Clicky

Jump to content
Innoxius

Ce ne intereseaza cand vrem sa cumparam un telefon ?

Dorintele voastre. Cele mai importante. Pentru care ati fi dispusi sa dati bani.  

70 members have voted

1. 1. Aspect, constructie, carcase speciale, greutate

• Aspectul general
    • Calitatea constructiei
    • Unibody
    • Baterie inter-schimbabila
    • Carcasa aluminiu
    • Carcasa policarbonat
    • Carcasa plastic obisnuit
    • Carcasa suplimentara (gen Lumia 820)
      0
    • Rezistent la praf
    • Rezistenta la socuri mecanice
    • Rezistent la apa
    • Greutate <100 g
    • Greutate 101 - 150 g
    • Greutate >150 g
    • Nu votez
  2. 2. Ecran

3. 3. Procesor, RAM, memorie de stocare

• Dual-Core
    • Quad-Core
    • Octa-Core
    • RAM maxim 1GB
    • RAM 1 - 2 GB
    • RAM peste 2 GB
    • Memorie interna maxim 16 GB
    • Memorie interna 32 GB
    • Memorie interna 64 GB
    • USB OTG
    • Slot card
    • Procesor Qualcomm
    • Procesor Samsung Exynos
    • Procesor Nvidia Tegra
    • Procesor Apple A
    • Frecventa 1,0 - 1,4 GHz
    • Frecventa >1,4 GHz
    • Nu votez
  4. 4. Date, Multi-SIM

5. 5. Media

• Inregistrare si redare stereo
    • Camera sub 8 MPx
    • Camera peste 8 MPx
    • Blitz LED
    • Blitz Xenon
    • Dotari care se apropie de P&S cameras: OIS, zoom
    • Calitate peste medie a fotografiilor
    • Filmare non-HD
    • Filmare fullHD
    • Filmare 4K
    • Foto in timpul filmarii
    • Nu votez
  6. 6. Aplicatii

• Numarul aplicatiilor mai mult decat calitatea lor
    • Calitatea aplicatiilor mai mult decat numarul lor
    • Pretul aplicatiilor cu plata
    • Diverse aplicatii / features proprii (gen Smart Stay, Zoe, navigatie offline)
    • Nu votez
  7. 7. Extra

• Scorurile obtinute in benchmark-uri
    • Review-uri
    • Parerea persoanelor cunoscute
    • Raspandirea telefonului in Romania
    • Bogatia de accesorii originale
    • Pen
    • Nu votez
  8. 8. Brand, pret, oferte

• Brand
    • Pret <1.000 lei
    • Pret 1.001 - 1.500 lei
    • Pret 1.501 - 2.000 lei
    • Pret >2.000 lei
    • La liber, intreaga suma
    • La liber, in rate
    • Subventionat
    • Nu votez

Recommended Posts

Va rog sa bifati (puteti bifa mai multe optiuni) ce va intereseaza in primul rand dintre lucrurile pentru care ati fi dispusi sa platiti. Pentru ca, altfel, toti ne dorim tot ce e mai bun, problema vine cand trebuie sa si platim pentru asta :D

Dupa cum observati, nu am pus optiuni legate de SO (pentru asta exista deja poll-uri si aici vreau sa scoatem in evidenta mai mult chestii legate de dotari, calitate etc.), nu am pus optiuni evidente (baterie cat mai serioasa, ecran cu ultimul tip de protectie, camera frontala etc.)

Deocamdata topicul este inchis. Misto, nu ? M-am gandit sa-l tinem inchis 1-2 zile in cazul in care aveti idei ce sa stergem, ce sa adaugam. Pe astea le puteti comunica in acest topic http://forum.mobilissimo.ro/index.php?/topic/1304-propuneri-de-imbunatatire-a-poll-ului-ce-ne-intereseaza/ . O sa modific (daca e cazul) poll-ul conform cu ideile voastre, urmand ca odata deschis sa nu mai umblam la el, pentru a avea o imagine clara si unitara.

