Clicky

Jump to content
Razvann

Care telefon considerati ca este cel mai bun la capitolul camera?

Recommended Posts

1. Care telefon considerati ca este cel mai bun la realizat fotografii (excluzand Nokia 808 care este mult peste toate celalalte [edit: la fotografii mai bun]) ?

2. Care telefon credeti ca filmeaza cel mai bine din smartphone-urile de pe piata ?

3. Este importanta camera foto & video in decizia de a cumpara un smartphone ?

4. Utilizati camera smartphone-ului sau preferati tot aparatele digitale?

Edited by Razvann

Din pacate, nu am testat f multe telefoane, insa dintre cele pe care le-am avut eu si apropiatii mei, eu cred ca SGS2 si Note se achita f bine de sarcina asta. Nu am facut clasamente, nici nu as avea cum.

Pana cu ceva vreme in urma, cand mi-am luat S2-ul, nu era f importanta camera foto pe telefon, putea fi orice, pt ca nu faceam poze deloc cu telefonul. Din momentul aparitiei s2-ului, lucrurile s-ar schimbat f tare, pt ca deja pot renunta la a mai cara dupa mine si camera foto dedicata.

1.Nokia,ei se axeaza pe acest lucru.

2.La 1080p sau 720p? Al meu filmeaza la ambele rezolutii,pt mine ce ofera telefonul este multumitor.

3.In cazul meu nu este foarte important deoarece daca vreau sa fac poze calitative am DSLR-ul....

Edited by feribalint

1. Sony Xperia S un pic mai buna ca SGS II, rezolutia mai buna.

2. SGS II singurele "bube" sunt focalizarea de o secunda la inceput orice i-ai face telefonului .. vede neclar prima secunda si poate stabilizatorul de imagine care este e pe iPhone 4S, in rest peste celelalte (la bitrate care arate detaliile filmarii este peste toate aprope este doar iPhone 4S)

3. Pentru mine da. Inca nu se pot compar acu aparatele digitale, dar imi place ecranul mult mai mare, plus poti face o poza in lumina puternica fara sa ti palma ca sa vezi ce pozezi ca la aparatele specializate pe fotografie ( aparatele digitale majoritea au un ecran ... foarte prost in lumina puternica ). Plus e mai comod nu mai e si e intotdeauna la mine.

Eu chiar am urmarit acesta parte a pozelor realizate de telefoane si in momentul de fata iPhone 4S, Sony Xperia S, N8 si SGS II sunt cele mai bune fiecare cu avatanjele si dezavantajele sale (inca odata exclud Nokia 808 Pure View.. care chiar este de departe cea mai buna si nu se poate compara cu acestea..).

Edited by Razvann

1. N8

2. Iphone 4s

3. Si da si nu / este si ea o caracteristica pe care o iau in considerare ,

4. Depinde ce vreau sa pozele da deobicei folosesc camera daca vreau sa iasa o poza calumea

Guest Deio

1. Care telefon considerati ca este cel mai bun la realizat fotografii (excluzand Nokia 808 care este mult peste toate celalalte) ?

2. Care telefon credeti ca filmeaza cel mai bine din smartphone-urile de pe piata ?

3. Este importanta camera foto & video in decizia de a cumpara un smartphone ?

4. Utilizati camera smartphone-ului sau preferati tot aparatele digitale?

N808 nu este cu mult peste nici un aparat. Am vazut cum filmeaza si e jalnic. Poate pozele sunt oarecum mai clare, datorita tehnicilor tip satelit care le foloseste, folosind senzorul urias.

1. Vad ca ai SGS II, ar trebui sa fii multumit de pozele care le face. Nu sunt splendide, dar pot inlocui un "Point-and-Shoot", pentru ca au suficiente programe de fotografiat.

2. Din pacate 4S are Video stablilization si filmeaza excelent. Doar Xperia S parca are asa ceva, nu am vazut cum filmeaza.

3. Da, poate nu am chef sa car aparatul foto si sunt in parc, in soare ies pozele bine cu aproape orice telefon bun.

4. Nu renunt la DSLR nicicum, nu se compara. In concedii sau la petreceri, etc, in lumina slaba de becuri/neoane. Face poze bune si cu ISO 1600 cu putin zgomot, mai ales daca ai un blitz dedicat.

Deio, dar tu ce telefon detii ca mai facut curios? Oricum sunt din ce in ce mai ok camerele de pe smartphone-uri, dar nu vad prea curand sa puna blit din cauza consumului de baterie, si sunt ok pentru cei care nu au pretentii foarte mari.

Guest Deio

Deio, dar tu ce telefon detii ca mai facut curios? Oricum sunt din ce in ce mai ok camerele de pe smartphone-uri, dar nu vad prea curand sa puna blit din cauza consumului de baterie, si sunt ok pentru cei care nu au pretentii foarte mari.

Nu spun, mi-e rusine.

N808 nu este cu mult peste nici un aparat. Am vazut cum filmeaza si e jalnic. Poate pozele sunt oarecum mai clare, datorita tehnicilor tip satelit care le foloseste, folosind senzorul urias.

Am vazute multe video/photos sample si arata extrem de bine. Oricum camera e mai buna decat a tuturor telefoanelor existente momentan si decat a unor DSLR-uri cu siguranta.

1. HTC One S

2. Nokia N8

3. Este importanta. Dar nu foarte. Adica nu ma astept sa fie foarte foarte buna, ci decenta (poate un pic peste decenta...).

4. Prefer telefonul pentru ca este mereu la indemana.

Guest Deio

Am vazute multe video/photos sample si arata extrem de bine. Oricum camera e mai buna decat a tuturor telefoanelor existente momentan si decat a unor DSLR-uri cu siguranta.

1. HTC One S

2. Nokia N8

3. Este importanta. Dar nu foarte. Adica nu ma astept sa fie foarte foarte buna, ci decenta (poate un pic peste decenta...).

4. Prefer telefonul pentru ca este mereu la indemana.

M-ai omorat. Mai impusca-ma inca o data. Ai vazut vreo poza facuta cu un DSLR? Nu din acelea pe "Auto-mode", DSLR-ul nu este pentru "point-and-shooteri". O poza reala, neprelucrata, RAW?

Un DSLR in mana unui "butterfinger" e ca mine la volanul unei masini de Formula 1. As da in pom in 3 secunde si sunt sigur ca desi multi ar rade si s-ar da Batman, nu prea cred ca poti conduce o masina de F1.

Nici nu stii pe ce butoane sa apesi. Cam asa e si cu un DSLR.

Ai dreptate Deio.. ca la majoritatea lucrurile dai un ban, dar il merita :D . Hai acum zi ce telefon ai ? nu e nimic de rusine . Eu pe langa SGS II, folosesc si un nokia 1616 sa il vezi pe asta la poze= ))), deci nu e nimic de rusine.

Camera foto care dezamgeste total este HTC Titan II desi are 16 megapixeli.... rezultatul.. fara cuvinte mai ales ca iti fura ochii acei megapixeli.

Guest Deio

Ai dreptate Deio.. ca la majoritatea lucrurile dai un ban, dar il merita :D . Hai acum zi ce telefon ai ? nu e nimic de rusine . Eu pe langa SGS II, folosesc si un nokia 1616 sa il vezi pe asta la poze= ))), deci nu e nimic de rusine.

Camera foto care dezamgeste total este HTC Titan II desi are 16 megapixeli.... rezultatul.. fara cuvinte mai ales ca iti fura ochii acei megapixeli.

Note

1. N8

2. Nu stiu

3. Pentru mine da. Am un DSLR, dar il iau doar in concediu.

4. Cum spuneam la 3.

M-ati bagat in boala cu Note-le asta. Ma faceti sa dau la om in cap sa-mi iau si eu unul. :))

Guest Deio

1. N8

2. Nu stiu

3. Pentru mine da. Am un DSLR, dar il iau doar in concediu.

4. Cum spuneam la 3.

M-ati bagat in boala cu Note-le asta. Ma faceti sa dau la om in cap sa-mi iau si eu unul. :))

Ti-l cumperi si il folosesti pe post de arma alba. Sau paleta, sau noptiera. Eu nu ma laud cu al meu, ba chiar mi-e rusine cu el. Nici nu mi-am specificat modelul sub avatar.

