Clicky

Jump to content
Guest Deio

Google Glass, un gadget perfect sau control total?

Recommended Posts

Guest Deio

Majoritatea dintre voi au auzit de noul gadget Google, GLASS, (fostul Project Glass), un dispozitiv care iti confera un mini PC la purtator, sau altfel zis, un smartphone in forma de ochelari.

Black_alienware ne-a postat aici, un video cu un fel de teaser despre acest dispozitiv.

projectglass-580-90.jpg

Am ales fata din poza, pentru ca e frumoasa :P

Dar, aici vom tine discutia pentru acest gadget, eventualele zvonuri, noi imbunatatiri, etc.

Bine, dar ce e Glass asta? In mare e cam asa:  Este o pereche de ochelari cu camera la purtator, ecran cu HMD (Head mounting display).

Ce ma mir eu, este ca au reusit sa inghesuie un microprocesor, pentru ca acolo se proceseaza imagini si alte operatii.

Nu stim mai multe despre el, specificatii, hardware, dar stiu ca are modul comunicare, cel putin un WiFi sau Bluetooth si se va putea lega la vreun smartphone.

Ar trebui sa fie disponibil la sfarsitul anului 2013, sau la inceputul lui 2014.

Ce nu imi place mie in mod deosebit, este tendinta asta de control a marilor corporatii, dar nu este topicul potrivit :D

Aici aveti si alte pareri.

Aici aveti "cum se simte" .

Sa pastram topicul cat mai simplu si sa vedem sa urmarim progresul si sa aflam in ce se materializeaza pana la urma. Oare va inlocui telefonul clasic? Alaturi de iWatch, care si el e fantezie, sau nu :D ?

Rezultatul va fi ca vom deveni si mai singuri decat suntem. Daca te uiti pe strada, in parcuri, in sali de asteptare, pe terase, 3 sferturi fac ceva cu smartphone-ul in loc sa fie umani (intru si eu in categoria asta). Ei, ce se va intampla cand vom putea face acelasi lucru fara sa avem mainile ocupate ? Nu-i vom mai vedea chiar de loc pe ceilalti pe langa care trecem sau langa care stam. Vom fi cu ochii doar in noul gadget. Dar nu-i bai, viata va fi mai usoara si mai placuta :D

Eu nu mi-am mai activat netul pe telefon, ca deja ii dadeam omor. Stateam pe net in prostie, ma uitam colo si dincolo chiar si inainte de culcare. Acum dorm mai linistit :), bateria la telefon tine 2 zile cu ascultat muzica si taskuri simple. Alti oameni, cu net nelimitat de la Cosmote, pot sa zic ca se insingureaza peste masura, si vorbesc de cazuri reale, toata ziulica Facebook, deja devine o boala.

Cat despre Google Glases, nu e o asa mare branza. Interesul poarta fesul. Inca se moare de cancer, inca oamenii mor de foame si de razboaie in Africa, inca exista SIDA, etc. Chestia care o cred eu este ca tehnologia, nu face decat sa ne indeparteze unii de altii, si sa ne complice viata decat sa o simplifice. Asta e parerea mea, cam despre toate tehnologiile.

noi (romanii) , in general nu ne-am obisnuit sa il vedem pe unu care vorbeste la casca BTH pe strada.majoritatea au impresia ca e nebun(ala cu casca)

sa te tii bine  cand or vedea pe vreunu cu acesti ochelari.......................

ca si idee............foarte interesant , dar atat.

ma indoiesc ca voi cumpara asa ceva.ar trebui sa fie mult , mult prea "revolutionar"

Nu prea am ce ascunde ca sa ma feresc de niste ochelaristi "guagal". :)

Sent from my iPad using Tapatalk HD

Guest Deio

Interesant ca nu spun nimic de procesare. De altfel nu ai nevoie de nu stiu ce procesor octa-core sa cauti niste informatii pe web sau sa filmezi, dar eu as face cu un procesor cat mai mic, cat mai bine dimensionat pentru consum redus. Google zice ca ar duce o zi, dar de obicei noi injumatatim acel timp :)

Guest Deio

Google iti "brick-uie" gadgetul daca il vinzi sau imprumuti cuiva:  http://www.ubergizmo.com/2013/04/google-will-brick-your-google-glass-if-its-resold-loaned-out/

Brick inseamna caramida si inseamna ca ti le distrug de la distanta. Vorbind despre BigBrother :)), ce sa zic....

Eu unul nu voi avea asemenea gadget si pentru ca nu mi-l permit, evident. Dar nici daca mi l-as permite.

Si logica ar fi care? De ce sa nu pot sa-mi vand un pordus, mai ales daca vor aparea diverse update-uri ale acestor ochelari, care vor evolua cu siguranta. Poate vreau sa-i vand pe astia si sa-mi iau nu stiu ce noua aparitie proaspata.

Am citit articolul, dar nu vad si o argumentare fundamentata a deciziei asteia, daca ea va fi pusa in practica.

Eu ma indoiesc ca vor face asta.

Logica e ca ochelarii sunt developer-edition, li s-au dat pentru a-i testa si a dezvolta aplicatii pentru ei si daca nu ma insel au semnat un contract prin care se obligau sa nu instraineze ochelarii.

Eu stiu ca doar de developer-edition era vorba. Am citit alt articol cum ca ar fi fost pusi o pereche la vanzare pe ebay. Cum inca nu sunt disponibili pentru publicul larg, regula se aplica doar pentru cei care exista. Pana vor aparea sa-si cumpere tot taranul, sunt convins ca EULA se va schimba.

Da, la faza cu developer edition s-ar explica impunerea. Dar la vanzare-cumparare, deja mi se pare o mega exagerare.

Si nu vad logica. Adica de ce impunerea asta?

Probabil se vor fabrica in cantitati limitate la inceput si nu vor sa apara tone de licitatii pe ebay. Din ce am spicuit acum pe site-ul lor, au termeni si conditii separate pentru explorer edition (varianta de care vorbeam eu), iar la varianta normala scrie clar ca nu-i poti vinde, dar ii poti face cadou. Deci atata vreme cat nu-i pui la licitatie publica, ii poti vinde oricui fara sa afle domnu' Google.

pentru a putea intra in posestia lor, cei care au fost selectati anul trecut trebuie sa plateasca 1.500$ mi.se pare exagerat de mult

nu prea, cine te lasa pe tine in sala cu ochelarii pe ochi? + mai au si o chestie ciudata in partea dreapta :)), stiu ca unii romanii sunt prosti, dar nici chiar asa

pentru a putea intra in posestia lor, cei care au fost selectati anul trecut trebuie sa plateasca 1.500$ mi.se pare exagerat de mult

What? Atat costra dracoveniile astea? Nu e mult, e ingrozitor de mult.

Mai astept, vor veni chinezii puternic din spate cu ceva mai accesibil. :D

Sent from my iPad using Tapatalk HD

Dar eu inca nu am inteles de ce si-ar dori cineva jucariile astea. Nu prea am inteles cam cum operezi cu acesti ochelari. Ca daca trebuie sa am si telefon, deja sunt niste bani aruncati pe fereastra.