La fel ca si @Mihai, o buna parte dintre activitatile "smart" de pe telefon le-am trecut pe tableta. Urmatorul meu telefon va fi un cameraphone cu accentul pe camera, cu ecran 4,5" - 4,7", aspectuos si bine facut. La ora asta, in calcule sunt HTC One si Lumia 920, cu HTC avand cateva puncte in plus. Si pentru ca nu ma grabesc, astept feedback-uri la One si poate o sa astept sa vad cu ce se lauda nenea de la Google cand zicea ca urmatorul Nexus va avea camera camerelor. 

Si daca va avea 8 GB neexpandabili, filmezi un sfert de ora full HD, astepti 1 ora sa muti filmul in cloud, si inca 5 minute sa stergi filmul din telefon. Asta cu conditia sa n-ai nimic instalat in telefon, altfel 5 minute filmat, adio memorie :D

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Oops! Something went wrong!

[#10355]

You must cast your vote in each question of the poll.

M-ati fortat sa aleg 4G, desi aspectul asta nu ma interesa, 3G sau 4G e mai putin important pentru mine. Aspecte importante pentru mine: aspectul si calitatea constructiei, ecran LCD intre 4,5 si 5 inch, 2 GB RAM, 32 GB ROM, inregistrare si redare stereo, pret 1.501 - 2.000 lei subventionat. La restul caracteristicilor mai pot face concesii, cum as face pentru HTC One, desi nu ma omor dupa telefoanele cu baterie incorporata.

Nu noi, sistemul lor de Poll ;) Data viitoare vom stii ca ne obliga sa votam la fiecare intrebare. Ideea era sa le grupam pe categorii, probabil data viitoare o sa facem una singura, daca ne incadram in 50 de optiuni.

Am rezolvat-o. Am adaugat si optiunea "Nu votez" la fiecare intrebare, asa ca daca ati fost in situatia lui Sp1tfire, puteti sterge votul si revota.

Oops! Something went wrong!

[#10355]

You must cast your vote in each question of the poll.

M-ati fortat sa aleg 4G, desi aspectul asta nu ma interesa, 3G sau 4G e mai putin important pentru mine. Aspecte importante pentru mine: aspectul si calitatea constructiei, ecran LCD intre 4,5 si 5 inch, 2 GB RAM, 32 GB ROM, inregistrare si redare stereo, pret 1.501 - 2.000 lei subventionat. La restul caracteristicilor mai pot face concesii, cum as face pentru HTC One, desi nu ma omor dupa telefoanele cu baterie incorporata.

Pai nu-s multi care vor sa schimbe telefonul :)) Numai nebunii de serviciu... Anul trecut am sarit peste achizitia unui telefon, dar anul asta prelungesc abonamentul si ar fi pacat sa nu iau si telefon, ultima achizitie inainte de nunta, ca dupa aia vad eu pe dracu' :unsure:

Las' ca vezi si dupa aia......

Vad ca la mine inca functioneaza.....anu trecut prin ianuarie Optimus 2x,in toamna Note 2.....oare ce urmeaza anu' asta?

Spit-ule, toate cele bune si casa de piatra.

Am votat si eu si deja sunt surprins de votul pentru ecran full hd.

Nu ma asteptam sa-si doreasca lumea asa ceva.

Multumesc bre, dar mai e pana pe 15 iunie. Inca sunt holtei :D O sa fie transmisiune live de la nunta mea pe mobilissimo, ca de la MWC :lol:

Astept darul de nunta de la mobilissimo si de la moderatori, incepeti sa faceti cheta :D

Hai cu HTC One odata, sa am cu ce face poze la nunta. A anuntat Tudor ca a aparut un telefon nou in portofoliul Vodafone, ma asteptam sa fie One, dar e Xperia Z :angry:

Gata cu offtopicul, ca ne ciufulesc moderatorii (daca n-ar participa si ei la off-topic)

M-am uitat pe site-ul Vodafone la pretul lui Xperia Z 589 de iepuroi la liber si 418 iepuroi cu prelungire la abonamentul meu. Daca HTC One va fi 600 la liber, inseamna ca tre sa scot vreo 450 de la ciorap. Scump dom'le, scump :wacko: