Clicky

Jump to content

Recommended Posts

Salut , tocmai am reusit sa conectez si eu telefonul la Kies si acum imi spune ca pot sa ii fac upgrade la 4.1.2 pe PB4 (parca) acum intrebarea e daca pun stock pe el pot da update linistit prin Kies? Eu avand telefonulcu root. Si acum root-ul mai incluenteaza garantia

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

Da, chiar daca ai root, se pare ca se poate face update cu Kies.

Nu se poate cu OTA.

Oricum, daca vei face acest update, vei pierde root-ul.

Cum adica daca pui stock pe el sa poti da linistit update?

Nu are nicio logica intrebarea asta.

Acum ai rom stock, daca Kies-ul iti spune ca ai update.

Cum sa mai pui tu stock?

Si da, poti da linistit update, ca tot stock vei pune.

Da, chiar daca ai root, se pare ca se poate face update cu Kies.

Nu se poate cu OTA.

Oricum, daca vei face acest update, vei pierde root-ul.

Cum adica daca pui stock pe el sa poti da linistit update?

Nu are nicio logica intrebarea asta.

Acum ai rom stock, daca Kies-ul iti spune ca ai update.

Cum sa mai pui tu stock?

Si da, poti da linistit update, ca tot stock vei pune.

Adica daca dau flash la ROM stock pe el pot da linistit update(sa nu se intample nimic)?

Pun stock cu ODIN.

Si mi se sterge ceva din telefon la update(app,contacte,etc)?

Multumesc!

majoritatea informatiilor de care ai nevoie le gasesti pe aria " modding"

dar ca sa iti si raspund la intrebare : daca pui rom stock cu odin se sterge tot ce ai in telefon(nu si cardul de memorie) daca ii faci update prin kies nu iti sterge nimic , in general , dar sunt situatii cand altii s-au plans ca li s-a sters

a pune rom stock cu odin sau update prin kies e unul si acelasi lucru , singura diferenta e ca in momentul cand folosesti Odin ai mai multe variante(resetari , stergere contor , rom stock altul decat cel ce ti-l ofera kies , rom custom , etc)

de aici si nelamurirea noastra in legatura cu ce vrei sa intrebi..........

daca nu ai mai folosit odin cauta pe net ceva tutoriale video sa  le urmaresti ca sa iti faci o idee cam ce se intampla

Nu se sterge nimic cand instalezi cu odin. Au fost persoane care au spus ca se sterge totul cand pui rom cu odin insa eu personal nu am patit asta absolut niciodata, nici pe s2 si nici pe note2. Tutorial gasesti sus in topicul tutoriale!

Edited by iepurasu_poznas

Danut, asta se intampla atunci cand nu esti atent la modul in care scrii.

Deci, eu am inteles din ce ai spus tu cum ca deja ai pus un rom stock cu odin si ca acum iti spune kies-ul cum ca ai avea un update.

Daca ai update, inseamna ca ai 4.1.1 pe telefon.

Deci, ce soft ai pe telefon, ca sa intelegem si noi ceva aici.

Daca ai 4.1.1 pe telefon si pui cu kies update-ul pentru 4.1.2, NU o sa pierzi nimic de pe el.

Daca pui 4.1.2 cu odin, nu se sterge nimic de pe telefon, decat daca din recovery mode dai tu wipe-urile de acolo.

@iepuras_poznas .........asa o fi dar eu am patit-o. cand am trecut de la 4.1.1 la 4.1.2 prin Odin mi-a sters tot. Poate nu sterge daca treci de la 4.1.2 NEE la 4.1.2 COA , de exemplu. Zic si eu............fara suparare 

promit ca in urmatoarea situatie cand voi fi pus in fata reinstalarii rom-ului sa verific 

oricum am mai multe chestii pe lista

doar ca astept sa fiu "fortat" sa ma apuc iar de rom , root , app si tot tacamul

asta in cazul in care nu mi-o ia cineva inainte ;)

Pe telefon am 4.1.2 Vodafone LL4 si imi zice ca e disponibil PB4.LL4 e pus cu Odin si a trebuit sa dau Wipe cache. Acum daca fac update la PB4 trebuie sa dau iarasi? Ca daca nu bag prin Odin 4.1.2 PB4.Mersi

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

Indiferent ca pui cu odin sau cu kies nu este obligatoriu sa dai wipe la cache insa iti recomand sa o faci! Si tot ca o recomandare ar fi sa ai mai multa incredere in odin decat in kies!

Dacă se șterge sau nu ce ai instalat depinde de rom. Rom-ul poate fi wipe sau non wipe. La unul se șterge și la celalalt nu. LSJ din câte am văzut pe xda cred ca era wipe. LS8 și restul LSD erau non wipe și îți rămâneau toate aplicațiile la flash cu Odin. N-am studiat în detaliu problema dar din ce am mai citit pe acolo asa am înțeles.

Am instalat LSJ pe S2 de mai multe ori insa nu am observat daca face sau nu wipe! Eu mereu dau wipe din recovery inainte sa pun un rom si dupa wipe nu mai deschid system-ul ci intru in direct in download§

Totusi, ma indoiesc de asta, atunci cand vine vorba de kies.

Pe sammobile sunt rom-uri care au un semn langa ele, semnul kies. Daca acel semn exista, sigur nu se sterge nimic.

Nu pot sa cred ca cei de la Samsung nu au tinut cont ca exista si oameni care nu stiu ce-i ala wipe, kies, draci-laci.

Adica, eu care sunt cioban in muntii apuseni si-mi iau telefon samsung, imi vine kies-ul si mi se sterge toate cele in telefon?

Pai cine mi le pune mie in multii apuseni?

Asa stiu si eu. Desi, la un moment dat, am avut alta impresie. Insa imi amintesc ca am pus rom stock nou si aveam toate cele pe telefon. I-am facut un factory reset doar pentru siguranta.

nu prea e important.. adica cand stii ca ai de pus fw nou, versiune noua, de ex trecerea de la ics la jb , clar trebuie sa o faci calumea, cu wipe cu tot ce trebuie.. chiar nu mai are rost aici sa intrebi daca iti mai raman datele. ca raman sau nu, stergi tot

Nu este neaparat asa. Poate vrei sa pui o versiune doar asa sa vezi cum este si nu vrei wipe! Eu nu fac wipe la cardul intern. La restu fac wipe dar la cardul intern nu, ca am fisiere mari si nu stau mereu sa le descarc sau sa le copii. Fac manual curatenie in el inainte de flash si las doar ce am nevoie si ce stiu ca nu afecteaza rom-ul!

Nu este normal sa faca wipe singur ca poate ai ceva fisiere importante sau poze care nu vrei sa le pierzi si uiti de ele inainte de flash, atunci ce faci! ?

E aiurea asa, prefer sa fac eu singur wipe atunci cand vreau si cred eu ca trebuie!

Edited by iepurasu_poznas

Doar cu Odin. 

Intri in download mode si pui 4.1.1.

Dar nu ti-as recomanda.

Mie mi-a murit un Note2 si banuiala mea si a lui Steff, este ca faptul ca am venit de la 4.1.2 la 4.1.1 nu i-a priit.

Se stie ca 4.1.2 cuprinde un patch care cica ar rezolva problema SDS

pai v-am zis ca cipul cu sds e cel creat in perioada 04-11/2012 cu FW 0xf1

pe net , stiti voi forumurile (nu fac reclama), cipurile create dupa 12/2012 cu FW 0xf7 sunt de generatie mai noua si nu "pica" , nu au nevoie de acel patch care sa ascunda acele adrese din cip cu probleme