Ti-l cumperi si il folosesti pe post de arma alba. Sau paleta, sau noptiera. Eu nu ma laud cu al meu, ba chiar mi-e rusine cu el. Nici nu mi-am specificat modelul sub avatar.

Å¢i-e rușine cu el? Nu pot să cred. Eu nu mi-aș mai cumpăra altceva niciodată.

Foarte ciudat ce spui.

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk 2

Guest Deio

Foarte ciudat ce spui.

E un telefon urias, unii colegi faceau misto ca e ca o noptiera. Mie mi-l place si cred ca asta e important pana la urma, nu? Nu vreau sa fiu shic, trendy, sau hip, ca nu mi-l leg la gat si defilez cu el pe podium.

Are camera foto excelenta si ecran mare, vezi coerent orice.

Eu sunt foarte încântat de el și am molipsit o grămadă e amici.

Toți și-ar cumpăra.

Foarte ciudat ce spui.

Si eu am patit la fel cu HD2-ul, toata lumea radea ca e ca o paleta de tenis. I-am lasat sa rada, pentru ca tot eu eram cel care avea un ecran mare, puteam sa folosesc telefonul si pentru navigatie GPS, sa ascult muzica, chiar sa ma uit la filme. Ei au ramas cu rasul, eu cu telefonul. Acum am unul tot cu ecran de 4.3 inci :) Totul tine de adaptare, pentru ca toti prietenii aveau cel mult HTC Desire, un Galaxy S, Motorola sau telefoane cu Symbian.

Eu cred că aia care râd au un alt gen de frustrare. Probabil nu și-l pot cumpăra. Dacă și note e un telefon de care să se râdă, atunci nu mai am ce să spun.

Guest Deio

Eu cred că aia care râd au un alt gen de frustrare. Probabil nu și-l pot cumpăra. Dacă și note e un telefon de care să se râdă, atunci nu mai am ce să spun.

Ma faci sa mi-l placa din ce in ce mai mult si sa nu renunt la el de rusine.

crede-mă că atunci când mai umblu pe tel unui amic care are s2, mi se pare mic, sărăcăcios, mic, nedezvoltat. Åži am iubit enorm tel ala. E o chestiune de obișnuință.

Refuz sa cred ca toti sunt asa. Totul tine de utilitatea telefonului. Daca ei nu vad utilitatea, se manifesta cum pot :) Unii sunt sarcastici, altii rad.

Eu i-am cam taxat pe aia de râdeau ca muta la....nu știu ce.

Adică la ce hârburi aveau ei, chiar nu erau în măsură să râdă.

Eu detin SGS II-ul folosindu-l intr-o husa imi place ca pare mai mare.., dar ecranul normal ramane lafel:)) as vrea un telefon cu ecranul de 4,7. Oricum daca tin minte pe multe site-uri de specialitate straine se faceau sondaje care e marimea ideala acum 1 an cand aparusera 4.3. Si toti ziceau 4" pentru ca aparusera restule cu 4", acum la alt sondaj raspunsul a fost 4,5" deci fiecare cu preferintele sale :D. Si revenind la capitolul camera ca suntem pe topicul acesta :D, sper ca SGS III sa ridice stacheta nu o sa fie ceva iesit din comun, dar sa fie o camera mai buna ca pe SGS II si Note, poate si la capitolul video.. sa dispara acea secunda in care focalizeaza. Poate ne face o surpriza desi.. sanse foarte mici sa vedem un blit cu xenon si o torta, pentru folosirea fiecaruia in functie de cum dorim (torta sa fie folosita pentru filmare, dar si pentru fotografii pentru consum mai mic de baterie).