianta ai, cea de 16 sau cea de 64 gb ?

16. Diferenta pe care o castigi la 64 este doar pentru fisierele tale (foto, muzica, documente). Nu castigi la partitia unde se instaleaza aplicatiile, deci nu vei putea instala mai multe decat pe cel de 16.

La al meu am gasit o aplicatie de partitionare prin care pot da mai multa memorie pt aplicatii din cea fizica, dar n-am instalat-o, din pacate si acum nu mai am net. ;)

Hai sa va pun o intrebare: avem doua telefoane X si Y. In aceleasi conditii, pe Auto, X face poze mai bune decat Y. Dar daca umblu la setari si gasesc un optim, Y face poze mai bune decat X. Despre care putem spune ca are camera (si soft) mai bune ? Nu va intreb pe care l-ati cumpara, ci care credeti ca e mai bun ?

Din punctul meu de vedere pe un telefon camera ar trebui sa faca poze bune pe setarile automate.Nu toata lumea este profi in a seta optim camera foto. Un profesionist sigur nu va folosi pt poze telefonul.